Автор Тема: Речника на българина намалява  (Прочетена 5333 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vader

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 289
Речника на българина намалява
« -: Март 22, 2008, 14:37:54 pm »
България се нуждае от държавна политика за чистотата на езика. Сърбизацията и опростачването на езика са сред феномените на прехода, смятат езиковеди.
Промяната е възможна чрез реформа на всички равнища - училище, институции и медии, каза лингвистът професор Михаил Виденов по време на деветата Международна конференция по социолингвистика в Алма Матер. Той уточни, че в българския език все повече се извежда нормата на западните говори. Заради това влияние българският език започва да звучи все повече като сръбския.
В нормалната си реч българинът ползва около 1000–3000 думи. Категорията "нови бизнесмени",който са кумирите на много хора у нас са редуцирали словесния си обхват до 400 думи от общо около 120 000 в българския език, каза проф. Виденов.
По думите на професора социалната промяна в България след 1989 година се е случила главно чрез медиите, като реално не е имало промени, а игра на думи. Българското училище е капитулирало и силата на възпитанието е изцяло в медиите, според проф. Виденов, цитиран от Фокус.


Сетих се, че бях чел, май в книгата на Хор, че за в бъдеще езиковия речник на средностатистическия човек ще обхваща около 200 думи >:(
« Последна редакция: Март 22, 2008, 15:58:22 pm от H. »
Brotherhood of the Intergalactic Federation of Bulgaria Bulgaria on three seas,mango to Saturn!

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Относно: Речника на българина намалява
« Отговор #1 -: Март 23, 2008, 11:57:20 am »
Taка е защото много малко се учат децата=>по-малко думи ще знаят и по-малко ще говорят.Те използват все повече чужди думи защото те повече играят компютърни игри отколкото да четат.А нали знаете ,че компютърните игри са на английски.Ако така продължаваме официалният език ще стане английски! :(
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен AU

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 851
Относно: Речника на българина намалява
« Отговор #2 -: Март 23, 2008, 13:13:41 pm »
наскоро говореха нещо и по телевизията свързано с Българския език към което коментара на преподаватели от СУ беше, че скоро ще се наложи да прекратят работата на своята катедра "Българска Филология". За какво ставаше въпрос обаче не помня :--- :-\
 със сигурност електронните игри превземат детските глави и променят правоговора, а за правописа да не говорим! >:(
« Последна редакция: Март 28, 2008, 12:39:32 pm от AU »

Неактивен rado89

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 224
Относно: Речника на българина намалява
« Отговор #3 -: Март 24, 2008, 21:26:29 pm »
абе кво ми говорите аз съм на деветнадесет и съм свидетел на прогресивното затъпяване на моето поколение - и просто се поразявам на всяко следващо
A Coward Dies A Thousand Deaths! A Real Man Dies But Once!! 2PAC

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Относно: Речника на българина намалява
« Отговор #4 -: Март 25, 2008, 23:26:41 pm »
В нормалната си реч българинът ползва около 1000–3000 думи. Категорията "нови бизнесмени",който са кумирите на много хора у нас са редуцирали словесния си обхват до 400 думи от общо около 120 000 в българския език, каза проф. Виденов.

Аз се гордея с тази статистика! Китайците използвали само 300 от 3000 си йероглифи, англичаните в средните училища никога не са чували за и не знаят какво значи "философия", а за матурите им се продават ПРЕВОДИ на Шекспир в съвременен английски за който ме е твърде срам да дам примери!

Ние сме супер - ОЩЕ не сме загубили младите!

Гледайте Rado89 и се гордейте - първата стъпка към прогреса е да осъзнаеш ямата в която си!

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Речника на българина намалява
« Отговор #5 -: Март 26, 2008, 01:52:58 am »
"Новите" бизнесмени имали по 400 думи в речника си

В нормалната си реч българинът ползва около две-три хил. думи

22.03.2008

България се нуждае от държавна политика за чистотата на езика, смятат езиковеди.
Според тях сърбизацията и опростачването на езика са сред феномените на прехода, а промяната е възможна чрез реформа на всички равнища -училище, институции и медии.
В нормалната си реч българинът ползва около две-три хил. думи. Категорията "нови бизнесмени" са редуцирали словесния си обхват до 400 думи от общо около 120 хил. в българския език, каза проф. Михаил Виденов пред участниците в откритата днес деветата Международна конференция по социолингвистика.
Проф. Виденов припомня, че езикът е оръжие в ръцете на политик, който добре умее да го използва.
Езикът обаче може да се обърне срещу политика, както беше случаят с Петър Младенов, отбеляза езиковедът. Младенов бе принуден да подаде оставка като президент на страната през 1990 г. след като по телевизията бе излъчен запис, на който се чува как той казва: "танковете да дойдат" по време на митинг на опозицията около сградата на Народното събрание.
Президентът Желю Желев не успя да изчисти шуменското си наречие за разлика от президента Петър Стоянов, който овладя пловдивските редукции, но пък стана баща на клишето "оттук насетне", отбеляза проф. Виденов.
Симеон Сакскобургготски дойде в България със стария софийски език от 40-те години - така нареченото "екане", но се опитва да го балансира с другата крайност - "якането", каза още езиковедът.



Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: Речника на българина намалява
« Отговор #6 -: Март 26, 2008, 08:09:29 am »
абе кво ми говорите аз съм на деветнадесет и съм свидетел на прогресивното затъпяване на моето поколение - и просто се поразявам на всяко следващо
Чест ти прави, че се възмущаваш, само че това не е никак достатъчно, трябва и нещо да направиш, защото личния пример е силно оръжие. Погледни си написаното, къде ти е главната буква в началото на изречението, къде е точката в края? Неизползването на главни букви се наблюдава и при други потребители, например Psyla и WhiteRider, което според мен е неуважение към граматиката на родния ни език, а освен това текстът просто няма вид, естетиката му се губи.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен AU

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 851
Относно: Речника на българина намалява
« Отговор #7 -: Март 28, 2008, 12:36:43 pm »
наскоро говореха нещо и по телевизията свързано с Българския език към което коментара на преподаватели от СУ беше, че скоро ще се наложи да прекратят работата на своята катедра "Българска Филология". За какво ставаше въпрос обаче не помня :--- :-\
 със сигурност електронните игри превземат детските глави и променят правоговора, а за правописа да не говорим! >:(
За това ставаше въпрос:
 http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,4208.0/topicseen.html
 
« Последна редакция: Март 28, 2008, 12:39:05 pm от AU »

Неактивен rado89

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 224
Относно: Речника на българина намалява
« Отговор #8 -: Март 28, 2008, 21:24:05 pm »
абе кво ми говорите аз съм на деветнадесет и съм свидетел на прогресивното затъпяване на моето поколение - и просто се поразявам на всяко следващо
Чест ти прави, че се възмущаваш, само че това не е никак достатъчно, трябва и нещо да направиш, защото личния пример е силно оръжие. Погледни си написаното, къде ти е главната буква в началото на изречението, къде е точката в края? Неизползването на главни букви се наблюдава и при други потребители, например Psyla и WhiteRider, което според мен е неуважение към граматиката на родния ни език, а освен това текстът просто няма вид, естетиката му се губи.

мисля че тук мога да си позволя да не спазвам стриктно граматиката?За мен по важен е смисълът който човек въплъщава в думите си а не начина по който ги изрича.Колкото до "правенето" на нещо - ами като им говоря с моя речник се случва да не ме разбират така че....
A Coward Dies A Thousand Deaths! A Real Man Dies But Once!! 2PAC

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Относно: Речника на българина намалява
« Отговор #9 -: Април 06, 2008, 02:03:07 am »
В реалния живот няма голямо значение какво казваш, по - важно е как го казваш, защото над 90% от комуникацията се осъществява с мимики, жестове на тялото, интонация на гласа, поведение...
Във форумите има подобни неща, тескта на шльокавица, неграмотното писане,!.? дразнят четящия и са неприятни. Все пак всеки си избира.
А, за личния пример - накарай ги те да се съобразяват с теб и твоя език,не ти с техния. Ако искат да си говорят с теб да се опитат да понаучат някои от думите, които използваш или им обясняваш.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен rado89

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 224
Относно: Речника на българина намалява
« Отговор #10 -: Април 06, 2008, 17:08:11 pm »
Ами имат ми достатъчно респект за се съобразяват или поне да мълчат.Но тъпото си е тъпо - чува едно приема друго и пак ти говори зад гърба.Всеки има право да е невеж - кой съм аз да ги ограбвам от него  ;D
A Coward Dies A Thousand Deaths! A Real Man Dies But Once!! 2PAC

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27