Автор Тема: Електроника  (Прочетена 22955 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Електроника
« -: Март 04, 2008, 10:37:05 am »
Това е тема за електроника. В нея няма нищо специално. Това е електроника от бита, а не от някаква секретна технология. Тук тя ще бъде обяснена възможно най-просто. Тук ще пропусна някои важни подробности само и само горе-долу да разберете за какво става дума. Макар и тази елекртоника да е от бита тя може да се окаже доста полезна. Така да се захващаме с първата схема. Тя е на усилвател с ОУ (Операционен улсивател). Тя служи за усилване на сигнала. Например от 5mV да стане на 5V. Да се получи повече от 15V няма да стане, защото няма откъде да се вземе такова напрежение. На схемата виждаме как към ОУ е поставена ОВ (Обратна Връзка) R2. Tочка х е точка на сумиране. Използва се ОУ 028. Формулите са
Ee=0|                                                     Iов=-(Еизх :R2)|         |Kоефициент на усилване=Еизх : Евх=-(R2:R1)|
----------------------|--------------------------------|----------------------------------------------------------------------|
Iвх= Евх : R1         |  -(Eизх :R2)=Евх :R1|
----------------------|--------------------------------|       

Внимание R1 трябва да бъде около 5килоома, защото на всеки себеуважащ се ОУ трябва да има по-голямо входно съпротивление и R2 трябва да се изчисли така, че ОУ да не изгори примерно 500килоома. С тея съпротивления се получава коефицент на усилване Х100! В следващия пост ще обясня схемата по-подробно и ще ви запозная с ОУ така, че да не чувам неща от рода на много повърхностно си обяснил схемата!
« Последна редакция: Март 04, 2008, 18:48:55 pm от Eon »
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен Radostin

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 83
Относно: Електроника
« Отговор #1 -: Март 04, 2008, 16:36:31 pm »
Сила,една препоръка ще си позволя.Тъй като съм инженер-магистър по комуникационна техника,когато обясняваш за електрониката започни от А и Б.
Какво е резитор(съпротивление),какво е ток I ,напрежение U,най-важния закон U=I.R - закона на ом.Така както започна направо със схемотехника и операционни усилватели идва твърде нанагорнище на съфорумците.
На който му се учи,ето и една лекция. :)

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Относно: Електроника
« Отговор #2 -: Март 04, 2008, 17:46:08 pm »
Ммм да майче си прав Ricardo.Добре да започнем с елементите:
Резистор:той притежава съпротивление с други думи ограничава напрежението.Мерната единица е ом.Формулата за съпротивление е 1ом=1V:1А.
Кондензатор:  http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80
Бобина:притежава индуктивност.
индуктивнос: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B5%D0%BD%D1%80%D0%B8_%28%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0%29
Диод: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BE%D0%B4
ел. ток: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%82%D0%BE%D0%BA
волт: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%BB%D1%82
вълна: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B8_%D0%B2%D1%8A%D0%BB%D0%BD%D0%B8
транзистори: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B7%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80
И самото електричество: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE
заземяване: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B0%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5
А и нещо много важно- товарите сами си определят колко ток да погълнат важно е напрежението!Сега да направим следващата стъпка.Да приложим знанията си на практика.Създаването на реотан е много лесно.Става и с 4.5 волтова батерия.Тя се свързва с проводници.Формулата за топлина е Q=RIна 2.t където Q е отделеното количество топлина R е съпротивлението на проводника I e тока ,а  t е времето.Съпротивлението на един проводник е R=p.l:S където p e спесифичното съпротивление на метала , l e дължината на проводника ,а S e неговото сечение.
логически елементи: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82
кварцови генератори(осцилатори):генератори на импулси.В елемента има малка кварцова пластинка ,която вибрира.
Интегрални схеми: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8_%D1%81%D1%85%D0%B5%D0%BC%D0%B8
« Последна редакция: Март 05, 2008, 07:28:08 am от Силата »
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Относно: Електроника
« Отговор #3 -: Март 04, 2008, 20:34:25 pm »
                            Част 2 от ОУ   

Какво е операционият улсивател?Това е улсивател с голям кoeфициен на усилване.Той е изобретен още по времето на ел. лампи.В днешни времена в един корпус се съдържат 2 или повече ОУ.ОУ има 2 входа :инвертиращ(-) и неивертиращ(+).В теорията съществува  идеалният ОУ.Тои има безкарен коефицент на усилване.Безкраено входно съшротивление това ще рече ,че през входовете непротича ток.Нулево изходно съпротивление тоа ще рече ,че ОУ е причниа сигналът да независи от  товара.В практиката той има има коефицент на усилване 10на 6 степен.Тои може да се използва като буферно стъпало.Това ще рече ,че ще има ,малко изходно съпротивление.Той може да сумира напрежение и ток.Когато + е вързан към маса се нарича обратна фаза ,а когато - е вързан към масата се нарича обратно положение.В пратиката съществуват два начина на свързване.Първият е "Коефицент на усилване на инвертираща схема със затворена верига за ОВ" това се отнася за схемата в предишният ми пост.Другият начин е чрез "Коефицен на усилване на неинвертираща схема със затворена верига за ОВ".Eто за какво става дума:Тъикато през входовете на усилвателя непротича ток то следва ,че напрежението към инвертиращият вход   е равно на:
 Ев= (Еизх :R1+R2)R1 ,но тъикато Ee=0 то следва ,че Евх=Ев.Тук коефициента за усилване е Аuов=Еизх :Евх=1 +R2:R1.Както се досещате идващият ток неможе просто да изчезне той минава през R2 в първата схема.В 1-вата схема R1 определя входното съпротивление.
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен Hermes

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 81
  • Хармонията е ЛЮБОВ, която носи МИР!
Не разбирам каква е идеята ?
« Отговор #4 -: Март 05, 2008, 13:26:32 pm »
Каква е идеята,какви са тези лекции ???.Какъв резултат да очакваме. :-\
ТЕЗИ КОИТО ПОБЕЖДАВАТ, СА ОНЕЗИ КОИТО ЗНАЯТ ЧЕ МОГАТ!

Неактивен Radostin

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 83
Относно: Не разбирам каква е идеята ?
« Отговор #5 -: Март 05, 2008, 13:43:02 pm »
Каква е идеята,какви са тези лекции ???.Какъв резултат да очакваме. :-\

Идеята е според мен е,че човек се учи цял живот.А точно този пост за електорника е началото,как хората стигнаха до сегашните комуникации.Без електроника нямаше да имаме интернет,това е нещо като първа копка. :)

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Относно: Електроника
« Отговор #6 -: Март 05, 2008, 13:45:24 pm »
Toва е тема за всички онези ,който нямат време да се занимават с четене на електроника.Тук ще давам нещата ОПРОСТЕНИ.
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Относно: Електроника
« Отговор #7 -: Март 05, 2008, 14:14:06 pm »
Някой ОУ имат вградена защита ,но ако нямат добре е да се направи ,защото при по-голямо напрежени ОУ

ще се повреди необратимо.Защитата е показана с 1.Тук за свързани два силициеви  диоди.Те са свързнаи

противоположно.С 2 са  изобразени два ценерови диоди.Те служат за предпазване от високо симфанзно

напрежение.Това ще рече ,че ако ОУ е свързна диференциално.Тогава ако двата входа са с еднакво

напрежение и превишава потенциала на земята.Забележка- трябва да има два резистора преди  тази

защита да ограничават напрежението.
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Относно: Електроника
« Отговор #8 -: Март 05, 2008, 14:41:05 pm »
Не знам дали някои от вас се чуди защо вместо резистори слагат трансформатори ,но сега ще отговоря на въпроса.От електроцентралите  излизат 4 жици.Всъщност едната е заземена.През останалите 3 тече тока.От тука идва израза 3фазно напрежение.Ако измерим напрежението между тях ще видим ,че то е 380V.Ако на нашата схема поставим един резистор той ще ограничи напрежението ,НО ако ние пипнем жицата след този резистор ще ни удари 220V защото ние ще играем ролята на заземяващ проводник.В трансформатора имаме 2 намотки ,който не са свързани.Между тях няма връзка ,но напрежението се прехвърля от едната намотка към другата.Така лесно може да се изчисли какво напрежение ще получим.Например ако от към 220V имаме 1000 намотки ,а от другата стран имаме само  10 намотки то ще получим 2,2v.Лесно е и по-безопасно.Внимание не си създаваите сами трансформатори.Ако не са с правилните размери и има пренатоварване на веригата транфсорматорът БУКВАЛНО може да експлодира най-малко яко ще пръщи.
« Последна редакция: Март 05, 2008, 14:44:38 pm от Силата »
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен Radostin

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 83
Относно: Електроника
« Отговор #9 -: Март 05, 2008, 14:48:55 pm »
Вече във всички нови жилища и сгради се прави дефектнотоковата защита,за да ни предпази от силния ампераж на 220V.

Дефектнотоковата защита (ДТЗ) (прекъсвач за остатъчен ток) е електрически апарат, който се поставя в електрическите табла на апартаментите и сградите. Основното ѝ предназначение е да намали риска от токов удар (протичане на ток през тялото на човек или на разговорен език: "тя предпазва да не те удари тока"). Целта ѝ е да изключи веригата за време, по-малко от необходимото за нанасяне на сериозни поражения върху човека. Освен това тя намалява и опастността от пожар. Дефектнотоковата защита се ползва, когато инсталацията е със защитно заземяване (а не защитно зануляване).

Дефектнотоковата защита
ефективно средство за предпазване на хората и имуществото им


Човекът познава електрическата енергия още от най-дълбока древност. Мълнията и статичното електричество, макар и необясними тогава за хората, са пораждали както страхопочитание, така и интерес. Днес електричеството вече е неизменна част от забързаното ни ежедневие.

Електрическата енергия отдавна е неразделна част от живота ни. Независимо дали сме на работа или вкъщи, ни заобикалят всевъзможни електроуреди, улесняващи ни при извършването на една или друга дейност. Така с течение на времето чувството за опасност от електричеството постепенно се притъпява, като човек не си дава сметка за рисковете, които то крие.

Началото
Преди повече от век е изобретено първото техническо средство за защита от вредното въздействие на електрическата енергия – изолацията на кабелите и тоководещите части на машините. Малко по-късно вече е факт и теорията за заземяването на металните нетоководещи части на устройствата.
Историята на съвременната електрическа защита започва през 1928г., с патентоването на първото устройство за автоматично изключване от немската фирма RWE AG. Първоначално то се е използвало предимно за защита на различно електрооборудване – генератори, линии, трансформатори, но по-късно намира приложение и за предпазване на човека от поражения на електрически ток.
През 1937г. компанията Schutzapparategesellschaft Paris&Co, произвежда и първото действащо устройство с диференциален трансформатор и поляризовано реле, с чувствителност 0,01А и бързодействие 0,1сек. Оттогава дефектнотоковата защита (ДТЗ) започва да се счита като най-ефективното средство за защита на човека от поражение и масово се внедрява в промишлени, административни и жилищни сгради.
« Последна редакция: Март 05, 2008, 14:53:36 pm от Ricardo »

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Относно: Електроника
« Отговор #10 -: Март 05, 2008, 15:04:26 pm »
Основните инструменти на електротехика са следните:Фазометър(задължително той показва дали има ток),мултиметър(измерва напрежение ,ток,съпротивление и др.),поялник(с него се запоява и разпоява),по възможност и остилоскоп макарче е много скъп(той показва различните сигнали)и при добро желание-токоизточник(чрез него се подава напрежение по избор, той трябва да има токова защита).Забележка: в описанието може и да е включено ,но аз ще ви покажа как се включва амперметъра.
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Относно: Електроника
« Отговор #11 -: Март 06, 2008, 10:59:43 am »
Всички сме чували за свещ(за тази в колата).Тя създава искра и бензинът се запалва.Колко волта са нужни на искрата да се появи?За насока ще ви кажа ,че за всеки милиметър въздух трябват 30киловолта(30 000волта)напрежение.Сега си мислите-ухаааа това ще ме изпържи.Аз ще ви кажа зависи-тук не е важно напрежението ,важен е тока.Примерно ако имаме милиони волтове ,но имаме мнооого малък ток то вашите мусколи само леко ще се съкратят и следващият път ще внимавате повече.От тук следва ,че токът убва не напрежението.Сега да се върнем на темата-как се генерира такова напрежение след като акомулаторът има  жалките 12v?Това напрежение се постига чрез бобина.Тя има 3 извода.Единият се връзва към + на акумолатора ,другият към корпуса на колата(-).Третият се връзва към свеща.През бобината се пуска ток изведнъж се прекъсва и през 3тия(средния)проводник излиза пробивното напрежение.
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Относно: Електроника
« Отговор #12 -: Март 06, 2008, 15:04:35 pm »
                          ОУ част3
                           
           


Случвало ли ви си е да ви притрябва устроиство ,което да запомня определена честота?Не се безпокойте защото тук е решението.На долната картина виждаме


                                     
                                         


едно устроиство ,което прави точно това.Тази схема е твърде идиализирана ,но показва как работят нещата.Кондезаторът запоня  честотата и в момента на спиране на входният сигнал той играе роля на запаметяващо усрооство.Естествено той все някога ще се разреди затова го подсилваме с полеви транзистори и ОУ.

                                 


През диода се подава сигнал за следене или запомняне.Примерно подаваме +15В-следим;-15В-запомняме.На практика има  два критерия по който се определя схемата-точност и скорост на запомняне.Точността е ясно за какво става въпрос ,но за скоростта сега ще ви обясня- за по дълго запаметяване се изисква кондезатор с по-голям капацитет.Да ,но той ще иска по-дулго да се зарежда.
Тук има един лаф-съществува кондезатор с безкрайно голям капацитет ,но ще му трябва цяла вечност да се заредни.Съществува и време за възприемане- времето за превключване от запомняне на следене.И обратното - от следене към запомняне пак се изисква време-апертурно време.Както знаете перфектен ОУ няма
затова между входният и изходният сигнал ще има разлика защото коефициента на усилване ще е по-голям от 1.А сега няколко схеми ,който се използват по-често.


                               
                                             
               

1:Най-обинковенна следящо-запомняща схема.
2:Схема с висока точност.
3:Схема с висока скорост.
Формулата за определяне на времето за запоняне е C(Rи+Rк)
Където Rи е вътрешното съпротивление  на източника ,а Rк е съпротивлението при  затваряне на ключа.Ако имате въпроси питаите.
« Последна редакция: Март 07, 2008, 13:15:21 pm от Силата »
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Относно: Електроника
« Отговор #13 -: Март 17, 2008, 21:41:01 pm »
Добре това е схема за многофукционалне генератор на триобразни вълни и правоъгълни вълни.По-долу са дадени формулите за схемата.Начин на деиствие:Тригерът на Шмит(R1 и R2 и близкият ОУ)обръща напрежението от положително в отрицателно в зависимост от подаденото напрежение при неивертиращият вход през R1.Неговият изходен сигнал може да има само две стоиности-Положителна или отрицателна.Например ако му подадем захранване 12V стоиностите на изходният сигнал могат да бъдат само -12V или +12V в зависимост от напрежението през неивертиращият вход спрямо инвертиращият които е вързан към маса тоест има 0V.Ако през неивертиращият вход се подаде по-голямо напрежение от 0v то тогава на изхода ще се появи +12v.Кондезаторът С трябва да е керамичен защото неговите полярности ще се обръщат.По-късно ще дообясня нещата.
I=Uизх-Uвх:(R1+R2)
Uх=Uизх-I.R1
         ||
         \/
Uх=Uизх-[(Uизх+Uвх):(R1+R2).R1]
T=K.C.R3
T=1:F Uх=0V




...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Относно: Електроника
« Отговор #14 -: Март 22, 2008, 22:11:53 pm »
Добре тъй като през последните дни имах бая свободно време реших да създам високоволтова свера.Схемата е проста:Начинът на деиствие също: През положителния полупериод на мрежовото напрежение кондензаторът С1 се зарежда през диода D1, резистора R1 и първичната намотка на автомобилната бобина Тр2. При това във вторичната намотка на Тр2 се индуцира напрежение с големина около 15 кV. През втория полупериод на мрежовото напрежение диодът D1 е запушен, а диодът D2 - отпушен. През D2 и резистора R2 протича управляващ ток, който отпушва тиристора Т1 и кондензаторът С1 се разрежда през първичната намотка на Тр2, създавайки нов високоволтов импулс на изхода на схемата. При изработването на устройството трябва да се обърне внимание на свързването на изводите на трансформатора Тр1. За постигане на необходимото сфазиране, свързването трябва да бъде направено по начина, означен на схемата. Внимание:     При неправилно свързване изводите на звънчевия трансформатор (Тр1) схемата не може да работи и се повреждат резистора R1 и диода D1.Високото напрежение, получено на изхода на Тр2 се подава към цокъла на електрическата крушка Л. Върху повърхността на крушката е закрепена окръжност от тънък меден проводник, свободният край на който е свързан към нулата на мрежовото захранващо напрежение. При включване на устройството между нажежаемата жичка на крушката и външния кръг се получават силно разклонени елекрически разряди във
всички направления.Тиристор и диоди Т1 - Т7-4, D1 - КД2010, D2 - 1N4007.
          Трансформатор Тр1 - 220/8 V, 60 mA.
          Резистори, кондензатор R1-100 / 2 W, R2-100 , С-1 F/ 400 V.
Да знам ,че тези елементи имат историческа стоиност ,но ми бяха под ръка. :D
 
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27