Новоизстреляният "Джуно" разгърна слънчевите си батерии и е в самостоятелен полет на път към Юпитер!
Автор: Administrator
Петък, 05 Август 2011г. 21:47ч.
Светослав Александров. НАСА съобщи на уебсайта си и на специална пресконференция, излъчена по телевизионния канал НАСА ТВ, че новоизстреляният космически апарат "Джуно" е в отлично състояние - той успешно разгърна слънчевите си батерии, потвърдено е, че те генерират електроенергия, и най-важното от всичко - наземните контролери поддържат добра връзка с него!
"Джуно" е първата междупланетна мисия, която включва влизане в орбита около Юпитер, откакто космическият апарат "Галилео" навлезе в атмосферата на тази планета-гигант през 2003 година и изгоря. Тази самоубийствена маневра на "Галилео" беше наложителна поради страх от учените той да не се сблъска с луната Европа някой ден и да не я замърси, но тя остави Юпитер без изследователски спътник около него... След 2003 година единствено "Нови Хоризонти" облетя Юпитер през 2007-ма, за да използва енергията на планетата за ускоряване до крайната си цел - Плутон... Сега, слава Богу, човечеството най-накрая се завръща към Юпитер!!!
Изстрелването на "Джуно" също така е първото изстрелване на НАСА след последния полет на космическа совалка, който приключи наскоро.
"Джуно" ще остане в околослънчева орбита до 2013 година, когато ще облети Земята. Това облитане ще позволи на космическия апарат да използва земната енергия, за да се ускори до Юпитер. Окончателното пристигане в околоюпитерианска орбита е планирано за 2016 година.
Вероятно най-интересният аспект около мисия "Джуно" са самите слънчеви батерии - както виждате на горната снимка, те са гигантски - и на снимката е показан само един от трите слънчеви панела! Огромната площ на панелите е наложителна, защото Юпитер получава само около 4% от слънчевата енергия, която например получава Земята. И все пак това е забележително - "Джуно" е първият космически апарат, който ще изследва планета от външната Слънчева система, използвайки слънчево електрозахранване. Това показва значителен напредък в развитието на слънчевите батерии.
Юпитер със своите четири големи луни и още много по-малки луни представлява нещо като аналог на Слънчевата система. Химичният състав на Юпитер наподобява този на звездите - съдържа водород и хелий. Ако Юпитер беше само 80 пъти по-голям, той може би щеше да се превърне в самостоятелна звезда.
Но засега Юпитер представлява само чудовищна планета с гигантски урагани, ветрове с размера на самата Земя! Все още много неща не се знаят за Юпитер, като например не се знае със сигурност дали притежава твърдо ядро и на каква дълбочина е. Загадките около ветровете на планетата, около нейната вътрешна структура са обект на мисията на "Джуно".
Днешното изстрелване бе едно от най-очакваните събития за 2011 година. Все още предстои изстрелването на още няколко междупланетни апарата за настоящата година - НАСА ще изстреля по-късно през годината сондите-близнаци "Граал" до Луната, както и Марсианската научна лаборатория "Кюриозити". Русия също ще се отчете с междупланетно изстрелване - ще прати към спътника Фобос на Марс сондата "Фобос-Грунт" с български инструмент на борда.
Източници :
http://www.cosmos.1.bg/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=1296%3A-qq-&catid=1&Itemid=2http://www.space-bg.org/Един от гигантските слънчеви панели на автоматична междупланетна станция "Джуно". Обърнете внимание на размера на слънчевите панели в сравнение с размера на работещите наоколо. Снимката е направена броени седмици преди изстрелването. Photo credit : NASA/JPL-Caltech/KSC

Значи най-рано към 2016 год. ще чакаме снимки на Юпитер и околностите му от Джуно.