Автор Тема: За българското злато...  (Прочетена 11598 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Miller

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 27
За българското злато...
« -: Януари 22, 2008, 10:10:42 am »
Вижте на каква интересна статия попаднах:
http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=394493

Неактивен Petee

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 109
Относно: За българското злато...
« Отговор #1 -: Януари 30, 2008, 14:27:56 pm »
Мисля, че нещо не ме разбра. Прочети отново каквото съм написал.
Бягай се с тези легенди и предположения. Аз ти говоря за истински неща от близкото минало, не за "предполага се, че..."

Неактивен Miller

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 27
Относно: За българското злато...
« Отговор #2 -: Януари 30, 2008, 21:06:43 pm »
Един въглероден анализ би доказал верността на думите ти. Но пак повтарям, за да ги застраховат не като като просто бижутерско злато, а като ценни исторически съкровища те 100% му правят такъв въглероден анализ за пред застрахователите. Иначе просто не би могло да стане...

Неактивен ipsilan

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 91
Относно: За българското злато...
« Отговор #3 -: Януари 31, 2008, 20:34:54 pm »
Подкрепям предположението,че има фалшификати на съкровищата ни,в края на ~80-те,от сигурен източних разбрах,че Панагюрското съкровище има дубльор.За останалите не знам,но в никой случай не подценявам лакомията и дебелоочието на върхушката! Даже бих се учудил,ако има късче истинско останало... >:(
Животът е сън,смъртта е събуждане...

Неактивен Gurgel

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 25
Относно: За българското злато...
« Отговор #4 -: Януари 31, 2008, 21:56:27 pm »
Фалшификати има. Божидар Димитров вече не крие, че изложеният в музея "пръстен на цар Калоян" е копие, направено през 80те, а оригиналът е зачезнал в нечия колекция още навремето (говори се, че Иван Славков - Батето лично го изнесъл от България).
Когато преди 3 години Китов и колегите му намериха златната маска се намери кой да каже, че изложеният експонат е набързо скалъпено копие, заради някакви шупли в единия край на метала, които били получени уж от изливането на разтопено злато в калъп.

Само за протокола: въглеродният анализ се позва при органични останки. За метали си има други методи.

Неактивен lubarski

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 254
Относно: За българското злато...
« Отговор #5 -: Февруари 01, 2008, 16:20:28 pm »
Гледайте Secrets of the star disc. Там добре е показано как се доказва староста на метал. Общо взето доста трудно особено при благороден метал, който корозира много по бавно.
It' oil stupid.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27