Автор Тема: Цикламати  (Прочетена 11369 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Цикламати
« -: Ноември 05, 2005, 19:55:47 pm »
Интензивните синтетични подсладители, разрешени в Европейския съюз и България са:
Аспартам, съставен от аминокиселините аспартамова киселина и фенилаланин - 130-200 пъти по- сладък от захарта;
Ацесулфам К - 150-200 пъти по-сладък от захарта;
Захарин - 200-700 пъти по-сладък от захарта;
Цикламати - 30-80 пъти по-сладки от захарта.
Безопасността на тези подсладители е изследвана в продължение на десетилетия преди да бъдат разрешени за употреба от човека. Задължително условие за безопасността им е тяхната висока степен на чистота. Тяхното използване в храните и напитките, както и предлагането им като трапезни подсладители, поради съображения за сигурност е ограничено до определени допустими нива, които се установени на принципа да са безопасни, ако цял живот всеки ден тези подсладители се приемат в максималните им допустими количества.

ЦИКЛАМАТ {Е952} - Синтезиран е през 1937 година. 30–50 пъти по-сладък от захарозата. Този подсладител обикновено влиза в състава на комплексните заместители на захарта в таблетки. По-често се използва натриев цикламат, но има и калциев, а така също и цикламатна киселина. Всички те, за разлика от захарина нямат неговия метален привкус. Плюсовете: Подсладители, съдържащи цикламат, не съдържат калории. Лесно се разтварят във вода и издържат много високи температури, затова с тях удобно се подслажда храната в процеса на приготвянето й. Минусите: Натриев цикламат не следва да се употребява при бъбречна недостатъчност, а така също и по време на бременност и кърмене. Попадайки в стомаха, този заместител на захарта под действието на живеещите там бактерии се превръща в циклахексаламин — вещество, което не е изследвано и изучено окончателно. Вероятно поради това той е забранен в САЩ и страните на ЕС. Поради ниската си цена обаче този подсладител все още се използва в някои страни, особено в Източна Европа. Безопасна доза: не повече от 0,8 г на ден!!!!!!!!!!!!!!
През 50-те години диетичните напитки включваха смес от захарин и цикламат. През 1969 г. изследване на хроничната токсичност показва, че такова съчетание причинява рак на лабораторни плъхове.
E952 - Цикламна киселина - калциев и натриев цикламат. Изкуствен подсладител. Известно е че причинява мигрени и други реакции. Възможен канцероген. В тестове е причинил нарушения в тестикулите на плъхове и в ембрионите на мишки. Забранен в САЩ и Великобритания, поради връзката му с рак.


От вътрешен източник (човек работещ в сладкарски цех, студент във ВХВП - Висш Хранително-Вкусов институт Пловдив) казва, че почти във всички дребни сладки, козунаци, кексове и други, прозиведени в малки частни цехчета, масово заместват захарта с цикламат поради значително по-ниската себестойност. Цикъламтът, когато се използва за подслаждане на безалкохолни напитки и течности - не е опасен, макар че дозата (0.8 г. на ден!!!) многократно се превишава. Страшното е, когато се постави в не-течно състояние - в твърди продукти и когато е подложен на температурна обработка. В случая със сладките и т.н... Тогава цикламатът се превръща в силно канцерогенно вещество.
Всички наливни сладки по магазините и тези, които са в тип "тарелки с целофан" вероятно съдържат цикламат. Аз не ям такива неща, но ви казвам, за да бъдете предупредени. Бдете
;)

P.S - Има ли нужда да казвам, че по етикетите не се пишат реалните съставки :P
« Последна редакция: Ноември 05, 2005, 19:59:46 pm от Horus »

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Цикламати
« Отговор #1 -: Ноември 06, 2005, 02:16:25 am »
Мноо ясно, че си прав. Аз казвам на един познат да не пие Кола, понеже съдържа Аспартам, а пък той поглежда съдържанието и ми казва, че няма такова нещо и това са глупости. К'во да правиш. "О, свещенна простота!"
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Eon

  • Гост
Re: Цикламати
« Отговор #2 -: Ноември 06, 2005, 11:35:32 am »
стига ве Хор

отчайваш ме

 :-[ :-\

какво да ям  ???
 :-X :-X :-X

 :'( :'( :'(

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Цикламати
« Отговор #3 -: Ноември 06, 2005, 12:02:23 pm »
Яж мед и по малко захар и никакви изкуствени подсладители :)

Eon

  • Гост
Re: Цикламати
« Отговор #4 -: Ноември 06, 2005, 12:06:52 pm »
Man do you know what's the price of honey >:( >:(


 ;D
You can't make a cake with honey instead of sugar
 ;)
Da' BROWN sugar solves the problem I think  ::)

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Цикламати
« Отговор #5 -: Ноември 06, 2005, 12:10:06 pm »
Е чак толкоз не е скъп като се има предвид че  е много сладък и не се яде по много а захар тя и кафявата е скъпа иначе просто намали бялата до минимум. А и торти кейкове пасти и други подобни не са в графата здравословни продукти - разбира се отвреме навреме може - действат антидепресиращо :)

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Цикламати
« Отговор #6 -: Ноември 06, 2005, 12:17:39 pm »
oще по-страшно става положението,когато въпросните цикламати се подложат на микровълнова обработка - например да решиш да си претоплиш кроасанчето в микровълнова фурна - тогава молекулите в него придобиват хаотични форми, и канцерогенни и мутационни процеси в клетките са твърде вероятни...
 :-[ :-[ :-[ :-[ ::) :-[ :-[
musica universalis

Eon

  • Гост
Re: Цикламати
« Отговор #7 -: Ноември 06, 2005, 12:18:52 pm »
ох ша ма убийти

 :'( :'( :'(

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Цикламати
« Отговор #8 -: Ноември 07, 2005, 02:41:48 am »
Еон, нали затова е форума - да се информираме, развиваме и предпазваме един друг ;) Трябва да си благодарен на всички тук, не да се шашкаш man ;) Бъди здрав и се храни здравословно - помага на тялото и отпушва енергийните канали ;) Нали чу - даже Оберон спрял месото :P Другиден ще разберем колко време е продължило това - хахаха :D

Микровълнова, който има да я изхвърли. Тъмните направиха един от големите удари като я пуснаха на пазара - разкатава ни отвътре като решето това чудо... Действа на всичко поставено вътре - не само на цикламатите... Говорили сме и друг път за това...

Кафявата захар е полезна в умерени количества. Бялата е отровна - в каквито и да е количества :P :P :P

Oberon

  • Гост
Re: Цикламати
« Отговор #9 -: Ноември 07, 2005, 13:24:01 pm »
Хор, почваш да ме ядосваш няя майтап.
Първо, бялата захар не е отровна.
Второ, не всички слагат заместители на захар. Лично съм ходил в цехове за сладкарски щуротии. Не ме ядосвай. Ако слагаха заместители, нямаше да им стават рецептите. Някои със сигурност слагат, ама не са нито всички, нито много. Много работят с пудра захар, много с бяла захар на кристали. Като не си виждал нещо на живо, не бъди толкова убедителен плс :)))))

А че са отровни в големи количества - не споря. То и ракията...нали знаеш хахаха

Оберон

Eon

  • Гост
Re: Цикламати
« Отговор #10 -: Ноември 07, 2005, 14:27:11 pm »
шшшшшшшттт... Хор с Оберон за сладкарски работи и вафли няя да спориш

знаеш ;D ;D

Хор м/у другото тенкс за инфото, ще гледам да се пазя от тия работи....
аз по принцип не пия много газирано (кола и т.н.)
никога не съм ползвал микровълнова, ама никога!!! не знам що, наще не са си купили, за какво им е :--- :---
а от утре от месата почвам да ям само пилешко и риба
плс поне тва месце да папкам, то не чак като другите, мазно и тежко.... :-\
а със захарта ще я видим, кво ще я правим...
добре че плодовете са ок!!
ама като знам, сигурно там ще кажеш че е пълно с нитрати.....

Хор сериозно, ще те назнача за хранителен съветник 8)

поздрави на двамата

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Цикламати
« Отговор #11 -: Ноември 07, 2005, 15:27:02 pm »
To  в момента нещата са така че д се избира по-малката злина а в случая вярноче в плодовете може да има нитрати но са по-малката злина :)

Oberon

  • Гост
Re: Цикламати
« Отговор #12 -: Ноември 07, 2005, 15:50:11 pm »
Ultrafutur, define pls " молекулите придобиват хаотични форми"  , че много ма заинтригува:))))

Обирон

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Цикламати
« Отговор #13 -: Ноември 07, 2005, 15:54:18 pm »
Оберон. Пак бъркаш понятията. И аз се ядосвам. Това инфо не е от мен, айде да четеш.
И това ми го каза човек по инспекцията в храителния... За това моля те... Няма да се правя на интересен, ако нямам достатъчно информация и не съм сигурен.

По принцип има две положения - продукция за широк достъп и продукция за ХЕИ :P Това нали го знаеш?

Еон, те пилетата в момента са най-блъскани с глупости бре :D По-хубаво яж телешко или соя отколкото пилешко. Риба хапвай ;) Щом толкова много имаш нужда от месце ;)

Eon

  • Гост
Re: Цикламати
« Отговор #14 -: Ноември 07, 2005, 16:12:08 pm »
ох мерси за рибата

а пилетата баба ще ги скубе на село ;D ;D

обе - аре стига с бира и картофки
дай БИРА и ЦАЦА ;D ;D ;D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27