"Космологията - науката за произхода и еволюцията на Вселената - от чисто теоретична се е превърнала в наблюдателна и стремително се развива". Това каза в интервю за ИТАР-ТАСС видният руски космолог, член-кореспондентът на Руската академия на науките /РАН/ Игор Новиков.
Според него началото на епохата на "точната космология" е свързано в много отношения с факта, че живеем в космическа ера, чието начало бе поставено преди 50 години.
Според Новиков това, което преди няколко години се е смятало за свръхсмела хипотеза в космологията, за полет на научната мисъл, без пряко отношение към действителността, в наши дни е реалност или е на прага на откриването с помощта на инструментални изследвания.
Именно това се случва с екзотичните обекти, каквито са къртичините - тунелите, пронизващи пространствено-времевата структура на нашата Вселена и свързващи различните й области, а може би и различни Вселени.
"На този етап къртичините се разглеждат чисто теоретично и хората често се отнасят с недоверие към това, което все още не е потвърдено с преки наблюдения - казва Новиков. - Този скептицизъм е разбираем и дори полезен."
"Тунелите описват изключително сложна теория, но тя предсказва реални явления, които могат да се наблюдават във Вселената" - твърди ученият. Според Новиков тази теория вече обяснява част от явленията, които ние наблюдаваме в действителност.
"Със 100-процентна точност това още не е доказано, но именно това направление ние смятаме за много перспективно и активно работим над него" - казва руският учен.
Отговаряйки на въпроса дали възможността за пътуване през тунелите граничи с фантастиката, Новиков казва: "Да, засега това е фантастика, тъй като знаем, че такива обекти по принцип могат да съществуват, но не знаем има ли ги във Вселената, а също дали можем да ги създадем изкуствено. Но ако данните ни се потвърдят, то това по принцип би открило възможността обекти, а може би и субекти да пътуват на гигантски разстояния за малки отрязъци от време, преминавайки през тези къртичини. Може би ще е възможно дори пътуване във времето. Ние развиваме и тези теории."