Автор Тема: Зa флуорирането на водата в България и минералните води  (Прочетена 116883 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 658
  • WATCHER
Е поне на вкус не е  същата - чешмянката бие  яко на хлор аз вече и на вкус не мога да я понасям  ;D Само за чай и супа  ама ако сложат и флуор и супата ще е с изворна :P

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 652
  • In Lies We Trust...
А, във Варна я знам ква е чешмяната. Но пловдивската все още става без щипка на носа и аз с нея правя сравнение в случая :P

* * *

Опасен флуор потича от чешмите наесен

Депутат и зъболекар тихомълком прокарват проект за 16 милиона лева. В Европа тази практика е прекратена като вредна за здравето

Теодора Тодорова, Нейка Кръстева

Руденко Йорданов:

Активно лобирах тази програма да бъде финансирана. Тя е на стойност 16 милиона лева, досега са осигурени 10 милиона лева. Имаше два варианта за осигуряване на нужните средства. При първия те можеха да бъдат осигурени към края на 2008 г. За щастие, срещнах разбиране от страна на министър Гайдарски и пари се намериха от тези 40-50 милиона лева. Те идват от отпадането на буфера от 10%, който се държеше от ведомствата досега.
Подготовката ще се извърши през първото тримесечие на 2008 г., а самата програма ще тръгне в средата на годината. Тя обаче подлежи на промяна. Не можем да си позволим механично да пренесем в практиката написаното от Българския зъболекарски съюз. Първо трябва да чуем мнението на широк кръг от специалисти, да се направят нужните промени в програмата, и чак тогава да се действа. Иначе категорично подкрепям да имаме програма за орална профилактика.


Край Челопеч има 600 000 тона

Най-голямото находище на флуорит у нас е край Челопеч. По предварителни данни залежите са около 600 000 тона, от които могат да се получат 2000 тона чист концентрат. Направените проби сочеха, че находището е с високо качество.
През 2004 г. правителството на Симеон Сакскобургготски даде находището на концесия на "Нин флуорит" ЕООД. Фирмата е собственост на италиано-американската "Нин минерали". Тогава специалисти твърдяха, че добитият концентрат ще се продава в Италия за изработката на оптически уреди.
Използван е за направата на атомната бомба.
В периодичната таблица на химичните елементи флуорът е описан като силно токсичен бледожълт газ с остра задушлива миризма. Под формата на калциев флуорид (CaF2) флуорът е открит от Георгиус Агрикола през 1529 г. Калциевият флуорид се използва за подпомагане на топенето на металите и минералите. Този елемент не е можел да бъде изолиран много години поради неговата изключителна реактивност. Чак през 1886 г., след 74 години на постоянни опити, Анри Муасан успява да изолира елемента флуор. Това му носи през 1906 г. Нобелова награда за химия.
Първото комерсиално използване на флуора е проектът "Манхатън" за създаването на атомна бомба през Втората световна война. За да бъдат разделени двата изотопа на урана - U-235 и U-238, е използван уранов хексафлуорид (UF6). Флуоридите - натриев, амониев, калаен, се използват в пасти, разтвори или гелове за зъби, в алуминиевата индустрия, в производството на тефлон и получаването на фреон за хладилната техника.


Доц. Борислав Великов, независим депутат: Вместо да изпишем вежди, ще извадим очи

Теодора Тодорова
Борислав Великов


- Доц. Великов, подкрепяте ли идеята за флуориране на водата?
- Флуориране не бива да има на всяка цена. Флуоридът, който е разтворимата сол, а не газът флуор, е полезен, но само в определени граници. Затова преди да се премине към флуориране на водата, трябва да осигурим много сериозен контрол върху концентрацията.
- Какви са нормалните граници?
- От 0,7 до 1,5 милиграма на литър. Ако човек приема флуор само от питейната вода, тогава обогатяването й с такива количества, няма да навреди. Но на практика поемаме флуор и през храната, и чрез пастите за зъби.
- Какво става при по-високи концентрации?
- Става страшно. Допуснем ли го, вместо да изпишем вежди, ще избодем очи. Стига се до т. нар. флуороза. Това е болест, която се причинява от излишъка на флуор. Тя води до повишена крехкост на зъбите и кости. Така че в случая кариесът ще е "по-приемлив" от черни и ронливи зъби.
- В такъв случай как ще се избегне опасността един ден децата да се окажат с трошливи зъби и кости?
- Ако се тръгне към флуориране, трябва да се придържаме към долната граница - от 0,5 до 0,7 милиграма на литър. По този начин ще се създаде необходимия фон, без да се рискува да се навреди на здравето. Освен това флуорирането трябва да става по региони, след задълбочени проучвания.
- Има ли данни за това какви са количествата на флуора в различните градове у нас?
- Мисля, че има някакви данни, но първо трябва да се направи цялостен преглед по всички ВиК дружества.
- Какви са гаранциите, че няма да се стигне до предозиране?
- Трябва да се осигури много строг контрол на целия процес. При стройно разписани правила това няма да е трудно, тъй като и ВиК дружествата, и РИОКОЗ, и МОСВ имат добри лаборатории, в които могат да се мерят концентрациите на флуора във водата.
- Кой ще осигури средства за реализация на програмата?
- Последно с министър Радослав Гайдарски говорихме по тази тема около Коледа. Мисля, че той е склонен да подкрепи програмата и тя да бъде осигурена финансово.
- Откъде България ще си набавя флуор? Ще го внася ли?
- Няма да имаме проблем с това. Голямо находище на флуор у нас има в Чипровци, което в момента започва да се разработва.


Д-р Димитър Димитров, шеф на отдел "Държавен здравен контрол" в МЗ: Вдига се много шум за нищо

Нейка Кръстева

- Д-р Димитров, каква е позицията на здравното министерство за флуорирането на питейната вода?
- Създава се впечатление в общественото пространство, че едва ли не всичко е решено, че от утре нещата започват да се случват, което не е така. Това са първоначални дискусии, всичко ще се прецизира и уточнява многократно.
- Но здравната комисия в парламента е одобрила програмата?
- Изпратили сме официално писмо до председателя на здравната комисия и нашето становище е недвусмислено. Имаме значителен брой забележки и по формата на програмата, и по същество на отделните мерки, заложени в нея. Искаме тя да се преработи и да ни се представи отново. Не смятаме, че флуорирането на питейната вода е актуално и възможно за България. Като цяло тази мярка не се прилага в Европа. Причината е, че е много трудно да се поддържа оптимална доза. А флуорът може да има и полезен, и вреден ефект. Границата е много тънка. Подобна профилактика има смисъл само при децата.
- Но нали всички ще пием от тази вода?
- На възрастните няма да им стане нищо, ако има малко повече флуор в питейната вода. Нормата е направена така, че да пази детското здраве. За да има смисъл от такава профилактика, флуорът трябва да бъде от 0,5 до 1 мг. на литър. Водоснабдителните системи у нас не са проектирани за флуориране. Няма как да принудим ВиК дружествата да направят такава инвестиция. Така че дори и да искаме, флуорирането е практически неизпълнимо. Да не говорим, че доверието на хората във водата от крана намалява. Няма гаранции, че ако я флорираме, те ще я пият. Затова препоръчваме да се отдели по-голямо внимание на другите възможности за предпазване на децата от кариес.
- Правен ли е скрининг на зъбния статус на децата?
- Питайте зъболекарския съюз. Те твърдят, че състоянието е плачевно и може би са напълно прави. Но аз нямам тези данни. Правим буря в чаша вода.
- Хората са притеснени, събират подписи срещу флуорирането.
- Дори и да искаме да го направим, не може да стане реално. 


В Евросъюза го отричат

Флуорирането на питейната вода е забранено в повечето развити европейски страни. Токсичният флуор е тотално отречен във Франция, Германия, Белгия, Люксембург, Швеция, Дания, Норвегия и Австрия. Във Финландия флуорирането не е забранено, но не се прилага от никоя община.
Белгийците пък смятат, че не е работа на ВиК сектора да предоставя медицинско обслужване на населението. Хората, нуждаещи се от допълнителен прием на флуориди, трябва да вземат специални медикаменти, изписани от лекаря им.
Чехите се отказват от флуора през 1993 г., макар че няма изрична забрана. В Швейцария флуорирането също е прекратено. Това е станало през 2003 г. От 1962 г. до тогава са действали 2 програми - флуориране на водата в Базел, и на солта - в останалата част от страната. Тъй като се е оказало невъзможно населението на Базел да бъде предпазено от употреба едновременно на флуорирана вода и сол, градският параламент спира програмата.
Задължително флоуриране има само в две държави с света - Ирландия и Сингапур. Ирландия е единствената страна в Европа, в която добавянето на флуор в питейната вода е 100%. В Испания се флуорират 10% от водите, а в Обединеното кралство - 11%.

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 780
  • Невъзможно е нищо
Ааа, Хор ипревари ме щях да я преписвам от вестника статията. Я кажи това за розовите етикети само за една марка ли се отнася или по принцип за всички? Какво ви е мнението за Thorn Spring водата?
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Martin

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 509
    • Music of the world
Ааа, Хор ипревари ме щях да я преписвам от вестника статията. Я кажи това за розовите етикети само за една марка ли се отнася или по принцип за всички? Какво ви е мнението за Thorn Spring водата?
Ако може да се вярва на етикетите, значи е сред най-добрите (Или по-точно най-малко лошите) варианти (Пише под 0.1 флуорид).

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 692
Ето изследания на минерални води от целия свят: http://www.mineralwaters.org/

Идете горе вляво на "Listed by country". От българските са анализирани:

AquaTrakia
Bankia
Devin
Eco Water Predela
Gorno Bania 1
Hissar-Krasnovo
Hissar-Mavar
Mihalkovo
Pirin
Spanchevtzi
Transka Bankya
Varshetz

Като изберете някоя вода ви дават и рейтинг в капчици, ако някой е благоволил да си даде мнението. Вдясно пък е химическия / минерален състав.

Съдържанието на флуора тях оабяче БИ ТРЯБВАЛО да е природния минерал флуор, който е полезен - не изкуствения химикал, който е вреден.
« Последна редакция: Януари 15, 2008, 09:57:55 am от Tina »

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 539
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Btw, един познат ми писа, че днес Гълъба е говорил по NOVA TV, ако някой е гледал да каже какво е станало, най-малкото дали Коритаров е бил адекватен. Не че вече има значение, но все пак :)
Успях да го гледам. Водещ не беше Коритаров а колежката му. Доста адекватно се държа, дори бих казал и в известна доза напададелно. Изненада ме приятно. :)

Д-р Атанас Гълъбов почти успя да се включи в разговора с две-три изречения. Доста папки носеше но .... Спомена бегло за някаква конференция и заяви, че едва ли има химик и психолог (или психотерапевт) които да се съгласят с добаването на флуор. И това беше. :(

Но имаме уверението на Лора, че Гълъбов ще бъде поканен отново "Защото има много какво да ни кажете."

Другите доктори увериха, че това било само една от алтернативите и е въпрос на обсъждане дали ще се приеме. Имаше човек от министерството (ако не греша). Той е скептик за реализирането поради техническа невъзможност и липсата на законова основа ВиК дружествата да бъдат задължени да инвестират и приложат флуорирането. Липсва техника за контрола и обучен personal. За първи път било предложено още през 72 година, но от тогава нищо не се е предприело.

Дано успея да гледам и предаването с обещания гост, д-р Атанас Гълъбов.
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Забраняват флуора в питейната вода
      Проектът за национална програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години ще бъде преработен, съобщи вчера председателят на Българския зъболекарски съюз (БЗС) д-р Николай Шарков. Причината е, че в сегашния документ се предлага питейната вода във всички по-големи градове на страната да бъде флуорирана. От здравното министерство обаче се опасяват, че това може да доведе до предозиране. При неправилна експлоатация има опасност и от развитие на други заболявания, смятат експертите на Гайдарски. Проектът ще бъде преработен, като се съобразим с изискванията на здравното министерство, обясни Шарков.
    в. Новинар
15 Януари 2008г

http://www.bgfactor.org/news.php?cm=13&nid=37944
***вестникарска публикация, нищо повече засега!*
« Последна редакция: Януари 16, 2008, 01:54:49 am от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 652
  • In Lies We Trust...
Хм, да видим :-\

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
О,и аз не вярвам, че ще е толкова лесно. Просто обмислят следващия си ход.

Ето част от
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ПРОФИЛАКТИКА НА ОРАЛНИТЕ ЗАБОЛЯВАНИЯ
ПРИ ДЕЦА ОТ 0 - 18 ГОДИНИ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Проект

Цитат
6. Флуор

   Питейната вода в българия не се флуорира. В повечето населени места тя на практика не съдържа флуор (F<0,3 ppm).
България е богата на минерални води с високо съдържание на флуор (Овощник, Хисаря, Меричлери, Девин, Велинград и др.). Нямаме данни за закупените количества.
На пазара се продава флуорирана готварска сол, внос от Р Гърция. Нямаме данни за закупените количества.
На фармацевтичния пазар се продават флуорни капки и таблетки, произведени в България и внос. Нямаме данни за закупените количества.
В седем града в страната, Пловдив, Варна, Шумен, Велико Търново, Стара Загора, Бургас и Севлиево, се провеждат програми за профилактика на зъбния кариес при децата от детските градини с флуорирано мляко. Програмите на базата на протоколи за сътрудничество между СЗО, МЗ, Borrow Foundation (Англия) и общините.
Зъбните пасти с флуор представляват деветдесет и девет процента от пазара на пасти за зъби в България. Нямаме данни за закупените количества.

Цитат
2.4.1   Ендогенна (системна) флуорна профилактика      – прием на оптимална профилактична доза флуор според възрастта, теглото и концентрацията на флуор в питейната вода.

Таблица № 1

Препоръчителна профилактична дневна доза флуор в mg

Възраст   При флуорна концентрация в питейната вода
(mg/l или ppm)
   По-малко от 0,3   От 0,3–0,6   Повече от 0,6
   Дневна доза   Дневна доза   Дневна доза
От раждане до  6-и месец
   0   0   0
От 6-и месец до 3 г. възраст   0,25 mg   0   0
От 3г. до 6 г. възраст   0,50 mg   0,25 mg   0
От 6 г. до 18 г. възраст   1,0 mg   0,50 mg   0

   Ендогенна флуорна профилактика трябва да се осъществи чрез:
•   Флуориране на питейната вода на големите градове чрез инсталиране на флуоратори към пречиствателните станции (пример - пречиствателна станция с. Бистрица). Тази форма на флуорна профилактика е с най-ниска себестойност. Оптималната доза  на флуора в питейната вода е 1, 00 мг флуор на литър (1,0 ppm) питейна вода. Установено е, че себестойността на флуорирането на питейната вода на човек в големите населени места годишно е около 1,00 лв. при условие, че се закупува флуоратор за пречиствателна станция и се флуорира водата.
•   Флуорни капки, таблетки:
- Бременните трябва да приемат по 1,00 мг флуор дневно от 4 ембрионален месец до раждането и по време на кърменето.
- След прекратяване на кърменето всички деца трябва да приемат флуор в дози съответстващи за възрастта до 16 годишна възраст или под формата на таблети или под формата на флуорирано мляко (кисело мляко).
•   Флуорирано мляко (кисело мляко):
Млякото е основен хранителен продукт за подрастващите. България е пилотната страна, в която преди 18 години стартира програма за профилактика на зъбния кариес при децата от детските градини с флуорирано мляко. В момента са обхванати около 30000 деца. Положителният български опит бе приложен и такива програми вече работят във Великобритания, Русия, Китай, Чили (национална програма), Перу (национална програма), Тайланд (национална програма). Предстои внедрявянето на национална програма с флуорирано мляко и в Република Македония.
Сега съществуващите в България седем регионални оралнини профилактични програми могат да се  разширят и в други региони на базата на натрупания богат опит с този вид флуорна профилактикапрофилактика. Децата в детските градини според възрастта, концентрацията на флуор в млякото (киселото мляко), концентрацията на флуор в питейната вода изпиват (изяждат) определено количество мляко (кисело мляко) всеки ден (не по-малко от 200 дни годишно). Съгласно препоръките на СЗО (Писмо-указание на СЗО във връзка с изпълнението на Програмата за кариес-профилактика чрез флуорирано мляко в България) дневният прием на  флуор чрез млякото на децата, участващи в програмата, трябва да бъде:
0-23 месеца – 0,25 mg F; респективно 100g  (2.5 ppm F) или 50g  (5.0 ppm F) прясно или кисело мляко;
2-3 години  – 0,50 mg F; респективно 200g (2.5 ppm F) или 100g (5.0 ppm F) прясно или кисело мляко;
3-6/7 години  – 0,75 mg F; респективно 300g(2.5 ppm F) или 150g(5.0 ppm F) прясно или кисело мляко.

Изборът на вида мляко за консумация от децата, респективно на производител и на доставчик на флуорирано мляко за детските заведения  се определя изцяло от държавата (общините), които го финансират и зависи от  финансови, организационни, законови и  чисто практически съображения. Допълнително съображение при избора е, ако млякото се предлага в местната търговска мрежа, което дава възможност на родителите да го закупуват за децата си при отсъствие от детската градина.
•   Естествено флуорирани минерални води
Този вид ендогенна (системна) флуорна профилактика е трудно приложима като социално базирана програма, поради трудния контрол, но може да се препоръчва като форма на профилактика на зъбния кариес – свободен избор на индивида.
 
•   Флуорирана готварска сол:
Този вид ендогенна (системна) флуорна профилактика е трудно приложима като социално базирана програма, поради трудния контрол, но може да се препоръчва като форма на профилактика на зъбния кариес – свободен избор на индивида.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Нова Ера

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 87
  • Една Земя за всички
    • Направи сам Енергийна революция
Чували ли сте за д-р Уестън Прайс?
Той е обиколил целия свят, изследвайки зъбите на различни нации. По време на обширното изследване, което обхваща общности от всякакви континенти, раси и култури той открива цели народи, където кариеса е непознат, където хората до края на живота си носят оригиналните си зъби. В края на краищата той стига до шокиращата истина, че

Хората с най-здравите зъби на планетата:
изобщо НЕ ходят на зъболекар,
НЕ правят профилактика,
НЕ си мият зъбите и
НЕ ползват флуор, дъвки Орбит и прочие боклуци.


Вместо това те се хранят с нерафинирани, непреработени храни в правилна комбинация. И така запазват зъбите си здрави до края на живота си.

Тук много хора веднага ще кажат -- "такъв им е генът", но няма да познаят. Защото той открива, че когато същите народи се докоснат до западните храни и начин на хранене, веднага настъпва физическа дегенерация и изгниване на зъбите им.

Ето една снимка от книгата му, "Хранене и физическа дегенерация", която можете да намерите на http://journeytoforever.org/farm_library/price/pricetoc.html

Усмивки на хора от племето маори, Нова Зенландия.
Те не полагат никакви специални грижи за зъбите си.
При тях кариеса е изключение, от 2000 прегледани зъба,
само на един е открит кариес! 100% от хората са с
нормално развити зъбни арки.

Независимо дали консумират млечни продукти, растителни или само месо, независимо дали са африканци в пустинята, ескимоси сред ледовете, индианци или швейцарци -- д-р Прайс установява, че сред тези "нецивилизовани" общества кариеса е рядко изключение -- под 1%.

Ето малко видеоматериали, които ще ви запознаят с труда на Уестън Прайс, истинската причина за развалянето на зъбите и как да предпазим нас и децата от кариес:


След като изгледате материалите ще разберете, че това, което са ви учили за кариеса и храненето са лъжи и че зъболекарската мафия никога няма да ви каже истинската причина за развалянето на зъбите, нито да ви научи как да живеете така, че да се радвате на здрави зъби доживот.

Точно на това знание трябва да научим нашите деца, без да позволим да им сипват отрова в храната и водата!

ИСТИНСКИТЕ НЕЩА ВИНАГИ СА ПРОСТИ.
« Последна редакция: Февруари 23, 2008, 08:18:32 am от Нова Ера »

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 652
  • In Lies We Trust...
Ммдааа... Никога (от дете) не съм си миел зъбите с паста. Родителите ми се бяха видяли в чудо. Не ги мия и до ден днешен. Веднъж-два пъти в месеца да се случи с хомеопатична паста да се измия, без флуор. Нямам лош дъх и абсолютно никога не съм имал проблем със зъбите. Ходя на няколко години на контролен преглед при една позната. Сядам на стола и ставам след 1 минута. Аз съм най-добрия й пациент :D :D :D

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Хомеопатична паста?... Кажете марките и видовете? :-* :-* :-* ИСКАМ ДА ЗНАМ!!!

Неактивен jediguardian

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 570
    • Сериалът Heroes
А бели ли са ти зъбите? Щото ако да и аз да спирам. Иначе с хомеопатична ги мия. БилкаДент е марката и има с лимон и с грейпфрут.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 652
  • In Lies We Trust...
Хомеопатична паста?... Кажете марките и видовете? :-* :-* :-* ИСКАМ ДА ЗНАМ!!!

БилкаДент е марката и има с лимон и с грейпфрут.

Да, същата. Но сега са пуснали същата с ябълка, която ИМА флуор, тъй че да знаете - бъдете нащрек.

А бели ли са ти зъбите? Щото ако да и аз да спирам.

Като сняг :-* Който ме познава може да потвърди :)

Неактивен Balance

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 40
Е добре, аз 2 дни като не си мия зъбите и започват едни наслагвания, които ги усештам даже с езика  :( Как се справяш с това  :D
Несигурността се явява неотменна част от живота - и е добре, че е така, защото тя го превръща в с

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27