Автор Тема: ПОЛИЦЕЙСКИТЕ БЕЗЗАКОНИЯ  (Прочетена 2022 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен търпелив

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 133
ПОЛИЦЕЙСКИТЕ БЕЗЗАКОНИЯ
« -: Август 21, 2007, 19:52:39 pm »
ТОВА СЕ СЛУЧВА В МИНИСТЕРСТВОТО НА ПИКАЕЩИЯ ВЪВ ФОНТАНИ:

Кмет натопил на ченгета застъпник на ГЕРБ
Враца пропищя от рамбовци в униформи
Трима мъже се жалват от полицейски произвол само за седмица

Жалби за произвол на ченгета заляха Военна прокуратура в Плевен и полицейската дирекция във Враца. Само за седмица трима мъже се оплакаха, че са жертва на полицейски произвол. 41-годишният Любомир Павлов от Враца е пребит като куче на 13 август вечерта. Връстникът му Димо Димитров от с. Нивянин е налаган на 6 август, но чак 8 дни по-късно намерил пари да дойде в града при съдебен лекар. 34-годишният Пламен Тодоров се отървал без пердах, но е побъркан от тормоз.

Димо Димитров
Тролейбусният шофьор Любомир Павлов има вид на човек, претърпял тежка злополука - бинтове, рани, отоци... Мъжът диша тежко, пристъпва едва-едва, подкрепян от сестра си.
Във фаталната вечер на 13 август, когато за първи път за живота си влиза в полицейско управление, той кроял планове да става ватман в София. Сестра му му дала 150 лева и GSM, а с приятеля си Пламен няколко часа обсъждали как сутринта ще идат в столицата да търсят квартира и да подават документи за новата работа. Двамата изпили литър и половина бира. Половин час преди полунощ свършили цигарите и тръгнали към денонощния магазин при болницата. Като прекосявали булевард "2 юни", профучала кола на СОД и на 5 метра от тях забила спирачки. Към тях се затичали двама униформени. Единият го стиснал за ръката. Без да се легитимира и да му поиска документи за самоличност, се разкрещял: "Кои сте вие и къде сте тръгнали"?! Пусни ме бе, човек, помолил Любомир. Тогава полицаят започнал да го налага.
Удрял жестоко по главата последвали и ритници. Другият униформен само наблюдавал до момента, в който Любомир си повдигнал ръката да се предпази. Халосал го зверски по слепоочието. "Усетих непоносима болка. Повалиха ме, скачаха върху мен и ме пребиха като куче", разказва мъжът.
Влачили го до колата, после го хвърлили по очи на задната седалка. Боят продължил и в управлението.
"Биячът - знам, че се казва Николай, излезе. После се върна. Удари ме злобно с юмрук в слепоочието пред колегите си с думите: "Да разбереш кога си имал работа с полицията!", разказва пострадалият. След 10-15 мин друг полицай му свалил белезниците и му казал, че е свободен. С ритници и бой по гърба го изкарали навън. "Помолих ги да ме закарат до Спешния център. Отказаха. Тръгнах пеша и някъде около 2 ч през нощта стигнах. Дежурният лекар ме прегледа, прати ме на рентген, но отказа да ми вземе кръвна проба, макар че настоявах", казва още Любомир.
На следващия ден съдебният лекар Федя Тодоров пише в медицинската експертиза: счупени ръка и пръст, счупено седмо ребро, намалено зрение на лявото око, рани, натъртвания, хематоми...
Пребитият е подал жалба до Военна прокуратура и до ОДП. На 17 август е разпитан от двама служители в полицейската дирекция - Тошко Тодоров и Георги Вълчев.
Димо Димитров от с. Нивяни пък отнесъл як бой заради чужда кражба.
"Кметът Иван Илиев ме набеди пред полицаите от участъка в Борован, че съм задигнал 700 лева, но истината е, че ме мрази. На публични места го наричам "престъпник" и агитирам за Георги Николов, който е координатор на ГЕРБ", изповядва битият.
На 8 август по обяд той тръгнал да купи месо на съседката си баба Тана. Пресрещнал го полицейски автомобил, от който слезли двама цивилни и един униформен. Наредили му да се качи в колата Закарали го до братовчед му Венцислав Вутов, където предишната вечер бил на купон. Питали: "Къде са парите". "Не знам за какво говорите", отговарял Димо. Пред братовчед му единият от цивилните го халосал по главата и настоял да си признае за кражбата. Очевидец на удара станал и съселянинът им Светлин Стефанов. Тогава Димо разбрал, че по време на разпивката през нощта са изчезнали 700 лв. на домакина Венцислав. После ченгетата го закарали в кметството. Били го, повалили го на земята и го ритали. На почивки - излизали, връщали се, пак били... Накрая го изгонили. Щом се прибрал, Димо намерил къщата си обърната наопаки. От братовчед си Венцислав разбрал, че кметът Иван Иванов го е натопил пред полицаите, за да му отмъсти за политическите пристрастия.
В следващите дни набеденият, че е задигнал 700 лева, нямал пари за път до Враца да си извади медицинско за травмите. В това време обаче научил, че циганинът Емил, който бил на купона, се е разплащал с банкноти от 50 лева, а преди вечеринката нямал и стотинка. "Безработен съм. Беден съм, но не съм крадец. Никога не бих ограбил свой роднина", твърди Димо Димитров. При медицинския преглед, извършен чак на 14 август, лекарят не е открил следи от побоя. Малтретираният обаче решил да си търси правата и се надява, че чрез свидетели ще докаже, че е бит от ченгетата.
Здравенякът Пламен Тодоров, по прякор Папата, не е ял бой от полицаи. Но го задържат винаги, когато има открадната кола в региона. Обикновено го
държат в килия по едно денонощие
Така е от 2000 г. насам. "Не мога да се оженя от полицейски тормоз. Въпреки че нямам криминално досие, нито висящи дела и не съм осъждан", кълне се той. На 17 август е арестуван за пореден път на паркинга пред дома му в комплекс "Дъбника".
В полицейския участък на квартала го прехвърлили от канцелария на канцелария.
"30 000 пъти ги питах за какво съм тук, никой нищо не знаеше", възмущава се Папата. След като го мотали 2-3 часа, дознателят поискал да изяснят алибито му за нощта на вторник срещу сряда. Установили, че не е бил в града и има свидетели, които доказват къде и с кого се е намирал. Вкарали го при началника Росен Иванов.
Той го посрещнал войнствено настроен с думите: "Аз съм сто процента сигурен, че ти и Ицо Ботура (Христо Маринов от Криводол) сте откраднали "Ауди А4" във въпросната нощ. Ще ви смачкам, ще ви унищожа, ще изчезнете като Бокси (бел. авт. - криминално проявен врачанин, който е в неизвестност от месеци)", заканил се началникът. "Той скочи, като продължи със заплахите, и нареди да ми съставят акт, че съм минал на червено при един светофар и съм бил без колан. Викна полицай да напише акта, но той не успя, защото нямах документи. Пуснаха ме от участъка, като ми заповядаха за два часа да намеря откраднатата кола и да я върна", разказа Папата. Вместо това той написал жалби до Военна прокуратура и ОДП.
Райна Тошева

стандарт-21.08.2007г


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27