Автор Тема: Страсбург ни осъди заради специалните разузнавателни средства и МВР  (Прочетена 2387 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Eon

  • Гост
Решението на Европейския съд по правата на човека създава важен прецедент

29.06.2007

NetInfo.bg

Европейският съд по правата на човека в Страсбург (ECHR.COE.int) за пореден път осъди България. Ищците - Асоциацията за европейска интеграция и човешки права и Михаил Екимджиев, обаче не са претендирали за обезщетение за щети, така че не парите са интересното в случая.

Държавата обаче все пак ще трябва да им заплати 1000 евро, които да покрият съдебните разноски.

По-интересното е, че съдът в Страсбург се произнася относно режима на използване на специалните разузнавателни средства (СРС) у нас.

Без да може формално да задължи страната ни да промени закона за СРС-тата, решението създава важен прецедент. Сега всеки българин може с успех да заведе и дело пред Европейския съд, защото е в ролята на потенциална жертва на нарушение на личните си права от страна на държавата.

Съдът приема, че използването на СРС-та принципно дава възможност за колизия с Европейската конвенция за правата на човека, и по специално нейния чл. 8, който гласи:

Всеки има право на неприкосновеност на личния и семейния си живот, на жилището и на тайната на кореспонденцията.

Намесата на държавните власти в упражняването на това право е недопустима, освен в случаите, предвидени в закона и необходими в едно демократично общество в интерес на националната и обществената сигурност или на икономическото благосъстояние на страната, за предотвратяване на безредици или престъпления, за защита на здравето и морала или на правата и свободите на другите.

За избягването на конфликта между двете разпоредби, Съдът счита, че трябва да съществуват минимални стандарти, които да не позволяват злоупотреби: определяне на видовете престъпления, които може да оправдаят издаването на заповед за използване на СРС-та, определяне на категориите лица, чиято комуникация може да бъде следена, ограничение на времето за използване на специалните средства, въвеждане на процедура за анализирането, използването и съхраняването на събраните данни; вземане на специални мерки, когато се налага подобна информация да бъде споделена с други служби, определяне на обстоятелствата, при които събрани данни могат да бъдат изтрити.

Произнасяйки се по конкретното дело, Съдът в Страсбург подчертава, че българския закон отговаря на някои от изискванията, но от други е далеч.

Съдът изтъква, че контролът по използването на СРС-та е поверен изцяло на министъра на вътрешните работи, който е политическо лице и член на изпълнителната власт.

При все това няма законодателно определена процедура, по която да се извършва контролът. Министърът не е задължен по никакъв начин и да дава редовна информация пред независим орган относно използването на системата на специалните разузнавателни средства по конкретни дела.

На следващо място съдът подчертава, че вътрешният министър е единственият който сам - без легално предписание, взима решение какво да се прави със събраните чрез СРС-та данни, които не са били използвани в наказателно производство.

Според статистиката това е около 95% от цялата информация, събрана по този начин.

Във вътрешното ведомство са и двете структури, които основно извършват подобни мероприятия. Едната е Национална служба "Сигурност", чието място в МВР в момента се дебатира в тройната коалиция, а другата е Дирекция "Оперативно-техническо издирване" (ДОТИ), коментира "Медиапул".

Освен посоченото нарушение на чл. 8 от Европейската конвенция за правата на човека, Съдът в Страсбург прецени, че има нарушения още на чл. 6 (право на справедлив процес), както и на чл. 13, който постановява:

Всеки, чиито права и свободи, провъзгласени в тази Конвенция, са нарушени, има право на ефикасни правни средства за тяхната защита пред съответните национални власти, дори и нарушението да е извършено от лица, действащи при упражняване на служебни функции.

Съдът подчертава, че по време на използването на специални разузнавателни средства лицата, срещу които върви процедурата, по дефиниция не могат да получават информация за нея, тъй като това би попречило на разследването.

Не така стои въпросът обаче след приключване на операцията по използване на СРС-та. Българският закон обаче не предвижда по никакъв начин наблюдаваните лица да бъдат уведомени, че са били следени.

Освен това съдебната практика у нас е в съвсем друга посока. Висшият административен съд на два пъти се е произнасял по подобни въпроси, като е постановил, че информацията за използването на СРС-та не можеда бъде разкривана.

Така излиза, заключават в Страсбург, че освен ако не се стигне до процес, където събраните данни да бъдат използвани, лицата, поставени под наблюдение, никога не биха могли да разберат за този факт.

Добра новина. Поне ще имаме възможност да направим нещо ако нещата станат сериозни.
« Последна редакция: Юни 29, 2007, 13:02:12 pm от Eon »

Неактивен Fiery

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 542
Нещата  СА  сериозни и никога не са били по-малко, и най- вече  са извън всякакъв контрол ...
- Не можем, ще паднем! - Елате до края! И те дойдоха. И той ги блъсна. И те полетяха!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27