И-ДЗИН - "Китайска книга на промените",
но по възможност с превод и коментари от великия съветски учен К. Ю. Щутцкий - един от най-видните китаисти на Европа, унищожен от СССР в началото на миналия век.
Книгата разказва за взаимопроникването и действието на двете същностни енергийности - Ин и Ян (+ и -) във всичките техни възможни пропорции с точност до шест знака. Посредством даоистките разбирания, потвърдени от съвременната физика по отношение енергийния състав на реалността, "Книгата за промените" се оказва своеобразен алманах на случваемото - от неговото зараждане, през зреенето и апогея му, към неговото затихване, приключване и зараждане на предпоставките за ново начало. Чрез един такъв кръг книгата се превръща в "безкраен календар", в "универсална формула" на ставащото и служи за основа на цялата далекоизточна култура след потъването на древните тайни от Рама и Кршна в Индия. Едно второстепено приложение на книгата е използването й за гадателство, като се изследва на кой-етап от цикъла е интересуващият ни в гадаенето процес. Само че аз ви я препоръчвам заради космогонията и физиката, не заради гадателството! 
Изключително тежка материя

много велики умове не са я разгадали-дано някои от нас да е сред първите

Векове наред в Китай хората са търсили помощ от Книгата на Промените. Особен интерес към нея е проявявал великият философ Конфуций, който дълги години я е изучавал и когато бил почти на 70 години, заявил :
Ако ми бяха отпуснати още години живот , бих посветил 50 на изучаването на И-цзин, и така бих могъл да избегна големи грешки.
Като основа на китайската философия и религия се смята от всички автори Книгата на Промените, или както още е известна – И-дзин, произнасяно на китайски, като ИИ ДЖИНГ. Не е известно колко стара е И-дзин, но се предполага, че датира от 2852 г. пр. н.е. и е създадена от легендарният император Фу Си, който е покровител на гадателството. Съдържанието й е систематизирано от император Уън през 1143 г. пр. н.е. Поясненията на книгата са направени от принц Джоу. Смята се, че известният китайски философ Конфуций издал пояснителни бележки към нея но, въпреки всички опити Книгата на Промените да се поясни , тя остава неясна, загадъчна и изпълнена със символизъм.
И-дзин се състои от 64 фигури, образувани чрез комбинацията на шест непрекъснати и/или прекъснати линии. Основата на това гадаене е теорията, че всичко във Вселената се състои от двата основни вида енергии- ин и ян. Тези енергии могат да се начертаят символично, с прекъсната линия - ин енергиите, и с непрекъсната линия- ян. Съответно, прекъснатата линия означава отрицателен отговор, а непрекъснатата линия- положителен. Смята се, че именно от гадаене с да и не са се появили тези линии.
Комбинирайки линиите по тройки, се образуват триграмите. Те са осем на брой и се наричат: кан – вода, кун – земя, джън – гръмотевица, сюн – вятър, циен – небе, дуй – езеро, гън – планина и ли – огън. Комбинацията на тези триграми създава хексаграмите. Всяка хексаграма има тълкувателно значение, което дава мъдър и точен отговор на поставения въпрос.