Автор Тема: Какво знаем за българите и българския език  (Прочетена 146959 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 692
Re: Какво знаем за българите и българския език
« Отговор #135 -: Февруари 27, 2007, 01:15:36 am »
Е добре де - ще си отрежем историята до Кановете ако трябва..... ;)

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 433
Re: Какво знаем за българите и българския език
« Отговор #136 -: Февруари 27, 2007, 01:43:04 am »
каква е азбуката върху монетите ... щото аз мога да я чета
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 652
  • In Lies We Trust...
Re: Какво знаем за българите и българския език
« Отговор #137 -: Февруари 27, 2007, 12:38:14 pm »
Браво бе :)

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 692
Re: Какво знаем за българите и българския език
« Отговор #138 -: Февруари 27, 2007, 14:21:08 pm »
Не смей да кажеш, че е гръцка..... :D

Ето един превод от историческия екип на Гари Каспаров http://www.new-tradition.org/:

-----------------------------------------------------------------------------

Според Карамзин през 15 век славянския език е бил универсален език в Европа. Много добре се знае, че в Западна Европа гръцки практически не се е използвал - както и в самата Византия до средата 15-ти век.

Дори ватикана признава, че славянската азбука се е използвала от 13 до 15-ти век. Госпела за коронацията на Френските крале в Рейм е написан на кирилица.

Документи на Гръцки и Еврейски се появяват в Западна Европа ЧАК В НАЧАЛОТО НА 15-ти ВЕК! В началото са били счетоводни документи, ценсус на населенеито, информация за имоти и изчисления на разходи на Империята. За да сме сигурни в това ние можем да проверим книгата за числата в Стария Завет. Еврейския се е използвал като код за счетоводство. Това е било началото на двойното счетоводство и 'сенчестата" икономика. Общата информация, написана на славянски е била достъпна за всички, но тайната информация е била само за "избраните" - Израелитяните. Иван Калита е имал звездата на Давид, а не християнския кръс на печата си в знак, че е имал цялата информация.................

 :D :D :D

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Какво знаем за българите и българския език
« Отговор #139 -: Февруари 27, 2007, 14:39:03 pm »
МИ хубу,тва че съм виждал документи от 12-13-14 век на гръцки може би нищо не значи
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 692
Re: Какво знаем за българите и българския език
« Отговор #140 -: Февруари 27, 2007, 14:59:43 pm »
Ха-ха - още едно - не мога да се отърва от такива попадения днес...... :)

Джонатан Грей за картите на Пири Рейс (няма му сайта - аз си пазя неговите материали):

"Ще ви кажа една малка понамирисваща тайна:

Проекцията на Пири Рейс е базирана на една грешка 4.5 градуса спрямо периметъра на Земята. И знаете ли какво? Само един географ в древния свят прави същата грешка - гръцкия философ Ератостенес.

Когато гръцката карта е била пре-начертана за да се оправи грешката на Ератостенес, всички грешки на географската дължина са се занулили. Знаете ли какво значи това? Гърците които са си кипирали неговата карта, както и техните собствени са с тази грешка, но в крайна сметка тези древни карти произлизат от хора преди гърците които са имали много по-големи знания от гърците."

Oberon

  • Гост
Re: Какво знаем за българите и българския език
« Отговор #141 -: Февруари 27, 2007, 16:24:03 pm »
Тина , Тина....:)
Много ме радваш:)))

Славянският ( уж нямаше славяни?? ) е бил официален език в Европа??? А къде остана латинския? Или може би службите в катедралите са били на славянски? Леле.....

Относно картата на Пири Рейс: Тази грешка от 4.5 градуса не е спрямо периметъра на Земята, а спрямо меридиана. И това не е грешка, защото когато оригинала на картата е правен, Северния полюс е бил точно с толкова по на запад. С това отклонение са и пирамидите в Гиза, както и Алеята на мъртвите в Мексико - именно с 4.5 градуса.

Ерастотен въобще не ползва земния периметър, защото на базата на опита си в кладенеца, именно той ( официално ) е оразмерил пръв Земната сфера.

Оберон

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 692
Re: Какво знаем за българите и българския език
« Отговор #142 -: Февруари 27, 2007, 21:47:55 pm »
Тина , Тина....:)
Много ме радваш:)))

Славянският ( уж нямаше славяни?? ) е бил официален език в Европа??? А къде остана латинския? Или може би службите в катедралите са били на славянски? Леле.....


Е и какво - цитирам Гари Каспаров и руснаците - те за какви да се мислят, като още ги пере имперската треска.... ;)

За другото не знам, но Грей също открива доста фалшификации в историята - те затова пак са му спрели сайта....

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Какво знаем за българите и българския език
« Отговор #143 -: Март 29, 2007, 12:37:57 pm »
Заровените върхове

Поглед към постиженията на древните българи

Да се пише днес за постиженията на древните българи е малко тъжно, тъй като те са продукт на една стара и мъдра цивилизация, значително по-бедна на техника, но неизмеримо по богата по дух от някои съвременни квазицивилизации. Първите следи от тази неразгадана все още цивилизация са силно фрагментирани и диспергирани. Те се губят далеч назад във времето - в едно легендарно българско царство на изток от Персия при планината с красивото име Имеон. Историята е запазила най-вече спомена за необикновените коне, запрегнати в златни колесници, които владетелите на това царство според древния епос "Махабхарата" дарявали на своите южни съседи - индийските царе. Колкото и да е откъслечен този факт, от него се вижда, че още в прастари времена сред българите е имало не само добри коневъди, но и изкусни майстори, способни да изработват такива сложни и редки за Древния свят изделия, каквито са били златните или по-вероятно позлатени колесници. Известно е също, че в някогашна Персия високо се е ценял един особен вид скъпоценни украшения, наричани на персийски "муза-и-булгар", т.е. "български филигран", което е още едно потвърждение за големите български умения в златарския занаят.

Ранните китайски хроники също споменават едно старо българско постижение. Според тях някога откъм древния град Балх, столица на източното царство Балхара, дошли в Поднебесната империя изкусни майстори-стъклари, които предали на китайците един от най-сложните древни занаяти - отливането на цветни стъкла. "Оттогава цветните стъкла поевтиняха в Поднебесната империя" - отбелязва по този повод историческата хроника на династия Тан. В същите летописи се възхваляват и необикновените коне, отглеждани в така наречения "Западен край", към който е принадлежала и някогашната Древна Бактрия /Балхара/. Китайците наричали тези коне с името Небесните коне, а изразът "кон от Балх" се среща и в старите санскритски ръкописи като нарицателно название на бързите и добре отгледани коне.

Към старите български постижения принадлежи несъмнено и особеният начин на заквасване на кисело мляко чрез късче сушено чревце от новородено агне или козле. Днес този вид закваска се употребява най-вече в планините на някогашното царство Балхара, сред дардите от Хиндукуш, което показва, че той е бил изобретен в българската прародина и заедно с българите е изминал дългия път от планината Имеон до Балканския полуостров.

И нтересни забележителности се откриват и в земеделието на древните българи, които според някои ранни източници като арабския книжовник Ал-Бакуви обитавали някога един същински земен рай, богат с "грозде, смокини и сини сливи". Преселвайки се от тези благодатни краища първо в кавказките долини, а после и край Волга, българите от Изтока пренесли със себе си редица високодобивни земеделски растения като например южното просо, наричано и до днес в Русия с името "болгорское пшено", а също един урожаен сорт пшеница, известен в земите край Дон с името "болгарка". Известно е също, че още в стари времена волжките българи се опитвали да отглеждат в своята северна земя някакви особени видове ябълки, които не успявали да узреят, тъй като по всичко личи са били пренесени от юг. Заедно с древните българи в Европа се появили и някои декоративни южни растения, което личи от това, че един особен вид люляк се нарича дори до днес в северните части на Италия с името "булгаро".

Твърде широки умения са показали ранните българи и в областта на каменоделството, свидетелство за което са откритите изящни каменни кръстове в древния град Булкар Балк в Източен Кавказ, а също уникалният каменен кръст, открит неотдавна в Североизточна България, превъзхождащ по изработка множество византийски и римски образци /вж. П.Добрев, М.Добрева. Древнобългарска епиграфика. С. ТАНГРА ТанНакРа ИК, 2001 г./. В каменните кариери на Италия е имало доскоро и един старинен инструмент за повдигане на тежести, известен с името "булгаро".

Ако се опитаме да съберем на едно място всички специфични постижения на нашите древни български предци, ще трябва да отбележим и знаменитите кожени изделия, наричани в Персия и в други страни с името "болгар", музикалните инструменти "булгарина" и "болхар", прочутото лекарство за рани, което и до днес край древния Балх се казва "чарм-и-булгар", а също особените български колани и наметала, и дори един древен рибен деликатес, разпространен някога в Стара Велика България край Кавказ и известен през VII в. като "българската риба ксистон" /за повече подробности относно споменатите специалитети вж. П.Добрев. Стопанската култура на прабългарите. С., БАН, 1986 г./.

Взети заедно, тези доскоро неизвестни данни разкриват пред нас едно удивително историческо явление. Оказва се, че в древността и ранното средновековие с български имена са били наричани множество разнообразни и търсени стоки по света - повече от 11 вида.

Трудно може да се намери някой друг ранен народ, чиято съзидателна енергия да се е проявила в толкова много различни посоки и причината за това уникално и незабелязано досега явление се крие несъмнено в широтата на стопанските умения на древните българи, в необикновения размах на техния практически гений.

Същевременно представите ни за достойнствата на нашите предци няма да бъдат пълни, ако не споменем и тяхното най-велико постижение - създадената от тях ефикасна и твърде рационална за времето си държавна уредба. За разлика от старите и обременени с много вътрешни противоречия робовладелски империи древните българи са донесли някога в Европа една проста, но твърде действена система на управление, отличаваща се с три основни особености: широка свобода на непосредствените производители, ниско и почти символично данъчно облагане и строг законов ред.

Съчетаването на максимална икономическа свобода с желязна държавна дистанция е едно колкото елементарно, толкова и гениално изобретение, което в Европа се появява за първи път в старите български държави. Приоритетът на древните българи в това отношение се проследява не само на базата на преките данни за Аспарухова и Волжка България, но директно е посочен и в ранните готски и византийски извори, един от които недвусмислено отбелязва: "Те, българите, бяха някога най-справедливият народ на света… и затова градовете и племената се присъединяваха към тях доброволно"/вж.И.Венедикоов. Административно устройство на Средновековна България. С., 1979, с. 9/. Най-великото българско изобретение и до днес е несъмнено простата, но ефикасна формула за създаване на здрави и силни държави и затова време е да осъзнаем, че златният стълб на древната българска цивилизация е бил не толкова силният меч, колкото високата държавническа мъдрост.

Ст.н.с. д-р Петър ДОБРЕВ
« Последна редакция: Март 30, 2007, 01:21:57 am от Albinoni »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Какво знаем за българите и българския език
« Отговор #144 -: Март 29, 2007, 13:40:41 pm »
>>>СТРАНИЦА ЗА ДРЕВНИТЕ БЪЛГАРИ

ЕЗИК,  ПРОИЗХОД,  ИСТОРИЯ И РЕЛИГИЯ НА ДРЕВНИТЕ БЪЛГАРИ В СТАТИИ, КНИГИ И МУЗИКА



 ;) :) П.с. Пак тук:

ЕТИОПИ,  ГИМНОСОФИСТИ, БРАХМАНИ И РАННИТЕ БЪЛГАРИ

Иван Танев Иванов

Един от първите европейски документи, където се споменава за българите е Анонимния хронограф от 354 год., известен в два преписа. Тексът на двата преписа е показан по-долу.

От първия син на Ной - Сим, произлязоха 25 народа. Те живеят на изток. Имената на синовете на Сим са:

Елам, от който са еламците;
Асир, от който са асирийците;
Арфаксад, от който са халдеите;
Лух, от който са лазите;
Харам, от който са игурите или етхес;
Лебул, от който са лидийците;
Гатсера, от който са гасфените;
Халмодат, от който са индиите;
Сала, от който са бактрийците;
Арам, от който са арабите;
Идурам, от който са гамериите;
Одерма, от който са мардиите;
Лезел, от който са партяните;
Десмем, от който са гедрусите;
Асал, от който са хискиите.
Асал породи Мелхи, който имаше двама сина - Мелхи и Мелхиседек.
Авимелех, от който са хирканите;
Сабеби, от който са араните;
Мамсвир, от който са армените или амените;
Евилат, от който са гимнософистите, които всички са бактрийци
.

Във втория вариант на хронографа, изразът “които всички са бактрийци” е заместен със “Зиези, от който са българите.

..и т.н.

« Последна редакция: Май 08, 2007, 10:01:46 am от Albinoni »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Какво знаем за българите и българския език
« Отговор #145 -: Март 29, 2007, 15:53:11 pm »
Българи на всяка крачка от Дунав до Алтай

Екипът на Пламен Петков се разминава на косъм с атентат в Приднестровието

Откъде идем? Къде са корените на нашия древен народ? Кои хора по света живеят със спомена, че също са българи? Отговори на тези въпроси е потърсил журналистът Пламен Петков. Зрителите на Би Ти Ви вече имаха възможността да се запознаят с невероятната документална сага "Българите", създадена от Пламен и неговия екип. Тези, които са я пропуснали, получават нов шанс да видят поредицата. "Стандарт" пуска сериите на DVD заедно с вестника. Епизодите ще вървят всеки вторник.
"Навсякъде хората твърдяха, че са българи", споделя Пламен Петков
« Последна редакция: Април 09, 2007, 13:57:49 pm от Albinoni »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 780
  • Невъзможно е нищо
Re: Какво знаем за българите и българския език
« Отговор #146 -: Април 15, 2007, 04:04:16 am »
Ритъма на празнотата, това имах предвид, че е изгубено като знание (поне за масите) и сага се прехласваме по разни китайски и японски БИ (нищо против тях сериозно, но трябва да си знаем корените). Даже гледах една тема, в която се чудеха защо няма в България японското изкуство за стрелба с лък. Нека първо да изровим нашето и тогава да се учим и от чуждото. Та за ритъма: http://daobg.com/forum/index.php?act=articles&CODE=03&id=122
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 739
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Re: Какво знаем за българите и българския език
« Отговор #147 -: Май 08, 2007, 09:52:07 am »
Да, това вие много добре го знаете , но все пак :D

Древните българи идвали от Атлантида?
      Има сериозни доказателства, че древните българи произхождат от митичния континент Атлантида,заяви вчера на научна конференция във Варна акад. Владимир Цонев.
    Ученият намира сходството в българския език на имена на острови от Атлантическия океан, където според него се е намирал континентът. Той свързва името на остров Мадейра със свещеното за българите място Мадара. Според акад.Христо Маджаров пък България е много по-древна държава. Той твърди, че през 681 година е бил подписан договор за край на война между Византия и вече съществуващата държава България.

www.bgfactor.org
« Последна редакция: Май 08, 2007, 09:53:14 am от Trandev »

Неактивен Oberon

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 092
Re: Какво знаем за българите и българския език
« Отговор #148 -: Май 08, 2007, 12:18:42 pm »
Атлантида въобще не е била в Атлантика. Не знам някой някога ще го проумее ли....Взимаме някаква фикс идея, че Атлантида е в Атлантика, и на база на тази идея, вече решаваме че и българите идвали оттам....
Атлантида е под ведената шапка на Антарктида, и ще си остане там още дълго време. Поне докато се разтопят ледниците там. Или пък швабите не си разархивират някои документи:)
In the Kingdom of the Blind, the One-eyed are Kings !!!

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 652
  • In Lies We Trust...
Re: Какво знаем за българите и българския език
« Отговор #149 -: Май 08, 2007, 21:57:03 pm »
А преди да отиде на Антарктида къде е била бе?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27