Автор Тема: Научен опит доведе до земен трус в Базел  (Прочетена 3228 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Научен опит доведе до земен трус в Базел
« -: Декември 11, 2006, 02:19:22 am »
Научен опит доведе до земен трус в Базел

Monitor

Експеримент за извличане на топлинна енергия от земната кора предизвика земен трус в Швейцария. Макар да не бе силно, земетресението с магнитуд 3,4 бала по Рихтер предизвика паника в град Базел, предадоха осведомителните агенции.
По данни на властите в службите за спешна помощ са постъпили хиляди позвънявания от паникьосани жители, тъй като в Швейцария земетресенията не са често явление.
В хода на експеримента учените се опитвали, като използват геотермалната енергия да загреят вода до достатъчно висока температура, за да могат да задвижват генератори на електростанция, която да снабдява с ток 10 хиляди домове, а 2 700 сгради да бъдат отоплявани. Проектът на сума почти 67 милиона долара се субсидира от швейцарската държава.
Подземният трус е бил регистриран, след като в сондаж с дълбочина 5 километра под високо налягане била вкарана вода. След трусовете експериментът веднага бил прекратен, а ръководителите му се извинили на жителите на Базел. Прокуратурата в града разследва инцидента.

Antonium

  • Гост
Re: Научен опит доведе до земен трус в Базел
« Отговор #1 -: Декември 11, 2006, 09:35:34 am »
Един познат така си отоплява къщата в Княжево. :)

Eon

  • Гост
Re: Научен опит доведе до земен трус в Базел
« Отговор #2 -: Декември 11, 2006, 09:52:14 am »
Как по-точно. Сондира 5 км надълбоко за топла вода ли???  :o

Antonium

  • Гост
Re: Научен опит доведе до земен трус в Базел
« Отговор #3 -: Декември 11, 2006, 10:20:42 am »
Не знам на колко метра е сондажа, но вкарва вода и после я завърта из радиаторите си. Харчи ток само за помпата, но колко е инвестицията не знам, не съм го питал. :)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27