Автор Тема: Навлизаме в ерата на тоталното наблюдение!  (Прочетена 194937 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re:Навлизаме в ерата на тоталното наблюдение!
« Отговор #60 -: Март 04, 2007, 10:28:37 am »
512... което е супер минимално. аз карам на 2гб и пак има програми, които не мога да пусна на макс.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re:Навлизаме в ерата на тоталното наблюдение!
« Отговор #61 -: Март 04, 2007, 15:58:54 pm »
Според същата статия , за да  да върви супер гладко с Виста  минимума е 2гб а препоръчителното е 4гб :)
« Последна редакция: Март 04, 2007, 18:25:32 pm от Alien »

Неактивен eowin

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 6
Re:Навлизаме в ерата на тоталното наблюдение!
« Отговор #62 -: Март 04, 2007, 16:52:20 pm »
Алтернативата на платеният софтуер винаги е бил безплатният  :D open source-a.Linux :)

Неактивен Martin

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 516
    • Music of the world
Re:Навлизаме в ерата на тоталното наблюдение!
« Отговор #63 -: Март 04, 2007, 17:13:25 pm »
Алтернативата на платеният софтуер винаги е бил безплатният  :D open source-a.Linux :)
А вече има и една безплатна ОС, претендираща да бъде "Безплатният Windows":http://www.reactos.org/
Кога обаче ще бъде завършена, не е ясно. :-\
Някой ако има излишно PC, което използва за тестове, може да я пробва и да каже как се държи (Въпреки че то е ясно, че още няма да е както трябва, все още си е бета). 8)
А колкото до Windows-ите, едва ли в близките поне 5-6 години ще се усети осезаема несъвместимост на драйвери и софтуер за по-старите версии, особено ХР. Пък и тук винаги има алтернативи - ако едно нещо не върви на него, ще тръгне друго. Дори с 98 все още може спокойно да се работи от гледна точка на съвместимост.
С изискванията за компютрите при по-старите версии от Vista няма никакви проблеми, винаги може да се настроят, както и да им се махнат куп излишни глупости, така че да вървят екстра дори и на най-слабите компютри - може да експериментирате, като си преработите инсталация на Windows с програмката nlite, и да я пригодите според това, което наистина ви трябва .
А от вече инсталирани операционни системи също могат да се махат неща с програмката xplite (В комбинация със спиране на ненужни services и други настройки).
Аз в момента си ползвам настроена и олекотена версия на Windows 2003, която без допълнителни програми в startup ми заема само около 80MB памет и съм много доволен.  Но въпрос на време е и на Vista да й намерят цаката, и да предложат възможности за олекотяване, макар че пак едва ли ще може да се прави толкова лека. ;)
« Последна редакция: Март 04, 2007, 17:14:44 pm от Martin »

Неактивен eowin

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 6
Re:Навлизаме в ерата на тоталното наблюдение!
« Отговор #64 -: Март 04, 2007, 17:39:12 pm »
Най- лошото нещо при майкрософт е ,че е със затворен код.Плащаш си/евентуално/ , и ос-а ти до края си е същият .Тоест ти нямаш никаква власт над самата система, защото не е устроена по начин ,по който можеш да я промениш.Уиндоус-а (който и да е от всичките) си е чиста промивка на мозъка.Поне за мен е прекалено идиотско програма да се инсталира с 'next=>next=>next...' .Компютъра за много хора е начин на живот , и тук става важно как точно ти си обясняваш системата му на работа.Получава се малко като в матрицата.Както и да е.Уиндоус винаги ще си остане същата стабилна и позволяваща ти нищо система.Аз лично съм човек ,който прекарва голяма част от деня си пред компютъра.От повече от година Уиндоус ползвам само в училище.И винаги , ама абсолютно винаги когато се опитам да направя нещо (по своя вкус, по свое желание) осъзнавам ,че не мога .. и се чувствам затворена от една глупава машина.А , от първа ръка знам ,че при Виста нещата ,който не можеш да правиш са много повече от тези,които можеш.Все си мисля ,че основната идея на Майкрософт е забраната...

Неактивен Martin

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 516
    • Music of the world
Re:Навлизаме в ерата на тоталното наблюдение!
« Отговор #65 -: Март 04, 2007, 18:44:45 pm »
Цитат
И винаги , ама абсолютно винаги когато се опитам да направя нещо (по своя вкус, по свое желание) осъзнавам ,че не мога .. и се чувствам затворена от една глупава машина.А , от първа ръка знам ,че при Виста нещата ,който не можеш да правиш са много повече от тези,които можеш.Все си мисля ,че основната идея на Майкрософт е забраната...
Точно така. Преди няколко дни си преинсталирах компа и викнах един приятел да ми направи някои неща и си говорихме за Виста. Той каза, че с нея си точно като затворник. Графиката може да е много яка, но до там. Едно друго приятелче пък е тествал Вистата и ми каза, че е много зле, а тъй като се занимава със сглобяване на компютри и трябвало да тестават различни програми на различни конфигурации, казва, че Вистата не се представя добре.
За параметрите - то хубаво 512 РАМ, но все пак, но не е единствената програма, която ще е в харда, следователно изискванията за параметрите веднага се увеличават, т.е. трябва да е повече от 512 ...
Майкрософт са монополисти, мразя Бил... :P

А то всъщност точно графиката е другата най-голяма издънка във Виста-та, понеже и заради нея има толкова големи изисквания към компютъра.
Но както казах, може би все пак с времето и за нея ще излязат различни инструменти, с които да се премахнат нещата, които карат узърите да се чувстват като в затвор.
Макар че според мен наистина още дълго ще си е безсмислено да се ползва.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re:Навлизаме в ерата на тоталното наблюдение!
« Отговор #66 -: Март 05, 2007, 03:26:04 am »
Брюксел заплаши Microsoft с 3 млн. евро глоба на ден


 Монитор
Европейската комисия заплаши Microsoft с нови глоби в размер на няколко милиона евро на ден, ако американската компания не започне до месец да спазва задълженията си, наложени с присъдата през март 2004 г. заради злоупотреба с монополно положение, предадоха световните информационни агенции.

След многобройни обжалвания Microsoft започна да предоставя от декември 2005 г. тази техническа документация, засягаща и Windows Vista, последната операционна система на Microsoft.
Според анализ на ЕК предоставените протоколи обаче не съдържат “значителни иновации” и затова предложените от Microsoft цени за тях на конкурентите са твърде високи.
“Microsoft прие принципа, според който тарифирането трябва да се основава главно на иновативния характер на протоколите. Комисията в момента счита, че тези протоколи не съдържат значителни иновации”, обяснява Крус в съобщение до медиите.
Според Джонатан Тод протоколите са толкова скъпи и безполезни, че “никоя компания не е подписала споразумение за тях”.
Освен корективните мерки, през март 2004 г. ЕК наложи на групата и рекордна глоба в размер на половин милиард евро най-голямата санкция, налагана някога от Брюксел на една компания.
Microsoft обжалва глобата пред Европейския съд, който трябва да се произнесе до лятото.
През юли 2006 г. американската група бе санкционирана с 280 млн. евро за неуважение на решението на ЕК от 2004 г., но не за високите цени, предлагани на конкурентите, а заради предоставяната им непълна и неточна информация.


 :P :P :P Дано само накрая да не  им се размине.

nepobedim

  • Гост
Re:Навлизаме в ерата на тоталното наблюдение!
« Отговор #67 -: Март 12, 2007, 10:54:22 am »
Въпроса за защитата на личната информация винаги е предизвиквало повишен интерес във всяко общество. Всеки човек има сведения, които не желае да бъдат разгласявани и винаги ще се намерят хора, за които тези сведения са интересни. Понякога разгласяването на конфиденциална информация коства огромни загуби, както в материално така и в морално отношение. Слабото звено при съхраняването на информацията, е при нейното предаване. Най-разпространеното средство за предаване на информация в съвременното обшество, това е  мобилната комуникация. Но дали тя е сигурна ?!
Един от въпросите, на които не може да се намери отговор е дали в България връзката между апарата и клетката се криптира и дали това се прави с алгоритъм, за който интернет не е пълен с обяснения и сорс-код за атака, т.е да е поне малко  сигурен. В спецификацията на мобилните телефони е записано, че потребителя трябва да има индикация относно сигурността на канала, но изглежда по взаимно съгласие тази информация не се предоставя от апарата. Нека само уточня, че въпросът дали се шифрира връзката сериозно стои, защото примерно във Франция тя не се шифрира. В момента съществуват 4 варианта  на криптиране с алгоритъма  A5, които мобилните оператори в света използват: Вариант А5/0 означва че няма никакво криптиране на сигнала, варианта A5/1 е криптиращия алгоритъм, използван в Европа и другите западни страни – разбит декември 1999г., а алгоритъма А5/2 е криптиращия алгоритъм използван в  Австралия  и някои други страни в света – той е разбит чрез обикновен домашен компютър за секунди през август 1999г. Aлгоритъма А5/3  е  за следващото поколение мобилни мрежи и телефони – начинът за разбиването му е открит май 2002г. Няма информация кой от алгоритмите се използва в България. В Закона за Далекосъобщенията, чл. 186 е запосано - Обществените оператори осигуряват възможност за прихващане на далекосъобщения в реално време, възможност за непрекъснато наблюдение, както и достъп в реално време до данни, свързани с дадено повикване. В случай че тези данни не могат да бъдат предоставени в реално време, те се предоставят на специализирано звено по чл. 122 от ЗМВР.
Чл. 189. В случай че обществените оператори предприемат кодиране, компресиране или криптиране на прихванатите далекосъобщения, те ги предоставят на специализирано звено по чл. 122 от Закона за Министерството на вътрешните работи в първоначалния им вид.
GSM разговорите в България, дори и да са криптирани, тяхното криптиране е слабо (с 54 bit-ово криптиране), при това само по въздушния път от мобилния телефон до клетката, като през останалия път на информацията, тя не се криптира! Тъй като не навсякъде мобилните оператори притежават наземни линии за връзка между своите клетки, те обикновено използват насочени микровълнови антени за връзка между тях. Техния сигнал може да бъде лесно уловен и записан от широко достъпни на пазара устройства. Съществуват и устройства, които от разстояние могат да накарат мобилния телефон да не използва криптирана връзка. Въобще възможностите за достъп до чужда информация са много, а и са лесно достъпни в интернет на сравнително ниски цени. Съществува и информация в пресата за подслушване на много по-високо ниво - "Подслушвали са дори премиера!", гръцкият вестник "Та неа" съобщава, че се разследва групировка, организирала широкомащабно подслушване на мобилните телефони на видни обществени личности в Гърция; Рим. Огромен скандал за незаконно подслушване на хиляди хора разтресе  Италия. 21 души бяха арестувани след разкриването на мащабна система за подслушвания, която действала от 1997 г. в "Телеком Италия".Също в блога по долу има интересна информация
http://blog.peio.org/?p=330
А във vbox има и филм  как става подслушването но има и защита
http://www.vbox7.com/play:7fc382d0
Австралийска фирма предлага софтуер за криптиране на информацията www.securegsm.com
« Последна редакция: Март 12, 2007, 14:16:06 pm от Horus »

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Re:Навлизаме в ерата на тоталното наблюдение!
« Отговор #68 -: Март 12, 2007, 11:23:37 am »
Това за подслушването отдавна е известно, мисля че се дискутираше в темата за мобилните телефони :)

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:Навлизаме в ерата на тоталното наблюдение!
« Отговор #69 -: Март 12, 2007, 23:09:23 pm »


Мрежите за файлов обмен са заплаха за националната сигурност на САЩ
 ;D
Американското управление, отговарящо за патентите и търговските марки (USPTO) публикува отчет, описващ заплахите, свързани с разпространението на мрежите за свободен обмен на файлове, съобщават от IDG.BG.

Най-сериозна опасност peer-to-peer системите представляват за неприкосновеността на частния живот на потребителите, както и за националната сигурност, поради възможност за изтичане на секретна информация от ведомствени системи.

Особено безпокойство будят у експертите на USPTO вградените във файлообменните мрежи търсачки, с помощта на които може да се сканира съдържанието на твърдите дискове на потребителските персонални компютри.



news.ibox.bg
musica universalis

Неактивен Altay

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 155
Re:Навлизаме в ерата на тоталното наблюдение!
« Отговор #70 -: Март 29, 2007, 15:10:48 pm »
Започна се и в България:

Цитат
Общината [Търговище] готви мащабен проект за видеонаблюдение на най-рисковите зони. За да стане града по-безопасен [ :-X]. Местните хора ще направят Сдружение за опазване на обществения ред.

Първите 50 видеокамери ще се поставят на входовете на града, по кръстовищата и в промишлената зона.

Новата система ще струва милион и половина лева . Парите се събират в специален фонд за опазване на обществения [Нов] ред.

http://btv.bg/news/?magic=bulgaria&story=57473

'Животът е не само по-странен, отколкото предполагаме - той е по-странен отколкото, можем, да предпо

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Навлизаме в ерата на тоталното наблюдение!
« Отговор #71 -: Март 29, 2007, 18:15:20 pm »
Bobm the System  8)
Да мина покарай камерките да ги пръсна по 1 път с черната боичка...

Неактивен Altay

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 155
Re:Навлизаме в ерата на тоталното наблюдение!
« Отговор #72 -: Март 30, 2007, 00:03:59 am »
Bobm the System  8)
Да мина покарай камерките да ги пръсна по 1 път с черната боичка...

Забележи какви ще са разходите, за камерите
Ще следят - а ние ще си плащаме - за "удоволствието"
'Животът е не само по-странен, отколкото предполагаме - той е по-странен отколкото, можем, да предпо

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Навлизаме в ерата на тоталното наблюдение!
« Отговор #73 -: Март 30, 2007, 18:34:31 pm »
Се едно магистралните жрици да си плащат ;D ;D ;D
Наистина никой не си казва "абе аз неща да плащам за камери" или "моите пари от такси май май немога да ги контролирам, това не е ли кражба? ".....

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re:Навлизаме в ерата на тоталното наблюдение!
« Отговор #74 -: Март 30, 2007, 18:50:34 pm »
По принцип няма нищо лошо на определени важни места да има камери. Един вид да знаеш че като минаваш насред центъра шанса някой да те обере или нападне е доста малък заради тези камери. Но проблема идва когато камерите са навсякъде! И чисто технологично много скоро ще има възможност да са навсякъде!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27