Автор Тема: Лека закачка с Флай и другите от Езотерика и Философия :)))  (Прочетена 5628 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Antonium

  • Гост
Имам една чудесна книга на Милен Русков - Джобна енциклопедия на мистериите. Отдавна се каня да цитирам една страница от нея за Философската риба и как човек започва да филисофства, но да погледнем, какво е казал автора:

"Промивката на очите е позната идея в алхимията, само че става дума не за кристализираща вода, а за т. нар. "вода за промиване на очите на философите". Щом си промият очите с нея, те започват да разбират всички тайни на философията. На едно място е описано как се добива тази разтърсваща течност:
,,В морето има една кръгла риба, без кости и черупка, съдържаща в себе си тлъстина, чудотворна сила, която, когато рибата се вари на бавен огън... започва да свети" (Aenigтata philosophorum, 1593). От тази именно светеща тлъстина се извлича водата за промиване очите на философите. Що се отнася до кръглата риба "без кости и черупка", тя е, тъй да се каже, природен факт - това е или скифомедузата, или рибата паразит, от рода на скумрията, която има на гърба си смукало, с което се закрепва за дъното на корабите или за по-големи риби. Тъй или иначе човек не би могъл да я сбърка, защото тя навярно е единствената риба, която се лови с магнит. За това разказва венецианецът Алесандро Ескалатор (Alexander Escalatorus) в книгата си "Рибата и огънят на философите, с най-тайно и общодостъпно изложение на Философския камък и съвършеното Изкуство на пречистването". Връщайки се заедно с Раймонд Лулий от една от мисионерските му визити в Африка, той разказва за един лов на рибката echeneis, състоял се на определено място в Средиземно море, където според Лулий се срещала тази рибка. Двамата, заедно с няколко моряци, се отделили от кораба с лодка, "на която по чудесен начин беше прикрепен големият магнит на Майстора, тъй че да се носи над водата и да привлича рибката echeneis със Силата на Мъдреците. Но дали защото той не бе прикрепен добре, или по волята на небесата, лодката се обърна, та всички изпопадахме във водата и за малко не се издавихме, още повече, че някои господа моряци не умееха да плуват. Тъй като аз се случих най-близо до магнитното тяло, опитах се да го уловя и по Божията воля успях да го задържа на повърхността, въпреки, че то тежеше 30 либри / 1 либра=327 грама/ Това беше много учудващо, дотам щото капитана на нашия кораб, наскоро покръстен сарацин, възкликна гръмко: „Велик е Бог и чудни са делата Му.”
...
С получената течност Лулий и капитанът промили очите си, след което "капитанът започна да говори като истински философ, сякаш цял живот бе  обучаван в Изкуствата на Мъдреците, и да цитира Писанието като парижки богослов."
 :D :D :D :D :D :D :D :D :D
« Последна редакция: Ноември 30, 2006, 09:14:22 am от Trandev »

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Да, книжката си я бива - препоръчвам я горещо !!!

 :)  :)  :)
musica universalis

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Имам една чудесна книга на Милен Русков - Джобна енциклопедия на мистериите. Отдавна се каня да цитирам една страница от нея за Философската риба и как човек започва да филисофства, но да погледнем, какво е казал автора:

"Промивката на очите е позната идея в алхимията, само че става дума не за кристализираща вода, а за т. нар. "вода за промиване на очите на философите". Щом си промият очите с нея, те започват да разбират всички тайни на философията. На едно място е описано как се добива тази разтърсваща течност:

Ами тази течност да не е нещо подобно на елексирите ;D на Чезарио Галфоне от "Дамата с рентгеновите очи" на Светослав Минков-член на световния ПЕН-клуб.

Но си мисля, че ако опитът и животът не им промият очите, някои философи все така ще говорят отвлечени неща, разбирани само от тях самите.  :hi:

Неактивен lubarski

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 254
И от тази светеща сланина бих опитал, както и от DMT. Просто ми е интересен резултата.  ::) Сега очаквам някой да ме нарече долен наркоман и че ми е пропаднал живота, но това е в реда на нещата  :flag_of_truce:
It' oil stupid.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27