Науката се казва Бионика!Чий е патентът?
(Не не е на братята Райх..)
През последните години учени и инженери наблюдават отблизо растенията и животните и се учат от тях.

(
Йов 12:7, 8
Но попитай сега животните, и те ще те научат, И въздушните птици, и ще ти кажат; 8 Или говори на земята, и тя ще те научи, И морските риби ще ти изявят. 10 В Чиято ръка е душата на всичко живо, И дишането на цялото човечество. 11 Ухото не изпитва ли думите, Както небцето вкусва ястието си?)... Те изследват и наподобяват устройството на различни живи организми, за да създадат нови или да усъвършенстват вече съществуващи материали и механизми. Този дял от науката се нарича бионика. Докато четеш следващите примери, се запитай: „Кой в действителност заслужава признанието за всички тези идеи?“
Плавниците на кита
Плавници на гърбат кит
Какво могат да научат авиоинженерите от гърбатия кит? Явно много неща. Възрастният гърбат кит тежи около 30 тона, колкото натоварен камион, и има сравнително кораво тяло с големи, подобни на криле плавници. Този 12–метров гигант е изключително подвижен във водата.
От особен интерес за учените е как животно с такова кораво тяло може да се върти в толкова малки кръгове. Те откриха, че тайната е във формата на плавниците му — предният им ръб не е гладък като при самолетните крила, а има издатини.
Докато китът пори водата, тези издатини увеличават подемната сила и намаляват съпротивлението. Как става това? В списание „Естествена история“ се обяснява, че издатините ускоряват движението на водата над плавниците в равномерни кръгове дори когато китът се издига под голям ъгъл.....
https://www.jw.org/bg/%D0%B1%D0%B8%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0/%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B8/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D1%81%D0%B5-%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D1%8F%D0%B2%D0%B8%D0%BB-%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D1%8A%D1%82/%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D1%87%D0%B8%D0%B9-%D0%B5-%D0%BF%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%8A%D1%82/Било ли е замислено?
Щом имитацията изисква проектант, какво да кажем за оригинала?
Нишки
Кевларови нишки
Човешко изобретение: Кевларът е здрава изкуствена тъкан, която се използва например при бронежилетките. За производството му са необходими високи температури и вредни разтворители.
В природата: Паяците, плетящи кръгови паяжини, произвеждат седем вида нишки. Най–здравата от тях, позната като водеща нишка, е по–лека от памука, но пропорционално по–яка от стоманата и кевлара. Ако се увеличи до размерите на футболно игрище, паяжина от водещи нишки с дебелина 1 сантиметър и разстояние помежду им 4 сантиметра, може да спре голям самолет! Паяците произвеждат нишката си на стайна температура и използват водата като разтворител.
Навигация
Самолет
Човешко изобретение: Някои самолети имат компютърни системи за автопилот, които могат не само да управляват самолета до друга държава, но и да го приземят. В една експериментална система бил използван компютър, голям почти колкото кредитна карта.
В природата: Въпреки че мозъкът ѝ е с размерите на маково семе, пеперудата монарх изминава до 3000 километра от Канада до една гора в Мексико. Тази пеперуда се ориентира по слънцето, без да се обърква от движението му по небосвода.
Лещи
Изкуствено фасетно око върху главата на карфица
Човешко изобретение: Инженери създадоха изкуствено фасетно око с 8500 лещи, голямо колкото главичка на карфица. Подобни лещи могат да се използват при детектори за бързо движение и при свръхтънки многопосочни камери.
В природата: Окото на водното конче има около 30 000 лещи. Те създават изображения, които се обединяват в обширна мозаична картина. Фасетното око на водното конче улавя великолепно всяко движение.