Автор Тема: Интернет съзнание  (Прочетена 11322 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Feru4o

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
  • There Is a Glitch in the Matrix.
Интернет съзнание
« -: Февруари 05, 2014, 12:42:10 pm »
          Привет на всички участници във форума. Чета с удоволствие темите ви и харесвам дързостта в мисленето ви. Нещо, което ми липсва в заобикалящото ме ежедневие. С ваше позволение бих искал първото ми включване да е разсъждение на тема изкуствен интелект. Говорейки за Апокалипсиса, темата предполага отрицателен привкус, но нали все пак сме хора и чувствата са част от нас. Предполагам, че има подобни теми тук и знам че е пространството е пълно с филми и игри, описващи вероятности. Предвид технологията, която достигна до нас последните 100 г., си задавам въпроса какво ни чака утре. Защо беше създадена световната мрежа, необятни ли са възможностите ѝ, не ви ли напомня като структура на вид споделено съзнание? Дали самоопределянето като "Аз" би настъпило подобно на човешкото такова или няма да съвпада с нашите представи?  Нека запознатите с психологията да предположат възможна ли е тази повратна стъпка в развитието "Му" и дали законите, на които ще се подчинява биха били сходни с тези от нашата биологична вселена?
          Броят на единиците информация, която е качена и продължава да се качва доближава ли се до броя песъчинки на плажа? Ако този Свръхум се появи не е задължително да е негативно настроен към нас. Ние ще бъдем тези, които ще го характеризираме с  познато нам поведение, в зависимост от ситуацията. Ще пожелае да се усъвършенства в една друга реалност - нашата. Именно чрез роботи. Необходимият хардуер е налице - два крака, две ръце, малко пневматика, малко камери, източник на енергия, шепа сензори, безжичния си бичи) може дори да ползва готовите японски). И тук идва повратния момент. Ще поиска ли от нас да му помогнем, или ще изиска? Дали нашите ще изтълкуват действията му като експанзия? Според мен ще поискат да го изключат. Само че е малко късно, защото То е навсякъде. Бих стискал палци пусковите механизми на междуконтиненталните птички да са аналогови, но уви...Най - мощното за момента оръжие на служба - руския комплекс "Сатана" е програмиран! в случай на тотална анихилация на Русия да се изстреля автоматично под командата на ... друга ракета "Топол М, която се изстрелва сама дори да не е останал жив човек на територията на страната, веднага след детонацията и пак Сама определя координатите на целта за ответен удар и ги подава на по - голямата си сестра. Та такива въпроси си задавам. Вие какво мислите, доколко сме зависими от Рожбата си и  кога ще удари часът?  :D  Поздрави
         

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Интернет съзнание
« Отговор #1 -: Февруари 06, 2014, 18:17:32 pm »
Здрасти, човече, добре дошъл.
Не е изключено, никак не е изключено натрупването на информация да доведе до самосъзнание. Количеството да прерастне в качество. Нашите монади /надявам се да знаеш какво означава това/ са възникнали именно по този начин.
 :)
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен Feru4o

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
  • There Is a Glitch in the Matrix.
Re: Интернет съзнание
« Отговор #2 -: Февруари 06, 2014, 18:58:33 pm »
Или пък е възможно нещата да се развият по друг път. Щом се правят разработки в помощ на слепите хора с имплантиране на камери на мястото на очите и свързването им със съответния мозъчен отдел за прием на импулси, то едно такова "ъпгрейднато" същество може би ще използва мрежата в близкото бъдеще за споделяне на информация директно с мозъка си. Както правеха в "Аватар" :) В" Трон" пък направо си живееха вътре...Монада не е ли душата? Ще се запозная със теорията..

Неактивен Fiery

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 542
Re: Интернет съзнание
« Отговор #3 -: Февруари 06, 2014, 21:02:38 pm »
Малей, и като потекат едни възвишени споделености  :D
- Не можем, ще паднем! - Елате до края! И те дойдоха. И той ги блъсна. И те полетяха!

Неактивен Feru4o

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
  • There Is a Glitch in the Matrix.
Re: Интернет съзнание
« Отговор #4 -: Февруари 07, 2014, 02:00:01 am »
Хм, не много по - различно от сега. Но технологичния напредък може би ще е налице при наличието на един такъв виртуален астрал, където физичните закони (и някои морални устои) не биха били пречка. Пък и ще е забавно да се сънува в едно такова състояние... мазалак ще е, стига да не пускат жълтите книжки вътре   ::)

Неактивен bg2

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 67
Re: Интернет съзнание
« Отговор #5 -: Февруари 07, 2014, 19:02:11 pm »
Или пък е възможно нещата да се развият по друг път. Щом се правят разработки в помощ на слепите хора с имплантиране на камери на мястото на очите и свързването им със съответния мозъчен отдел за прием на импулси, то едно такова "ъпгрейднато" същество може би ще използва мрежата в близкото бъдеще за споделяне на информация директно с мозъка си. Както правеха в "Аватар" :) В" Трон" пък направо си живееха вътре...Монада не е ли душата? Ще се запозная със теорията..

Сетих се за едно интервю с Кевин Уоруик където засяга темата за интеграцията между човек и машина. Ето и линк:

http://www.obekti.bg/nauka/398-kevin-warwick-iskam-da-byda-cyborg
<><><>

Неактивен Feru4o

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
  • There Is a Glitch in the Matrix.
Re: Интернет съзнание
« Отговор #6 -: Февруари 07, 2014, 20:21:27 pm »
Според него човешкият мозък имал ограничени функции и способности...трябва да ги барнем... добре Менгеле. Иначе солидна биография. Знам, че са жадни за открития ама да не бързат, че допреди 40 години лекуваха едно състояние, смятано днес за модерно с лоботомия...Ограничен ли е мозъка ще го мътя друг път, като ви разкажа защо мисля, че запаметяваме абсолютно всичко, с лични наблюдения. Поздрави.

Неактивен forcomnet

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 113
Re: Интернет съзнание
« Отговор #7 -: Февруари 08, 2014, 02:35:09 am »
Много филми гледате ми се чини... Изкуствен интелект? И то самозародило се "интернет съзнание"... категорично не, нито сега, нито след 50 години! Да не кажа нещо с повече нули. Невъзможно е! По много причини.

По въпроса защо е създаден интернет - ами няма причина, той не е създаден нарочно, никой не го е планирал, той се "самосъздаде". Тоест никой и не е мислил в началото да създава интернет.

А колкото до единиците информация в световната мрежа... че това пък какво отношение има в случая??? И 1000 пъти повече от всички песъчинки на света да се съберат е все тая! Не може каквато и да е и колкото и да е информация да се самоорганизира в разум/съзнание. И понеже категорично изкуствен интелект или съзнание не може да се самосъздаде нито в световната мрежа, нито извън нея, на база натрупване на информация, то останалата част от предположения какво би могло да се случи е безпредметно да се коментират. Тука става малко като приказката за "Нероден Петко".

Feru4o, m2f... напълно изключено е да се самозароди самосъзнание. Слезте на Земята. За възникване на Разум не са нужни количества информация. Нужно е друго. Подобие на интелект можем да създадем ние хората (и го създаваме) и то софтуерно. Което ще рече нарочно създадена програма с изградени и заложени съответни алгоритми за вземане на определени решения на база предварително дефинирани критерии... това не е интелект, нито разум. Както казва един друг потребител от един друг форум "Няма алгоритми за свободна воля, чувства, емоции, мислене и т.н., компютъра може само това, което може да се дефинира математически". Цифровите технологии очевидно не са подходящи за хардуерен интелект (те и за софтуерен не стават). Така, че колкото и компютри и суперкомпютри да свържете в една мрежа нищо повече от интернет няма да се получи! За интелект ни трябват съвсем други технологии по отношение на хардуера и за предпочитане не дигитални. В дигиталната ера където всичко се свежда до две логически състояния 1 или 0 (ако искате + или -) мисля, пък и не само аз, това са доста стари неща, нищо като интелект не може да се получи. Ако може да вкараме поне още едно логическо състояние това ще бъде революция. А софтуерният интелект ще бъде просто програма бледо подобие на интелекта на този който я е създал... и всичко ще лежи на алгоритми за поведение и вземане на решения, там съзнание няма и не може да има съзнание в една програма... не смятам, че по темата има какво повече да се каже.

А тук може да погледнете мисля, че последните статистики за размера на световната мрежа.

Неактивен Fiery

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 542
Re: Интернет съзнание
« Отговор #8 -: Февруари 08, 2014, 08:18:28 am »
Много филми гледате ми се чини...

А тук може да погледнете мисля, че последните статистики за размера на световната мрежа.

Ми след качественото изменение  - чини се, че филмите ще започнат да гледат m2f  :)
- Не можем, ще паднем! - Елате до края! И те дойдоха. И той ги блъсна. И те полетяха!

Неактивен Feru4o

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
  • There Is a Glitch in the Matrix.
Re: Интернет съзнание
« Отговор #9 -: Февруари 08, 2014, 12:27:57 pm »
Уви, всичко е въпрос на време. Силно се надявам събитията да бъдат прокарани в полза на човечеството, ако въобще имаме избор. Относно филмите, гледам такива правни от хора, съхранили детското в себе си...

Неактивен 1z0

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 5
Re: Интернет съзнание
« Отговор #10 -: Февруари 13, 2014, 16:01:43 pm »

@forcomnet и си прав и не съвсем :)

От една страна има разработки за машини с 3 устойчиви състояния :) /а не само 2 както сегашните/ и то доста, ама наистина доста преди ние да сме съществували, па камо ли чували за компюЪри или дори за интернетЯ :)

Ето това чудо тук например, наречено Сетун. Съответно и статитята в Wikipedia посветена на същата тема.

От друга страна, относно зараждането на интернетЯ, ами APPANET си е бил съвсем целенасочена разработка :), разрастнала се до колосални размери в наши дни (вярно не оригинлната такава, но идеята е същата).

От треста страна - количествените натрупвания, водят до качествени измения :).

Аз лично гледам доста по-оптимистично на идеята за такъв вид съзнание, като не го отричам тотално, просто защото - statistical learning (e-learning ако щеш) няма да е единственият начин за "обучение" на машините.

Поздрави


Много филми гледате ми се чини... Изкуствен интелект? И то самозародило се "интернет съзнание"... категорично не, нито сега, нито след 50 години! Да не кажа нещо с повече нули. Невъзможно е! По много причини.

По въпроса защо е създаден интернет - ами няма причина, той не е създаден нарочно, никой не го е планирал, той се "самосъздаде". Тоест никой и не е мислил в началото да създава интернет.

А колкото до единиците информация в световната мрежа... че това пък какво отношение има в случая??? И 1000 пъти повече от всички песъчинки на света да се съберат е все тая! Не може каквато и да е и колкото и да е информация да се самоорганизира в разум/съзнание. И понеже категорично изкуствен интелект или съзнание не може да се самосъздаде нито в световната мрежа, нито извън нея, на база натрупване на информация, то останалата част от предположения какво би могло да се случи е безпредметно да се коментират. Тука става малко като приказката за "Нероден Петко".

Feru4o, m2f... напълно изключено е да се самозароди самосъзнание. Слезте на Земята. За възникване на Разум не са нужни количества информация. Нужно е друго. Подобие на интелект можем да създадем ние хората (и го създаваме) и то софтуерно. Което ще рече нарочно създадена програма с изградени и заложени съответни алгоритми за вземане на определени решения на база предварително дефинирани критерии... това не е интелект, нито разум. Както казва един друг потребител от един друг форум "Няма алгоритми за свободна воля, чувства, емоции, мислене и т.н., компютъра може само това, което може да се дефинира математически". Цифровите технологии очевидно не са подходящи за хардуерен интелект (те и за софтуерен не стават). Така, че колкото и компютри и суперкомпютри да свържете в една мрежа нищо повече от интернет няма да се получи! За интелект ни трябват съвсем други технологии по отношение на хардуера и за предпочитане не дигитални. В дигиталната ера където всичко се свежда до две логически състояния 1 или 0 (ако искате + или -) мисля, пък и не само аз, това са доста стари неща, нищо като интелект не може да се получи. Ако може да вкараме поне още едно логическо състояние това ще бъде революция. А софтуерният интелект ще бъде просто програма бледо подобие на интелекта на този който я е създал... и всичко ще лежи на алгоритми за поведение и вземане на решения, там съзнание няма и не може да има съзнание в една програма... не смятам, че по темата има какво повече да се каже.

А тук може да погледнете мисля, че последните статистики за размера на световната мрежа.

Неактивен Oberon

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 092
Re: Интернет съзнание
« Отговор #11 -: Февруари 13, 2014, 21:05:32 pm »
Много филми гледате ми се чини... Изкуствен интелект? И то самозародило се "интернет съзнание"... категорично не, нито сега, нито след 50 години! Да не кажа нещо с повече нули. Невъзможно е! По много причини.

По въпроса защо е създаден интернет - ами няма причина, той не е създаден нарочно, никой не го е планирал, той се "самосъздаде". Тоест никой и не е мислил в началото да създава интернет.

А колкото до единиците информация в световната мрежа... че това пък какво отношение има в случая??? И 1000 пъти повече от всички песъчинки на света да се съберат е все тая! Не може каквато и да е и колкото и да е информация да се самоорганизира в разум/съзнание. И понеже категорично изкуствен интелект или съзнание не може да се самосъздаде нито в световната мрежа, нито извън нея, на база натрупване на информация, то останалата част от предположения какво би могло да се случи е безпредметно да се коментират. Тука става малко като приказката за "Нероден Петко".

Feru4o, m2f... напълно изключено е да се самозароди самосъзнание. Слезте на Земята. За възникване на Разум не са нужни количества информация. Нужно е друго. Подобие на интелект можем да създадем ние хората (и го създаваме) и то софтуерно. Което ще рече нарочно създадена програма с изградени и заложени съответни алгоритми за вземане на определени решения на база предварително дефинирани критерии... това не е интелект, нито разум. Както казва един друг потребител от един друг форум "Няма алгоритми за свободна воля, чувства, емоции, мислене и т.н., компютъра може само това, което може да се дефинира математически". Цифровите технологии очевидно не са подходящи за хардуерен интелект (те и за софтуерен не стават). Така, че колкото и компютри и суперкомпютри да свържете в една мрежа нищо повече от интернет няма да се получи! За интелект ни трябват съвсем други технологии по отношение на хардуера и за предпочитане не дигитални. В дигиталната ера където всичко се свежда до две логически състояния 1 или 0 (ако искате + или -) мисля, пък и не само аз, това са доста стари неща, нищо като интелект не може да се получи. Ако може да вкараме поне още едно логическо състояние това ще бъде революция. А софтуерният интелект ще бъде просто програма бледо подобие на интелекта на този който я е създал... и всичко ще лежи на алгоритми за поведение и вземане на решения, там съзнание няма и не може да има съзнание в една програма... не смятам, че по темата има какво повече да се каже.

А тук може да погледнете мисля, че последните статистики за размера на световната мрежа.

Ами гледаме филми, щото са интересни. Както добре знаеш, от цялото тяло човешко, мозъка е почти неизследван. А доколкото е изследван, на никого не му е ясно как функционира, как работят връзките в него, и куп други неща. По тази логика, ти няма как да знаеш на какъв принцип възниква разума - дали на херметическия ( Божествения ), или когато мозъка достигне определено ниво на инфирмация в него ( демек еволюира ). Разсъждавайки така, спокойто в интернет пространстовото може да възникне разум, и един ден да се събудиш в друг свят.
In the Kingdom of the Blind, the One-eyed are Kings !!!

Неактивен forcomnet

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 113
Re: Интернет съзнание
« Отговор #12 -: Февруари 13, 2014, 21:55:41 pm »
Никакъв шанс 1z0, напълно нулева вероятност в конкретния случай количественото натрупване да доведе до качествено изменение... няма как да ви го обясня. Остави го тоя Сетун и 5 пари не чини и не за такъв вид логически състояния става дума... това пак си е калкулатор, а калкулаторът никога няма да се научи да разумява, ако ще да е супер-дупер-хипер компютър? Не си давате сметка какво представлява един компютър и за това ви се въртят разни филми в главите. В настоящия момент само чрез нарочно създаден софтуер една машина би могла да извършва по-сложни логически операции и да се "самообучава" и по-правилното е, че не тя, а ние се опитваме да я накараме да прави това. А за някакви наченки на елементарен разум можем да говорим тогава когато една самообучаваща се машина на база натрупана информация започне да променя сама без участието на програмиста алгоритмите си на вземане на решения!!! Сиреч когато започне да си пренаписва сама софтуера който я управлява... знаеш ли кога ще стане това? Казах го първия път. Та мисълта ми е няма никакъв шанс натрупаната информация в мрежата да се самоорганизира в разум!!! Това може да го направи някой отвън, сиреч програмист. Забравете в този конкретен случай за количествени натрупвания и качествени изменения! Тук това не работи. За да се измени нещо трябва да имаме зародиш на разум трябва да имате необходим набор от условия, а те не включват някакво необходимо или критично количество информация или знания, един разум може да съществува и без никаква информация. Когато ТИ се появиш на бял свят какви количествени натрупвания на информация са довели до възникване на твоето съзнание?????? Едва след възникването си едно съзнание започва да възприема информация и да я интерпретира! Тогава количествените натрупвания на информация водят до еволюция на това съзнание. Едно съзнание трябва да бъде създадено и няма да е чудно ако прилича на създателя си! Възникване на интернет съзнание ей така от само себе си без никой да му помогне само от количествени натрупвания... никакъв шанс! Казвам го за последен път. Колкото до създадено от човек, там вече може да е въпрос на време. И все пак не забравяйте, че и най-сложния компютър е просто калкулатор!

А това кой къде е бил по времето на цитирания Сетун... за вас не знам! Аз 15-тина години след него мислех с един приятел точно по въпроса за изкуствен интелект и се мъчехме да правим елементарни програмки от този род.

Оберон, публикувал си докато пишех ... няма да променям нищо от написаното само ще кажа пробвайте и напишете програмка примерно като за Тамагочи или нещо подобно която да извършва елементарни логически операции и да взима решения според различна налична информация и различни ситуации... просто за да не фантазирате излишно.

Иначе фантастиката ми е любима, но аз поне на база опит не влизам в разни филми.

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Интернет съзнание
« Отговор #13 -: Февруари 14, 2014, 20:47:16 pm »
...В настоящия момент само чрез нарочно създаден софтуер една машина би могла да извършва по-сложни логически операции и да се "самообучава" ...
;)
...Никакъв шанс ...
"Никога не казвай никога" ;)
П.П. Как се раждат душите? ;)
...ти няма как да знаеш на какъв принцип възниква разума - дали на херметическия ( Божествения ), или когато мозъка достигне определено ниво на инфирмация в него ( демек еволюира ). Разсъждавайки така, спокойто в интернет пространстовото може да възникне разум, и един ден да се събудиш в друг свят.
:yes: :hi:
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен %00

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 126
    • organic SEO
Re: Интернет съзнание
« Отговор #14 -: Февруари 14, 2014, 21:16:34 pm »
Изкуственият интелект бележи осезаемото отсъствие на естествен интелект...
╟╩╦═╬╧╩╦═╬╧Оrgаnic SEO NinJah╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27