Автор Тема: Соларен котлон за готвене  (Прочетена 7290 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Соларен котлон за готвене
« -: Март 27, 2013, 16:52:04 pm »
Искам да отворя тази тема, в която ще стане въпрос за направата на котлон за готвене на принципа на соларните концентратори. Аз лично нямам още такъв, но съм се заел да си направя. На кратко, соларния котлон се състои от параболично огледало и стойка във вокусната зона за поставяне на съд за готвене. За най-удачно смятам да използвам офсетова сателитна антена, облепена с отражателно фолио. Размерът на антената има значение:

Известно е, че 1 кв. м площ, огряна от слънцето получава 1000W топлинна енергия, която се равнява на ел. котлон с такава мощност.
Антена с диаметър 110см дава около 1000W и са напълно достатъчни за нормално готвене в слънчев ден.

Засега ще дам малко насочващи линкове и видеа, а по-късно ще изложа тук и моето готово устройство. Мисля, че занапред ще ни трябват все повече такива еко решения за зелена енергия. Този проект не е никак скъп. Подобна антена с монтажа струва около 50лв.

Става въпрос за това

« Последна редакция: Март 27, 2013, 16:57:28 pm от sidewinder »

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re: Соларен котлон за готвене
« Отговор #1 -: Април 15, 2013, 11:04:56 am »
Допускам, че тук дискусия няма да пламне, но и темата е един вид за подсещане. То няма и какво толкова да се дискутира.

За протокола да спомена, че си направих такъв концентратор за готвене. Развива такава температура, че металната решетка, коята съм сложил да държи съда за готвене се размеква. Един литър вода с четири яйца се сваряват за 10 мин от момента на слагането. Леща става за 30 мин.

Има няколко недостатъка: Трябва да се готви със слънчеви очила - много ослепява; през 15 минути трябва да се върти антената по слънцето с 10-15см


Неактивен amrasel

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
Re: Соларен котлон за готвене
« Отговор #2 -: Април 15, 2013, 14:57:29 pm »
Преди време се бях позаинтересувал от темата и попаднах на този сайт - Solar Cookers World Network , може да ти е интересен. Има доста дизайни за слънчева печка, някой от които доста прости за изпълнение - от картон и фолио.

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re: Соларен котлон за готвене
« Отговор #3 -: Април 15, 2013, 15:19:24 pm »
Мерси за линка. Африканците сигурно много се кефят на това изобретение.

Забравих да кажа, че храната става много по-вкусна, отколкото, приготвена по който и да е от конвенционалните методи. Сигурно се зарежда с прана (оргон) от слънцето и това спомага за запазване на вкусовите качества на продуктите.

Като се има предвид, че токът, използван от домакинството за готвене е около 4% от общото потребление, не може да става дума за кой знае каква икономия. Вижте, обаче за отопление отиват около 40% и повече, затова си заслужава да се помисли относно това решение:

http://www.instructables.com/id/Window-Mounted-Solar-Hot-Air-Furnace-Aluminum-Sof/

Неактивен любознателният

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 48
Re: Соларен котлон за готвене
« Отговор #4 -: Юни 23, 2013, 13:49:31 pm »
Може да се направят, подвижни стойки със въртящи се огледала , чиито слънчеви зайчета да бъдат насочвани върху съда за готвене . Броят им може да бъде голям , а това и определя височината на температурата . Някъде гледах филм където по този начин разтопяват метали и керамика .
И сто таралежа в гащите на някой, пак не са му достатъчни.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27