Следва текст, на американските специални служби, които определят като опасност за интересите на САЩ преодоляването на бедността
(!) у някои развиващи се народи.
Бедността в световен мащаб ще бъде елиминирана до 2030 г.Източник:
econ.bgБедността в световен мащаб на практика ще бъде елиминирана до 2030 г. Това ще доведе до увеличаване на средната класа до близо 2 милиарда души, които ще настояват за повече права и ще изискват повече ресурси. Това заяви шефът на американските разузнавателни служби Кристофър Коджъм, информира Foxnews.
“Ако сегашните тенденции продължат - 1 млрд. души, които в момента живеят с по-малко от един долар на ден, ще намалеят до половината от този брой след около две десетилетия”, заяви Коджъм. "Наблюдаваме повишаване в глобален мащаб на средната класа от 1 на 2 милиарда души", още той.
"Дори някоя от най-ужасните прогнози за икономически катаклизъм през следващите години да се окаже точна, Разузнавателният съвет все още вижда няколкостотин милиона души, които ще се присъединят към средната класа", посочи той.
Националният разузнавателен съвет на САЩ анализира критични въпроси, свързани с националната сигурност, черпейки информация от всички разузнавателни агенции в САЩ.
Некласифицираната глобална прогноза, която трябва да излезе до края на годината, цели да се опише това, което ще движи бъдещото поведение. На базата на тези резултати след това държавните агенции от Белия дом до Държавния департамент ще планират бъдещата си политика и програми.
Един от изводите от този доклад е, че увеличаващата се средна класа ще има малка търпимост към авторитарните режими. "Управлението на страните ще става все по-трудно с повишаването на доходите", коментира Коджъм.
По думите му хората от средната класа имат съответните ценности и стремежи към властта, а сега са въоръжени и със социални медии и други технологични средства, които биха им позволили дори да свалят репресивни правителства.
Нивото на образованост се повишава, по-осезателно при жените, сочи докладът. Погледнато от отрицателната страна, Коджъм прогнозира, че търсенето на храна ще се увеличи с 50% през следващите 18 години, макар че глобалното население ще нарасне от 7,1 до 8,3 милиарда души. "Домакинствата от средната класа използват повече месо в диетата си, което изисква и повече вода и зърно", посочи още той.
В добавка към това близо 50% от човечеството ще живее в региони, където се ще усеща недостиг на вода. Според Кождам обаче новите технологични достижения биха могли да помогнат да се затвори пропастта между недостига на храна и вода и нуждите на хората от такива основни ресурси.
Повечето хора ще мигрират към градовете. Около 50% от световното население в момента живее в градски райони, а до 2030 година ще нарасне на 60%.
Растежът на азиатските икономики, като Китай, се очаква да продължи, но нарастването на средната възраст на работниците там означава, че страната може да бъде изпреварена от други държави с евтина работна ръка, като Индия, Виетнам и Индонезия.