Автор Тема: "Социологическо" проучване с цел контрол? Някой знае ли нещо?  (Прочетена 6198 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Ето каква история ми разказаха днес. Помолен бях да го напиша аз.

Миналия месец у дома дойде някаква служителка за социологическо проучване. Била им поставена задача да изследват каква телевизия и по-колко часа гледа средностатистическия българин. Искаше прекалено много информация за семейството, неща, които нямаха нищо общо с телевизията. Отгоре на всичко, ако проявим интерес към проучването, което дори не знаеше колко време ще продължи, то след като си предаде информацията, някой си щял да реши кои семейства ще участват в експеримента и на тези семейства техници ще им инсталират специални устройства, подобни на дистанционни, които ще предават информацията за избор на програми, кабелни или други и всичко това щяло да се изтегля през БТК, стационарния телефон, вечер около 24 ч. за един час. Тогава телефона не би могъл да се използва. Горката женица, на въпросите ми кой поръчва това изследване, не можа да ми отговори и нищичко не знаеше за самите цели. Напротив, тя сподели колко е въодушевена от факта, че нейна приятелка - пенсионерка, която доброволно е дала съгласие за участие, получавала на всяко тримесечие (!!!) подаръци - например - ютия, тостер и разни други джунджурии.  Казах и че имам съмнение, че се цели съвсем друго проучване и телевизията е най-малкото, което може да има връзка. Предположих, че хората-участници ще бъдат тотално подслушвани и манипулирани, за да се събират сведения за обществената нагласа предполагам в други сфери. Другият вариант беше, че си помислих, че тук се плаща здраво и може да е човек от ранга на Мърдок, но тя нищо не знаеше, даже едва ли проумя, сериозността на задачата си. Когато я питах колко време все пак ще продължи изследването с тези дистанционни, тя отговори '"Ами, няколко години", това вече ми беше достатъчно за да си изясня, че не става въпрос за телевизия.

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
В кой град това? Някой да му се е случвало нещо такова?
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
и сигурно скорро такива устройства ще са задължителни
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Eon

  • Гост
Добре, че не гледам телевизия от повече от година.

prestor

  • Гост
На студенти учещи социология миналата година им беше дадена задачата всеки да анкетира минимум 15 души. Анкетата включваше въпроси от семейно положение, наличие на кредитни и дебитни карти, предпочитания за хранителни продукти и тн. Имаше и анкета за четената преса, радиото и телевизията която се слушат.

Ако се интересувате  ще се опитам да намеря една такава анкетна карта (по-скоро книга).

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
На студенти учещи социология миналата година им беше дадена задачата всеки да анкетира минимум 15 души. Анкетата включваше въпроси от семейно положение, наличие на кредитни и дебитни карти, предпочитания за хранителни продукти и тн. Имаше и анкета за четената преса, радиото и телевизията която се слушат.

Ако се интересувате  ще се опитам да намеря една такава анкетна карта (по-скоро книга).


IYI

  • Гост
Да на скоро четох във вестника изнесена публикация, че има инсталирани над 1000такива устройства в български домакинства.От публикацията останах с впечатление, че целите са по-скоро икономически.

prestor

  • Гост
Да на скоро четох във вестника изнесена публикация, че има инсталирани над 1000такива устройства в български домакинства.От публикацията останах с впечатление, че целите са по-скоро икономически.

Социологическите проучвания винаги служат за иконимически цели ( и не само). Относно анкетите вече писах на няколко хора и ще видя дали мога да проуча въпроса. Като се замисля новите цифрови телевизии с тяхното "pay per view" един вид правят подобни устройства дори ненужни. Избирайки какво да гледаш тогава доставчикът ти веднага разбира какви са предпочитанията ти и тн.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
31 Отговора
25911 Прегледи
Последна публикация Октомври 30, 2012, 11:37:01 am
от Гален
12 Отговора
6931 Прегледи
Последна публикация Септември 15, 2006, 08:33:34 am
от Albinoni
THE "ELITE"

Започната от fisk Тайни общества

6 Отговора
13333 Прегледи
Последна публикация Май 22, 2009, 00:03:17 am
от vallex
0 Отговора
7919 Прегледи
Последна публикация Май 01, 2006, 17:33:08 pm
от fisk
51 Отговора
40660 Прегледи
Последна публикация Април 17, 2012, 03:16:48 am
от Hacko

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27