Защо промяната е невъзможна
Промяната е свързана с несигурност и със стрес. Неща, които никой не си пожелава. Но има моменти, в които критичната маса от хора са в позиция на стрес точно поради липсата на промяна, т.е. те се намират в състояние, различно от комфортното за съществуването им. Тогава промяната се случва с избухване на революции и изместване на социалното равновесие в друга посока.
Ако има достатъчен брой социално значими проблеми, които да изискват решение, самата държава, упълномощена от народа, създава институции, които да се занимават с тези проблеми и да намират решения. За разлика от общоприетата идея, че институциите ще решат, който и да е от проблемите, породили тяхното създаване, принципът на Shirky, гласи обратното: „Институциите ще се опитват да запазят проблемите, чието решение са самите те.“
Твърдението на Shirky звучи толкова логично, колкото и това, че фармацевтичната индустрия няма никаква изгода да продава лекарства, които наистина лекуват. Не може да не се отбележи, че (с изключение на някои антибиотици) съвременната медицина предлага изключително малко на брой решения за излекуване от заболявания. Това, което медицината и фармацията предлагат е намаляване или премахване на симптомите на заболяването. Останалото е печалба от вече работоспособния работник.
Проблемът с невъзможността за промяна се корени и в зависимостта на всички фактори, които карат обществото да функционира като такова. Пример са хаотичните искания на протестиращите в „Occupy Wall Street“. Те искат работни места, т.е. сигурност, но същевременно протеста е насочен срещу финансовия сектор на САЩ, откъдето, чрез спекулации на финансовите пазари, идват средствата инвестирани в малкия и среден бизнес и генериращи работни места.
Нека да си представим един антигравитационен куфар. Той също ще е икономически невъзможен, дори някога да бъде измислен. Това е така, защото самия принцип на неговото действие противоречи на цялата търговска система на Земята. Ако такъв принцип бъде открит, той ще заличи най-малко следните индустрии:
* Корабоплаване (поддръжка, заводи за части, корабостроителници, фарове)
* Логистика (пристанища, транспортни фирми)
* Пътно строителство (асфалтови бази, поддръжка на пътища, консултанти, архитекти)
* Самолетостроене и летателна индустрия (производство на двигатели и сплави, консултанти, авиокомпании, летища)
Промяната ще е толкова фундаментална, че ще разклати цивилизацията из основи. Такава промяна няма да бъде допусната и не бива да я очакваме.
От една страна институциите нямат мотивация да решат проблемите, породили тяхното създаване, защото това би означавало да бъдат закрити. От друга страна народа, който иска промяна, не би могъл да се справи с нея, поради факта, че такава промяна би означавала промяна на всичко в света, който познава. А непознатото е страшно.
Източник:
http://www.snsk.eu/%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B5-%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%BD%D0%B0/#more-321