http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=398171134-годишният норвежец, арестуван за безразборната стрелба на остров Ютьоя край Осло, вече е официално обвинен както за убийствата на острова, така и за бомбената експлозия в центъра на Осло.
Норвежкият телевизионен канал Ен Ар Кей съобщи, че името му е Андерш Беринг Брайвик, но от полицията все още не са потвърдили самоличността му.
Нападателят е с десни и антимюсюлмански възгледи и вероятно няма връзки с никоя международна терористична организация.
Норвежката полиция обяви, че от събраното от интернет и от профила на стрелеца във "Фейсбук" може да се предположи, че
той е християнски фундаменталистСпоред съобщение на Норвежката информационна агенция не е изключено да става въпрос за местен самоук терорист, който се бори срещу политическата система в страната.
Междувремеенно на острова бяха намерени и недетонирани експлозиви.
Местни медии твърдят, че арестуванията е член на крайно дясна организация и че на негово име има регистрирани няколко единици огнестрелно оръжие.
Не можем да гарантираме, че броят на жертвите (до момента 84) няма да нарасне, заяви началникът на полицията в Осло, който определи последствията от стрелбата срещу младежки лагер на управляващата Норвежка работническа партия като "катастрофални".
Други седем души загинаха, а 14 бяха ранени в бомбена експлозия в центъра на норвежката столица. Смята се, че двете нападения са свързани.
Нападението е най-голямото в Западна Европа от бомбената експлозия в мадридското метро през 2004 г., при която загинаха 191 души, отбелязва Ройтерс.
"Видях хора да скачат във водата, около 50 души, които плуваха към брега. Те плачеха, трепереха, бяха ужасени. Бяха толкова млади - между 14 и 19 години", разказва 42-годишната Анита Лиен, която живее недалеч от острова.
Много от младежите потърсили убежище в близки сгради, когато чули изстрелите. Някои избягали в гората, а други
се опитали да се спасят чрез плуванеСпасителни лодки издирват оцелели във водата, а хеликоптери прелитат над местността.
"Видях застреляни хора. Опитвах се да седя възможно най-тихо. Криех се зад едни камъни. Видях го веднъж, само на 20-30 м от мен. Бях ужасен за живота си. Мислех за всички хора, които обичам", казва оцелелият Йорген Беноне.
Премиерът Йенс Столтенберг определи нападенията като "акт на малодушие" и подчерта, че тези, които стоят зад атаките,
"няма да разрушат нашата демокрация"Ще положим всички усилия и няма да се откажем, докато не изясним кой е участвал в нападенията, обеща Столтенберг.
По думите му Норвегия е получила множество предложения от специалните служби на различни страни за обмяна на разузнавателна информация с цел откриване на виновните. Такава помощ е предложил и британският премиер Дейвид Камерън.
Според съобщения във в. "Ню Йорк таймс" и шведския всекидневник "Експресен" групировка, наричаща себе си "Помощници на световния джихад", е обявила, че поема отговорност за нападението.
Столтенберг обаче заяви, че ако някоя групировка поеме отговорност, това не винаги означава, че тя го е извършила.
Това е най-кървавото събитие в Норвегия след Втората световна война, коментира депутат от опозиционната Християнска народна партия.