Дали?
Белким вденеш...
Няма такова нещо като "самосъзнание" или "личен опит"Всичко, което преживяваме, вече е било преживяно от някой друг. Когато си кажем: "Ех, колко е красиво това цвете", това означава, че някой друг преди нас вече е определил това цвете като красиво, и просто са ни предали това знание на нас. Нашите преживявания винаги са втора ръка.
Ние сме плод на обкръжаващата ни среда. Човек се ражда уникален, но с течението на времето той става нещо друго различно от собствената му същност, като всички останали. Какво означава това?Всеки човек има неповторими отпечатъци на пръстите, неповторима ретина и неповторими черти на лицето. Това може само да означава, че природата се стреми да създаде хората различни. Попадайки в обществото обаче, той става обект на уеднаквяване с останалите хора. За да функционира обществото има нужда от определени правила, за да може структурата му да има цялостен вид и за да е управляема.
Дори и творците създаващи "оригинални" творби на изкуството не създават нещо, което е 100% плод на техния личен опит. Моцарт е създавал музика, която има определена музикална структура и стил, тоест е продължил вече съществуващата традиция. Това, което прави неговата музика по-интересна е начинът на подредба на нотите за възпроизвеждане на дадена мелодия. Тази мелодия е въпреки това в рамките на вече съществуващ модел. Тя не е лично негово творение.
Отдалечавайки се от умовитостта на тялото си, което е напълно неповторимо, човек определя своята идентичност с помощта на мисълта. Той казва: "Аз мисля, следователно съществувам". Това обаче съвсем не е така, защото както беше отбелязано по-горе, човек не е способен на 100% оригинално мислене. Самата същина на мисленето не предполага възможност за неповторимост. Тя се интересува само от поддържане на продължителността си и една неповторима мисъл би причинала разпад в мисленето, защото няма да може да бъде продължена лесно и веднага.Ако няма такова нещо като "личен опит" или "самосъзнание", това означава ли, че няма такова нещо като "неповторима личност" и "характер"?
Човекът градящ своята личност с инструментите на мисълта не съществува като неповторим индивид. В обществото ние не сме нищо повече от една бримка в общата верига. Характера на личността, който хората смятат за неповторим е също изграден върху общо приетите принципи.
Ако съществуваше човек с напълно уникална самоличност, то той нямаше да може да живее дори и един ден в обществото, щеше да бъде обявен моментално за луд или просто убит.
Как стоят нещата при животните?
При тях няма лично осъзнаване и следователно няма стремеж към неповторимост. Но въпреки това животното само по себе си е уникално като физическо тяло. Подобно на човешкото тяло, всяко животно има уникална ДНК конфигурация, която го прави различно от останалите.
Хилядолетия наред човек е бил лъган, че притежава уникална самоличност и въпреки това е бил каран да се съобразява с изискванията на обществото. Списъкът от забрани е в пъти по-дълъг от списъка със свободи, които не са истински така или иначе. Той няма право да използва земята така както му е угодно. Обществото е създало най-абсурдната идея, че парче земя може да е собственост на определен човек. При животните правилото е, че територията трябва да се защитава и не е дадена пожизнено никому.
Макар и да е болезнено, трябва да си признаем, че ние като индивиди не съществуваме. Идеята за АЗ-а е изкуствена и всичко, което преживяваме в тази реалност на обществен живот е било програмирано, дори преди да се родим.
Ние нямаме собствен глас, не можем да наложим собствената си воля. Ние нямаме такава.
Личността в обществото е мъртва "
http://zelas.blog.bg/drugi/2011/05/19/niama-takova-neshto-kato-quot-samosyznanie-quot-ili-quot-lic.750432