Автор Тема: Контрол над мислите  (Прочетена 30854 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Контрол над мислите
« -: Май 17, 2011, 08:55:21 am »
След известно колебание къде да поставя тази тема,реших че този раздел е най подходящ. Въпреки ,че не става въпрос за чужда намеса над мислите (моля да ме извинят всички онези на който темата ми няма да е сензация) а за нашата собствена намеса над мислите ни.
Масата хора не управляват мислите си. За себе си мога да кажа ,че около 50% от будното си състояние ги управлявам.Съзнателно избирам състоянията в който съм, вълненията си, убежденията си.Когато се случи така,че съм в някакво състояние което не харесвам,да речем кофти настроение,предприемам редица стъпки за който знам ,че ще повдигнат настроението ми.Избягвам да мисля за проблеми,за неща който не искам.Когато заговоря за това на хора от масата ме гледат е така  :o. Разбирам ,че това е трудно упражнение,дори много трудно,но също така разбирам ,че е необходимо. Та въпросите ми към вас са:
Кой мисли, мислещият? Смятате ли ,че натрупаните ви досега убеждения, възпитание и навици имат нужда от съзнателен контрол? Управлявате ли мислите си? Насочвате ли ги в определена посока или ги оставяте свободно да текат? Ако ги управлявате,то какви методи използвате? Интересуват ме най вече методите ви,с абсолютно егоистична цел,да ги използвам ако ми допаднат.
« Последна редакция: Май 17, 2011, 09:15:24 am от eses »

Неактивен Mercury

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 83
Re:Контрол над мислите
« Отговор #1 -: Май 17, 2011, 09:14:33 am »
Кой мисли, мислещият? То по принцип всеки човек мисли, нали така, но вече зависи от това какви интереси има, убеждения, характер и т.н.
Смятате ли ,че натрупаните ви досега убеждения, възпитание и навици имат нужда от съзнателен контрол? Зависи какви са. Ако са отвратителни за другите хора, би трябвало да се позамислим за това. Все пак поведението е един от факторите, които определят авторитета ни. Поне според мен.
Управлявате ли мислите си? Да. Аз лично ги управлявам. И мога смело да кажа, че всичко ми е ОК. Добре де, почти всичко.
Насочвате ли ги в определена посока или ги оставяте свободно да текат?Ако ги управлявате,то какви методи използвате? Насочвам ги. Защото знам какво искам. Много е важно да знаеш какво точно искаш, за да можеш да насочиш мислите си правилно. Иначе ако си текат свободно, то... просто ще е някакъв безформен поток, от който ще се объркаш тотално.
Има много неща, които могат да се кажат тука, но аз ти препоръчвам един филм. Тайната

 ;)
"Въображението е по-важно от знанието." Албърт Айнщайн

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Контрол над мислите
« Отговор #2 -: Май 17, 2011, 09:19:31 am »
Това ,че всеки мисли е ясно,аз питам кой мисли за мислещия?
Цитат
Ако са отвратителни за другите хора, би трябвало да се позамислим за това.
Това няма нищо общо. Все за някой ще са отвратителни,не можем да се съобразяваме с другите за мислите си. Съобразяването трябва да е според собствената ни ценностна система.
Филма тайната съм го гледала,то кой ли не е. Други методи?

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re:Контрол над мислите
« Отговор #3 -: Май 17, 2011, 12:15:01 pm »
Лично аз досега не съм се стремила да си контролирам мислите. Идва ли са ми и хубави, но и лоши мисли. Но отскоро започнах да медитирам и усещам промяна. Вече съм способна, когато ми идват лоши мисли да ги спра. Лошото е че не всеки ден медитирам, а през ден или два. Ако се стегна и започна предполагам резултати ще има. Трябва просто да си организирам времето по-добре.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Контрол над мислите
« Отговор #4 -: Май 17, 2011, 13:09:25 pm »
Медитацията за контрол над мислите е едно добро начало,но само началото на началото.Някой чел ли е книги на РУДОЛФ ЩАЙНЕР? Знам ,че той има упражнения за контрол над мислите,но не съм сигурна в коя точно от книгите му.

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
Re:Контрол над мислите
« Отговор #5 -: Май 18, 2011, 18:00:39 pm »
А някой срещал ли е такова доказателство, че мислите са наши и че ние сме тези, които ги контролираме?

Ей, за това не ми се говори щот всеки си мисли че "мисли", но ако го попиташ откъде му текат мислите ( и хубави и лоши) , няма да ти  отговори, щот и той не знае от къде идва потокът им ?
« Последна редакция: Май 18, 2011, 18:56:02 pm от Z-931 »

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re:Контрол над мислите
« Отговор #6 -: Май 18, 2011, 19:15:51 pm »
Добре, дай ми доказателство, че не си контролираме мислите. Ако мислите не са наши на кой са тогава? И ако не са наши що за същества сме? Може би роботи.
« Последна редакция: Май 18, 2011, 19:49:18 pm от Mirotvorec »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Контрол над мислите
« Отговор #7 -: Май 18, 2011, 19:22:32 pm »
А ти срещал ли си доказателство, че не са наши?

И знаеш ли откъде идват?

Чудно защо почитаталите на концепцията за външните мисли ги делят само на "добри" и "лоши".

Ами ако вземем да ги делим на "тъпи" и "умни"?

Тъпите мисли откъде се вземат? А умните?

Защо някои хора често мислят логично, а други не? Да не си взимат мислите от различни места?
А тези, които мислят логично, а не могат да помнят?
А тези, които могат да помнят, а не мислят логично?
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен arakha

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 301
  • "Тишината е по-мелодична от всяка песен."
Re:Контрол над мислите
« Отговор #8 -: Май 18, 2011, 19:40:24 pm »
Може би съм го споменавал и другаде във форума, но за мен (от личен опит),контрола на собствените ми мисли се дължи на себепознанието.

"Смятате ли ,че натрупаните ви досега убеждения, възпитание и навици имат нужда от съзнателен контрол?"
Абсолютно!Колкото повече се запознавам със себе си толкова по-ясно виждам този заучен(особено от детството)начин на мислене.И той не идва само от семейната среда, а от доста източници.
Такива "заучени мисли",назубрени и набити в съзнанието от ранна възраст изграждат бъдещите действия и мироглед на личноста.В процеса на израстване и оформяне на личното его тези мисли биват подложени на изпитание зада се разбере дали все още са нужни за желания път на развитие.
"Управлявате ли мислите си?"
Смятам че се справям.Мога да кажа че процентно съм долу-горе като теб(е хайде слагам си 1% отгоре,нека се различаваме малко :) ).
Насочвате ли ги в определена посока или ги оставяте свободно да текат?
Аз правя и двете.Би трябвало,според мен, при всички да е така.
Когато ги контролирам е ясно.Обаче, когато не ги, тогава слушам...може да хвана някой интересен смс  ;).Така също се разбира какъв вид не-твои  мисли влияят на ежедневния мисливен процес.
Колкото пъти се опиташ да надхитриш Бог и да излъжеш дявола, толкова пъти се сблъскваш с истината!

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re:Контрол над мислите
« Отговор #9 -: Май 18, 2011, 20:00:44 pm »
Имах предвид, че някакси ми звучи гадно някой друг да ми казва как да мисля и как да действам.
Смятам, че мислите ни или поне повечето са си наши. Иначе аз съм хващала много хубав и дълъг SMS.
Може би някой или нещо ни праща мисли понякога. Но от нас зависи как ще постъпим.

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Контрол над мислите
« Отговор #10 -: Май 18, 2011, 20:48:57 pm »
Добре, дай ми доказателство, че не си контролираме мислите. Ако мислите не са наши на кой са тогава? И ако не са наши що за същества сме? Може би роботи.
kalan , близко си до истината .
Цитат
Имах предвид, че някакси ми звучи гадно някой друг да ми казва как да мисля и как да действам.
Смятам, че мислите ни или поне повечето са си наши. Иначе аз съм хващала много хубав и дълъг SMS.
Може би някой или нещо ни праща мисли понякога. Но от нас зависи как ще постъпим.
Да , мислиш така , щото мислиш .  ;D По темата Карлос Кастанеда - в една от книгите му има подробности що са мислите и дали " ние " мислим . Но аз се чудя на кое по - точно му казвате " аз " или " ние " ? Никой нищо не ти казва - ти сама избираш , колкото и парадоксално да звучи .
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
Re:Контрол над мислите
« Отговор #11 -: Май 18, 2011, 21:19:20 pm »
Добре, дай ми доказателство, че не си контролираме мислите. Ако мислите не са наши на кой са тогава? И ако не са наши що за същества сме? Може би роботи.

А можеш ли и ти да ми дадеш доказателство, че мислите са твои?
И защо ти е нужно да медитираш за да отстраняваш лошите си мисли, след като сама ги контролираш ? Сигурна ли си че след като медитираш ти самата си причината да ги премахнеш или нещо друго?

Цитат
Лично аз досега не съм се стремила да си контролирам мислите. Идва ли са ми и хубави, но и лоши мисли. Но отскоро започнах да медитирам и усещам промяна. Вече съм способна, когато ми идват лоши мисли да ги спра. Лошото е че не всеки ден медитирам, а през ден или два. Ако се стегна и започна предполагам резултати ще има.

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re:Контрол над мислите
« Отговор #12 -: Май 18, 2011, 21:58:29 pm »

А можеш ли и ти да ми дадеш доказателство, че мислите са твои?

Ами щото са в моята тиква, а не в тази на съседа, на майка ми или на баба ми.
Още чакам да ми дадеш доказателство тогава откъде са мислите ни според теб. Още чакам да ми докажеш кой ни ги дава? Чакам ли чакам  :)


И защо ти е нужно да медитираш за да отстраняваш лошите си мисли, след като сама ги контролираш ? Сигурна ли си че след като медитираш ти самата си причината да ги премахнеш или нещо друго?
Кога съм казала, че медитирам поради лошите си мисли? Други причини си имам.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Контрол над мислите
« Отговор #13 -: Май 19, 2011, 09:29:44 am »
Много е удобно ,да кажем мислите не са наши.Това ни отърва от отговорността за контрола над тях. Аз ще ти дам доказателство ,че мислите са мой. И то е самия контрол над тях.Когато ги контролирам,са такива каквито искам,когато не ги контролирам си текът както си искат.Егото има нужда от проблеми,то непрекъснато търси такива за решаване.Негова основна задача е да създава измислени и да решава измислени проблеми.Когато обаче решиш да не решаваш измислени проблеми,почваш да налагаш контрол/цензура върху мислите си.Това може би е едно от най трудните неща,но не и невъзможни.трудно защото изисква осъзнатост на мислите.Превръщаш в следовател на собствените си мисли.Следиш какво мислиш и когато това което мислиш не ти върши работа, е нужно да положиш усилие за да ги промениш.такова усилие може да е,да си пуснеш подходяща музика,да прочетеш нещо,да избереш да мислиш за това което те вълнува найстина.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Контрол над мислите
« Отговор #14 -: Май 19, 2011, 09:56:02 am »
arakha - иска ми се да обсъдим самия контрол над мислите.В смисъл,самото протичане на контрола,какво ни помага ,пречи и евентуални методи и подобни.
При мен контрола започна над лошите мисли,преди около 6 години.Тогава всеки път когато се хванех да мисля нещо лошо,започвах да мечтая. В последствие развивайки се и опознавайки се си наложих да махна някой думи ,както от речника си така и от мислите си,започнах с "трябва".Но най трудно ми се струва следенето на убежденията.Защото те обикновенно са скрити дълбоко,а изглеждат замаскирани зад някоя ситуация.По едно време си навивах часовник да ми взъни на всеки кръгъл час,за да придобия навика да следя мислите си.Но като цяло стигнах до извода ,че външни дразнители не помагат толкова.Затова си зададох като програма -Следи си мислите.Мисля доста често за това дали си следя мислите и сякаш започнах да ги следя по често. В този смисъл си мисля ,че ако зададеш задача на съзнанието си,егото това и чака и започва усилено да се труди.Проблема идва от там,че то не иска да се чувства дълго време добре.Когато дълго време контролирам мислите си после неминуемо следва период в който не го правя,защото резултата от контрола е бил,по добро настроение и повече красота в живота.А на егото това явно му е скучно.Той си иска драмата.Но по тази логика,кой мисли мисленето,ако не е егото? Бях чела един гуру преди време той каза ,че контрола над мислите противоречи на медитацията,защото тя има за цел мислите да спрат,до като контрола,раздвоява мисленето.
« Последна редакция: Май 19, 2011, 09:58:08 am от eses »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27