Автор Тема: Вече можем да си правим кока-кола у дома, тайната рецепта е разкрита  (Прочетена 9435 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Вече можем да си правим кока-кола у дома, тайната рецепта е разкрита


Една от най-пазените тайни в последните 125 години - точната рецепта на напитката кока-кола, е разкрита, съобщи "Ройтерс". Откритието било направено от продуцентите на американската радиостанция This American Life.

Те попаднали на статия за "Кока-Кола" от 1979 година във вестник Atlanta Journal-Constitution, който излиза в родния град на напитката. При публикуването на материала на 18 февруари 1979 година никой не обърнал внимание, че материалът е илюстриран с твърде интересна снимка - написано на ръка копие от рецептата на Джон Пембертън. Пембъртън се счита за бащата на колата.

Ветеран от гражданската война, той бил пристрастен към морфина. Надявайки да се справи с този си проблем, той направил микстура на основата на извлек от листата на южноамериканското растение кока и африканските орехи кола, които имат тонизиращи свойства, като добавил към тях вино. Получената напитка била кръстена Pemberton's French Wine Coca. През 1886 година заради промяна в законодателството Пембълтън направил напитката безалкохолна и започнал да я продава в аптеките с името кока-кола.

Година по-късно започна промишленото производство на напитката, а тогавашният президент на "Кока-Кола" Аса Кендлър решил да засекрети рецептата, за да не бъде тя открадната от конкурентите. Всъщност най-секретната съставка на колата е добавката 7Х, на която се дължи уникалният вкус на напитката и неповторимият шум на балончетата в нея.

Според мълвата само двама души знаят как се получава тайната съставка. За да не се загуби тя завинаги, те никога не пътуват заедно в един самолет. Самата рецепта пък стои заключена в силно охраняван трезор в подземията на банка SunTrust в Атланта.

Следвайки указанията в сниманата във вестника рецепта, журналистите от This American Life произвели своя кока-кола. Те дали на доброволци оригинална кола и домашната напитка, като повече участници в експеримента така и не усетили разлика. На любителите на конспиративните теории пък със сигурност ще им хареса новината, че сайтът на радиопрограмата, на който е публикувана рецептата, не се отваря от няколко часа.

Ето и рецептата:
За сиропа:
три капки течен екстракт от листата на южноамериканския храст кока
85 грама лимонена киселина
28.3 грама кофеин
30 (мерната единица не се чете в оригинала) захар
9.46 литра вода
1.06 литра сок от лайм
28.3 грама ванилия
42.5 грама карамел

За тайната съставка 7Х (от нея се слагат 56.7 грама на всеки 19 литра сироп):
227 грама алкохол
20 капки портокалово масло
30 капки лимоново масло
10 капки масло от индийско орехче
5 капки кориандър
10 капки масло нероли
10 капки канела

http://www.dnevnik.bg/razvlechenie/2011/02/15/1044401_veche_mojem_da_si_pravim_koka-kola_u_doma_tainata/
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен Georgia

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 46
+ консерванти и боклуци ........ това еоригиналната рецепта , но дали сега така я правят е друго ...  ???

Неактивен hobbs

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 121
от къде да си вземем храста кока ? :) :) :)

Неактивен Sangre

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 294
Re:Вече можем да си правим кока-кола у дома, та
« Отговор #3 -: Февруари 15, 2011, 22:09:15 pm »
от къде да си вземем храста кока ? :) :) :)
Te това е въпросът. ;)

Нищо че коката е вън от рецептата от стотина години.
« Последна редакция: Февруари 15, 2011, 23:01:21 pm от Sangre »
Places change, Faces change, Life is so very strange...

Rio

  • Гост
Колеги, разтворителят за ръжда се продава в кварталната железария и ще ви свърши по-добра работа да отвиете ръждясалите болтове.

Неактивен hobbs

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 121
Колеги, разтворителят за ръжда се продава в кварталната железария и ще ви свърши по-добра работа да отвиете ръждясалите болтове.
ама не става за пиене

Неактивен Hound Dog

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 86
Колеги, разтворителят за ръжда се продава в кварталната железария и ще ви свърши по-добра работа да отвиете ръждясалите болтове.
ама не става за пиене

...нито пък става колата.

Неактивен dlakon

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 105
  • 65% chance for critical post
Интересно как като стане дума за колата и всеки гледа да се обади колко е гадна, вредна, и не става за пиене... Някой от всезнайковците пие ли кола? Някой някога чувал ли е да има пострадали от прекомерна употреба на кока-кола??
Като почти-бивш пристрастен потребител мога само да добавя че пия (2-4л.) на ден от почти 20 години, случвало се е да е по-малко, случвало се е да прекалявам, имал съм периоди от 4-5 месеца в които не съм близвал други течности, имал съм подобни периоди в които не съм близвал кола, разлика няма..
Бонуса е че има доста захар вътре в резултат на което нямам голямо желание да ям други сладки неща.. 
Asatoma sat gamaya, tamasoma jyotir gamaya, mrityorma anritam gamaya..

Неактивен Sangre

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 294
Захарта не е бонус. В колата няма захар, а глюкозо-фруктозен сироп, който е отровен и се разгражда само в черния дроб.
Places change, Faces change, Life is so very strange...

Неактивен %00

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 126
    • organic SEO
Да им пикам у кокаколата, бих искал да си правя вино, да си "пека" ракия и да си варя собствено пиво - не някакви захаросани pussy сиропченца, а истински напитки, събрали шепота на ветровете, копнежа на слънцата и огъня на световете в себе си.
╟╩╦═╬╧╩╦═╬╧Оrgаnic SEO NinJah╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩

Неактивен dlakon

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 105
  • 65% chance for critical post
@ sangre, грешно се изразих - сладка а и заради това почти нямам желание да ям други сладки неща, а след 20 години злоупотреба черния ми дроб е в перфектно състояние, не знам има някъде изобщо има някакви изследвания или факти по въпроса.. (конспиративните форуми не се броят за източници)

@ %00 от кога 'being a pussy' се измерва в количеството и качеството на спирта който пиеш или правиш? и какво общо има превъзнасянето ти на алкохолизма с темата... и аз обичам да се заяждам с възвишените души наоколо, но поне не спамя с оф-топици и нецензурирани *****.
Asatoma sat gamaya, tamasoma jyotir gamaya, mrityorma anritam gamaya..

Неактивен Edge of Sanity

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 400
Тайната съставка я казаха преди време, в Турция са съдили Кока-Кола защото не  пишело какво точно съдържало, и тайната съставка са някакви буболечки или червей, течности и екстракти от тях, но не казват какво е количеството. Така знам аз, но колко е вярно...
" Trust no one."

Неактивен Sangre

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 294
@ sangre, грешно се изразих - сладка а и заради това почти нямам желание да ям други сладки неща, а след 20 години злоупотреба черния ми дроб е в перфектно състояние, не знам има някъде изобщо има някакви изследвания или факти по въпроса.. (конспиративните форуми не се броят за източници)



20 години злоупотреба? А на колко си сега?
Този черен дроб трябва да го ползваш 65+ години.
Places change, Faces change, Life is so very strange...

Неактивен pph

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 133
Пил съм кола, но рядко. Преди 4 години отказах всякакви безалкохолни, газирани и тем подобни химии. Не ми липсват.
"There is no such thing as death. Life is only a dream, and we are the imagination of ou

Неактивен S.

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 28
@ sangre, грешно се изразих - сладка а и заради това почти нямам желание да ям други сладки неща, а след 20 години злоупотреба черния ми дроб е в перфектно състояние, не знам има някъде изобщо има някакви изследвания или факти по въпроса.. (конспиративните форуми не се броят за източници)


В една чаша кола има подсладител равняващ се на 11 кубчета захар. В нея слагат и сол, за да оставаш жаден и да искаш още. 
Този подсладител, като захарта, попринцип в тялото се превръща в "лоши" мазнини и друг вид захари, които влизат в черния дроб, ни никога не излизат. Действието е като това на алкохола. Създават се клетки, които не вършат работата на нормалните чернодробни такива, и просто си стоят и добавят обем. Така това води до нарастване на черния дроб, той няма да заболее, но ще расте и расте и расте и расте.... Впоследствие това забавя и затруднява работата му.

 

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27