Автор Тема: Тридневен филм-фест #1: „Трудът и глобализацията“  (Прочетена 2101 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен El Freegano

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 69
    • www.myspace.com/xsanitymonkx
Социален център "Хаспел" има удоволствието да Ви покани на първия тридневен филм-фест, посветен на труда и глобализацията, който ще се проведе между 18ти и 20ти януари 2011. Процекциите и последващите ги дискусии започват от 18:30.
Ден 1: „Роджър и аз“ („Roger and me“)
Ден 2: „Смъртта на работника“ („Workingman’s death“)
Ден 3: „Завземането“ („The Take“)

Ден 1: „Роджър и аз“ („Roger and me“)

„Roger and me“ (1989) е първият филм на нашумелия документалист и активист Майкъл Мур. Във филма Мур се опитва да си осигури среща със шефа на General Motors след като GM решава да затвори основната си фабрика в град Флинт, Мичиган. Опитът завършва почти безуспешно сред трагикомични случки и проникновени срещи с полицаи, уволнени работници, представители на бившата средна класа в града и адми…нистратори. Свързващата нишка на всички тези разкази са социалните последствия на деиндустриализацията в първия свят, което рамкира изчезването на ръчния труд в него и неговото географско изместване в третия свят. Това е филм за преходът към глобалното разделение на страни консуматори и износители на услуги и know-how и страни производителки (като Китай), процес, който не подмина и България.

Характерна черта на този преход е насочването на бизнеса към инвестиране в бързовъзвръщащи се финансови спекулации, за сметка на индустриално производство. като резултат, индустриалният сектор в първия свят навлиза в криза, а основните производствени мощности са изнесени в по-бедните страни. това пренасочване е нестабилно, а ситуацията на „финансиализация“ на икономиката се характеризира със задълбаваща се спирала от спукващи се спекулативни балони. в нея вълните на деиндустриализация се редуват с усилено търсене на нови бързи и краткосрочни печалби, при което икономическите кризи постоянно се изтласкват към нови географски райони. Това икономическо казино доведе и до сегашната глобална криза.

———————

Ден 2: „Смъртта на работника“ („Workingman’s death“)

Докато Roger and Me изследва последствията от деиндустриализацията в Първия свят и отварянето на пространства тип Третия свят в първия (под формата на изчезващата средна класа и разпространяването на градските нищета и гета), „Смъртта на работника“ („Workingman’s death“) поема историята от там, където я оставя Мур и ракрива реалностите на нископлатения ръчен труд в страни от Третия и бившия втори свят (Източния блок).

———————

Ден 3: „Завземането“ („The Take“)

Кинопътешествието завършва с позитивна нотка: на 20 януари ще видим историята на окупираните фабрики в Аржентина с „Завземането“ („The Take“) на Наоми Клайн (2004). В 2001 година икoномиката на Аржентина буквално се срутва, оставяйки стотици хиляди хора от бившата просперираща средна класа на улицата без доходи и спестявания. Наоми Клайн проследява невероятната мобилизация от страна на тези хора да си върнат живота обратно чрез окупация на работните им места.

(Социалният център се намира в София на адрес:  ул. „Вашингтон“ 43)
http://xaspel.net/2011/01/labour-fest-1/
Total Liberation

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27