Автор Тема: Посрещане с Хляб и Сол  (Прочетена 6696 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен GaBOSS

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 165
  • Простак
Посрещане с Хляб и Сол
« -: Януари 16, 2011, 18:37:58 pm »
Замислих се наскоро, защо само сред славянските народи съществува обичая, госта да се посреща пред прага с хляб и сол?
Според Wikipedia това е:
Цитат
В страните със славянско население е позната със следните имена:

    * на руски: Хлеб-соль
    * на украински език - Хліб-сіль
    * на български: Хляб и сол
    * на македонски книжовен език: Леб и сол
    * на хърватски: Kruh i sol
    * на сръбски: Хлеб и со
    * на полски: Chleb i sól
    * на чешки език - Chléb a sůl
    * на словашки: Chlieb a soľ

Два неславянски народа, също използват тази традиция - литовците и румънците, които го приемат вследствие дългогодишното съседство със славянските народи.

Както виждате, и звученето е еднакво и обичая.
Да видим какво обясняват по-нататък:
Цитат
Традицията повелява при пристигането на гостите те да бъдат посрещнати от момиче в народна носия, което носи питка, положена върху шарена кърпа (наричана в някои страни „рушник“, „боженик“, „набожник“), а върху хляба е поставена солта, традиционно в дървена солница. Гостите откъсват от питката залък, който потапят в солницата, преди да го изядат.

Друг източник на информация е книгата на Лилия Старева "Български магии и гадания"
където четем:
Цитат
Солта е магия за стапяне, разваляне на злото - болест, магия, лоши думи. ... Сол не се хвърля в огъня, защото тогава тя проклина и носи беди за къщата и този който я хвърля.
Най-скъпи гости, българинът посреща с хляб, сол и вино, като това символизира радост и плодородие, лек живот и здраве в къщата

От всичко това личи, че посредством солта и хляба, славянските народи са се предпазвали от злото, нещо като заклеването над библията и кръста в християнския свят.

Какво обаче ми направи впечатление в един материал, макар и от преди няколко месеца във в-к 24 часа
Цитат
Бойко реже ленти сам, залъка дава на момите
....
Посрещане с хляб и сол

Бойко Борисов внесе допълнително настроение в този стар народен обичай, горещо обичан от всички управляващи. Какво прави той? Отчупва от питката, топва я леко в солта и ловко пъхва залъка в устата на изненаданата девойка, която държи подноса.
....
При Бойко Борисов обаче традициите не са това, което бяха. Със замах той дописва обичаите, нравите, обредите и историята дори.
Какъв патос, каква радост от страна на журналистите .... И какъв повод за размисъл!!!
Защо аджеба, не е приел хляба и солта премиера? Чак толкова ли е бил преситен или има нещо друго?
От солта ли го е страх и защо, ако тя вреди само на злите сили ?

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Посрещане с Хляб и Сол
« Отговор #1 -: Януари 16, 2011, 22:03:40 pm »
Българските новобогаташи не посрещат вече по този славянски обичай !!.
Станаха западняци.А и ЧРД вече и по всички БГ ТВ се пее на английски- Happy Birthday !!!!!!!!!  Позор. Поздравления за темата........

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Посрещане с Хляб и Сол
« Отговор #2 -: Януари 17, 2011, 13:42:50 pm »
Какъв патос, каква радост от страна на журналистите .... И какъв повод за размисъл!!!
Защо аджеба, не е приел хляба и солта премиера? Чак толкова ли е бил преситен или има нещо друго?
От солта ли го е страх и защо, ако тя вреди само на злите сили ?
А може пък да се опасява да не го отрови някой. Сега такива отрови има, че да ти настръхнат косите. Полоний-210 например.

Неактивен GaBOSS

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 165
  • Простак
Re:Посрещане с Хляб и Сол
« Отговор #3 -: Януари 17, 2011, 21:09:47 pm »
Е като даде на момата, що не яде и той после?
Дори да има 000.1% вероятност да иска някой да го отрови (хахаха), то какво е виновна девойката която поднася хляба? Бай Тошо си имаше хора дето опитваха храната преди него.

Off Topic
Обаче ми е много странно otnesen, няма тема в която да се споменава ББ и ти да не си там. Сигурно добре плащат а? Ходатайствай да се запиша и аз, а? Ще почерпя. :drinks:

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Посрещане с Хляб и Сол
« Отговор #4 -: Януари 17, 2011, 22:11:48 pm »
Off Topic
Обаче ми е много странно otnesen, няма тема в която да се споменава ББ и ти да не си там. Сигурно добре плащат а? Ходатайствай да се запиша и аз, а? Ще почерпя. :drinks:
Е какво пък сега, сякаш не може пък да съм ентусиазиран симпатизант. :) Що пък да трябва да ми плащат?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27