Автор Тема: Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!  (Прочетена 394027 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Марс и Земята - един и същ пейзаж


Нови снимки, направени от марсоходите на НАСА "Спирит" и "Опортюнити" на повърхността на Червената планета, показват скалиста и гола пустиня, която изненадващо напомня на Земята, съобщи в. "Индипендънт".

Снимките, публикувани първо в сп. "Нешънъл джиографик", илюстрират колко поразително марсианският пейзаж прилича на земния.

На снимка, направена от "Опортюнити", се вижда една от многобройните скалисти издадености, които стърчат от ръба на кратера Виктория, широк 800 м.

Той се е образувал преди милиони години в резултат на мощен сблъсък с космически обект. Втора снимка показва следите на роувъра, докато се отдалечава от кратера със скорост, по-малка от 60 см в минута.

Също както марсохода "Спирит", "Опортюнити" действа много по-продължително от планираните 90 дни.

И двата апарата оцеляха близо 60 месеца, като дават на учените представа за пейзажа и геологията на Марс.

Освен с двата роувъра планетата се изследва от спускаем апарат и три орбитиращи изкуствени спътника.

Никога досега на Земята не са идвали толкова много научни данни и снимки от Червената планета, коментира "Индипендънт".

Учените днес са убедени, че на Марс има големи количества вода под формата на лед под повърхността.

Те вярват, че в миналото планетата е била подходяща за живот, а атмосферата и температурата й са били благоприятни за наличието на вода.

Бъдещите изследвания на Марс, извършвани с роботи или от хора, най-накрая могат да открият признаци на минал живот на Червената планета, заключава британският вестник. БТА

http://science.actualno.com/new_203538.html

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
На Марс откриха дървена греда?
5 Декември 2008
Снимка на повърхността показва мистериозен обект, които породи хипотези, включително и за извънземна намеса

Необичаен по форма обект е заснет по време на мисията Mars Exploration Rover на НАСА. На публикуваните снимки, които са направени през май 2004 година, може да се види образувание, напомнящо на дървена греда, съобщава The Telegraph.

Тайнствената структура предизвика много дискусии в интернет пространството, като повечето от коментиращите предполагат, че е създадена от цивилизация, която е съществувала на Червената планета.

Според ръководителя на мисията доктор Джим Бел (Jim Bell), доцент по астрономия от Корнелския университет (Cornell University), тайнствената структура представлява част от повърхността, която се е образувала след падането, например на метеорит. Фотографиран под определен ъгъл, обекта прилича на изкустевно създаден предмет, предполага изследователя.

bgfactor. org



Да бе, колата ми ако беше снимана под определен ъгъл щеше да прилича на космически кораб. ;D ;D ;D ;D

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Тез са сетиха това инфо е от месеци, аз някъде имах снимката с голяма резолюция ама трябва да я търся.
оф по голяма е  от 1500кб, ако представлява  интерес мога да е поурежа малко    :P
« Последна редакция: Декември 07, 2008, 22:39:31 pm от Alien »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Снимки на аномални обекти на Марс

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Марсиански минерали показват, че на планетата е имало условия за живот

19.12.2008  10:01
Открити на Марс минерали доказват, че планетата може да е имала води, способни да поддържат живот, съобщава Ройтерс. Отлаганията на карбонат, образувани в неутрални или алкални води, бяха забелязани от „Reconnaissance Orbiter“ на НАСА от ниската му орбита около планетата, беше съобщено на среща на Американския Геофизичен Съюз в Сан Франциско.

Карбонати се образуват при смесването на вода и въглероден диоксид с калций, магнезий или желязо. Той се разтваря бързо в киселинна среда, което опровергава теорията, че водата на Марс е била някога с киселинно съдържание. „Това би било благоприятна среда за начално развитие на живот на Марс“, заяви Бетани Елман, студент в университета Браун, който е ръководил публикуваното в сп. „Science“ изследване.

На Земята карбонатите, също като кредата, запазват органични материали, но засега такива не са открити на Марс. Преди това карбонатите са откривани в миниатюрни количества в пробите, получени от Червената планета. Това е първият случай, когато учените намират място с оформени карбонати. Намерените количества са ограничени, но те показват, че някога неутралните или алкални води може да са били по-разпространени.

На Марс изобилстват филосиликатите, които се образуват при аналогични условия, но не се разтварят в киселинна среда. „Различните водни среди в ранната история на Марс увеличават възможността да е започнал живот“, обобщи Ричард Зурек от НАСА. /БГНЕС

http://dnesplus.bg/Science.aspx?d=259633

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Руски учени ще търсят живот на Марс

В рамките на планираната от Европейската космическа агенция (ЕКА) мисия "Екзо Марс" руски учени предвиждат да извършат сондиране на Червената планета, за да открият в дълбините й следи от живот.

Това съобщи за Интерфакс заместник-директорът на Института за космически изследвания (ИКИ) към Руската академия на науките (РАН) Олег Корабльов.

"Чрез сондирането ще бъдат извадени образци от грунта и така ще се разширят възможностите на мисията за търсене на каквито и да било форми на живот", твърди ученият.

Той припомня, че повърхността на Марс не е приспособена за живот, но в дълбочина такъв може да има.

За да се установи това трябва да се копае, но не малко, както го правят американските марсоходи, а да се сондира на дълбочина. "Екзо Марс" разполага вече с нужната апаратура, която е била изпитана в италианско предприятие.

"Тя ще извади автоматично ядка от дълбочина 2 метра, която след това ще бъде подложена на неразрушителен анализ с микроскоп, а после образците ще бъдат изгорени и ще бъдат анализирани получените газове", разказва Корабльов.

Грунтът ще бъде изследван и с прибори, които откриват микроорганизми и аминокиселини. Корабльов отбелязва, че европейската мисия "Екзо Марс" може да бъде осъществена след 2011 година. Сега текат обсъжданията по проекта. БТА
http://science.actualno.com/new_210720.html

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Почват от краката нагоре ;D  Що не покажат хубавата синя атмосфера, наситена с кислород, а ;)

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Почват от краката нагоре ;D  Що не покажат хубавата синя атмосфера, наситена с кислород, а ;)
Пссът, синия цвят не е признак за наличие на кислород. А иначе и оттук може да намериш приблизителния състав на марсианската атмосфера.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
ми на мен ми червенее като го гледам оттука, ама то от праха ще да е.  >:(

Иначе Марс е син, като тропическо море.

А кислорода на Марс е от зелените водорасли, предполагам. (поне на Земята, те са основен източник)
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
НАСА: на Марс има живот
« Отговор #624 -: Януари 15, 2009, 19:51:03 pm »
НАСА: на Марс има живот


Микроби, които живеят под почвата на Марс, са причина за мъглата от метан около Червената планета, твърдят учени от НАСА, цитирани от в. "Сън". Газът е открит с помощта на орбитиращ космически апарат и наземни телескопи.

На Земята метан се отделя при храносмилателния процес на кравите, припомнят експерти. Очаква се НАСА днес да оповести откритието на метан на конференция от централата си във Вашингтон.

Някои учени смятат, че метан се отделя в резултат на вулканична активност, но на Марс няма такава.

Още един факт в подкрепа на твърдението, че на Червената планета има живи микроорганизми, е, че метанът е открит в райони, където има облаци от водни пари, а водата е особено важна за зараждането и поддържането на живот.

Учените от НАСА допускат, че метанът на Марс се отделя като отпадъчен продукт от микроорганизми, наречени метаногени, които живеят във вода под подпочвения лед.

Те трябва да са живи, в противен в случай в марсианската атмосфера няма как да бъде открит метан. Джон Мъри, член на екипа, който ръководи мисията "Марс Експрес", смята, че "мини марсианците" са в състояние на анабиоза и могат да бъдат съживени.

Британският професор Колин Пилинджър, ръководител на неуспешната мисия "Бигъл 2" до Марс през 2003 г., също смята, че метанът в атмосферата на Марс свидетелства за наличието на живот на планетата.

"Метанът е продукт на биология. За да има метан на Марс е необходим възобновяем източник. Най-логично е това да са микроорганизми. Така че ако откриете метан в атмосфера, можете да допуснете, че там някъде има живот.

Това не е доказателство, но е откритие, което си струва да бъде изследвано отблизо", обяснява Пилинджър. Откритието на НАСА потвърждава предишни изследвания на космическия апарат "Марс Експрес", който орбитира около Червената планета от пет години, и през 2004 г. откри признаци за наличието на метан.

Британският виден експерт Ник Поуп, който е ръководил правителствен проект за НЛО, определя откритието като "най-значимото на всички времена". "Едва ли има нещо по-вълнуващо от мисълта, че не сме сами във Вселената.

Ако има живот на Марс е логично да допуснем, че го има и на други места. Животът се е зародил на Земята, защото това да не се случи и другаде? Марс много прилича на Земята - близък е по размер и също е вътрешна скалиста планета, има климатична система и атмосфера", казва Поуп.

Повече от век Червената планета разпалва въображението на хората като вероятен дом на извънземни същества. На повърхността й обаче не могат да оцелеят живи организми, защото за разлика от Земята Червената планета няма магнитен щит, който да я предпазва от смъртоносната слънчева радиация.

Под повърхността на Марс е открита вода под формата на лед. Много учени смятат, че преди два милиарда години Червената планета е била покрита с океани в течно състояние.

През 2007 г. "Марс Експрес", изследвайки южния полюс на Марс, откри доказателство, че на планетата все още има вода с помощта на радар, който прониква под повърхността, припомня изданието. БТА


http://science.actualno.com/new_214512.html

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: НАСА: на Марс има живот
« Отговор #625 -: Януари 15, 2009, 20:02:05 pm »
НАСА: на Марс има живот

Разгеле.

Неактивен mario

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 22
Относно: НАСА: на Марс има живот
« Отговор #626 -: Януари 16, 2009, 04:00:18 am »
Те от някъде трябва да почнат - микроби, хлебарки, мишки , зайци, слонове, накрая китове ще открият.
След това ще кажат, че имало и някакви хора, ама кой го интересува, нали и на Земята има.

Накрая ще си признаят, че живота не е възникнал спонтанно на Земята, а е пренесен от друга планета, галактика и т.н.
« Последна редакция: Януари 16, 2009, 08:34:43 am от Mirotvorec »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Метанът в атмосферата на Марс с концентрация на три места

   
   
Метанът в атмосферата на Марс е концентриран в три специфични района, показват най-точните измервания, правени досега, съобщи сп. "Ню сайънтист".

Това може да е доказателство за съществуване на микроби под марсианската повърхност, казаха американски учени на пресконференция на НАСА, цитирани от световните информационни агенции.

"Няма данни метанът да е донесен на планетата от комети или астероиди", допълниха те.

Метанът може също да е продукт на геологически процес.

Няма обаче признаци газът да е образуван от вулкани, защото в такъв случай нивото на въглероден двуокис би трябвало да е по-високо.

Ако е образуван от химическа реакция под повърхността, би трябвало да излиза от пукнатини, каквито още не са открити.

Откакто на Марс беше открит метан през 2003 г., три екипа установиха доказателства за наличие на газа с наземни телескопи и с измервания на европейския орбитиращ апарат "Марс експрес".

Някои изследвания показаха, че газът не е разпределен равномерно по планетата. Източниците на метана обаче остават неясни.

Сега екип, ръководен от Майкъл Мума от космическия център на НАСА "Годард", направи карти на Марс с висока резолюция, които показват три района малко на север от екватора, където излиза газът, и ги публикува в сп. "Сайънс". Картите са по данни от 2003 г.

Екипът използва два телескопа в Хавай - инфрачервения телескоп и Кек-2, за да измери светлината, излъчвана от планетата. Наблюдавайки Марс през дълъг и тесен процеп екипът прави картата на метана при въртяща се планета.

"Наблюдавахме и картографирахме много струи метан на Марс, една от които освободи около 19 000 метрични тона метан", каза участвалият в изследването Джеронимо Вилануева от Американския католически университет във Вашингтон.

"Струите излизат през по-топлите сезони - пролет и лято, вероятно защото блокиращият процепите лед се изпарява и позволява на метана да премине в атмосферата на Марс."

Един от трите района е край пукнатината Nili Fossae. Районът до края на миналата година се обсъждаше като евентуална площадка за кацане на космическия апарат Марсианска научна лаборатория, който ще бъде изстрелян през 2011 г.

Другите райони са отдалечени на по 1000 км. Те са с различна геология. Единият е в югоизточния район при вулкана Syrtis Major. Другият е по-равен кратерен район, наречен Terra Sabae.

"Това са първите доказателства за конкретни източници на метан", каза Майкъл Мума. Как този метан се освобождава обаче, остава неясно. Възможно е да е имало единично изригване на метан, или газът да излиза от процепи редовно.

Както и да се образува, метанът се задържа в атмосферата неочаквано кратко. Слънцето разгражда метана за 350 години. На Марс той обаче изчезва много бързо.

През 2006 г. нивата на метан в атмосферата са с 50 процента по-малко през лятото, отколкото през лятото на 2003 г., установи екипът на Мума. Ако метанът е бил освободен и в трите района еднократно, намаляването му означава, че той се задържа на планетата четири години.

Възможно е също метан да се произвежда всяко лято, като се освобождава, когато пръстта се затопли и разшири и така се отварят пори, съдържащи метан. Ако случаят е такъв, нивото през 2006 г. означава, че газът издържа по-малко от година.

Какво може да разрушава метана толкова бързо?

Химикали като водородния прекис, които може да се произвеждат от търкане на прашинките при силен вятър. Ако бъдат намерени джобове с прекис, това ще е доказателство за теорията.

Какъвто и да е източникът на метан, съществуването му показва наличие на течна вода под повърхността, като в нея има някакъв вид дейност - биологична или геологична.

Учените още нямат ресурси, за да определят източника на метан.

Марсианската научна лаборатория обаче ще може да определи нивата на въглеродните изотопи в метана. Животът на Земята предпочита да обработва въглерод-12, така че ако метан с такъв въглерод бъде открит в изобилие на Марс, това ще насочи към биологичен произход.

Мума и другите учени казаха на пресконференцията, че вместо да търси само вода и признаци от минал живот на Марс, НАСА трябва да помисли да изследва местата с метан в бъдещите мисии и да търси настоящ живот под повърхността. Метанът е не само отпадъчен продукт от живи форми, той може да е и храна на живи организми. БТА

http://science.actualno.com/new_215033.html

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Къде е истината?
« Отговор #628 -: Януари 19, 2009, 22:52:28 pm »


А може би нито една не е вярна ;)
« Последна редакция: Януари 19, 2009, 22:56:55 pm от Peacekeeper »

cdms

  • Гост
Тия от НАСА откриват топлата вода. Защо не излязат по СНН и ФОХ делегация от сиви и рептили и не кажат ЗДРАСТИ. Всичко е смехотворно. Както навремето Магелан е доказал, че Земята е кръгла, сега трябва да се докаже, че има "извънземни".
На Марс вместо бактерии сигурно има марсиянци  ;D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27