Автор Тема: Специализирана операция срещу потребители в Интернет  (Прочетена 26684 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 658
  • WATCHER
http://www.wired.com/news/technology/1,70358-0.html

 :D

Haha Майтап няма ако направят партия на пиратите в България и както в момента има много свободни ниши а и огромен протестен вот като нищо ще влязат в парламента  ;)

ssi

  • Гост


Така стоят нещата....
« Последна редакция: Май 09, 2006, 13:50:20 pm от Horus »

Eon

  • Гост

Heinie

  • Гост
Законът е врата в полето и само идиотът минава през нея. На никой не му пука законно ли е, или не съвсем. А и това е показно.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 652
  • In Lies We Trust...
Главният прокурор се обяви против акцията в Интернет

10 Май 2006

Борис Велчев обеща да се намеси, ако има нарушения на гражданските права.

Главният прокурор Борис Велчев разкритикува безпрецедентната акция на МВР срещу аудио и видеопиратството в интернет. “Защо трябва да наказваш тези, които са свалили един от филм в домовете си, а не наказваш тези, които продават тези филми на “Славейков”?”, попита Велчев във вторник. Според него това е прехвърляне на отговорност.
      Има нещо нередно във факта да наказваме хората за това, че се възползват от нещо, предоставено им в мрежата, когато в същото време на пл. “Славейков” всеки може да си купи пиратски филм за пет лева, каза главният прокурор. По думите му борбата за защита на интелектуалната собственост не се свежда до сплашването на петима тийнейджъри.
      “Трудно може да се иска от един младеж да е наясно със законодателството за защита на авторското право. За много от престъпленията, които вършат хората, те нямат съзнание”, обясни той. Велчев не каза по какъв механизъм ще процедират Софийската градска и Софийската районна прокуратура, когато ще разрешават на полицията да влиза в домовете на интернет потребителите. Той обаче обеща да се намеси, ако има нарушения на гражданските права.
      Акцията на НСБОП започна преди два дни, а ченгетата се заканиха да влизат дори по домовете и да тарашат лични компютри, "за да се изчисти българското интернет пространство от незаконно съдържание". Мотивът им бе, че само за последните месеци щетите, нанесени от незаконното теглене на филми и музика в интернет,са близо 10 милиона долара. Никой обаче не обясни на какво основание ще се влиза в домовете на хората. На този въпрос се спря вчера главният прокурор, който посочи, че правата на хората няма да бъдат нарушавани при акцията. Той обеща да се намеси, ако има такива случаи.
      На 5 май бяха задържани трима души, които теглят незаконно филми и музика от интернет. В същото време сайтът arеnabg.com информира, че държавните ведомства държат рекорда в трафика на нелегално споделяни файлове, припомни агенция "Медиапул".
      Първо място държат НОИ, МВР и Министерството на финансите. Министърът на държавната администрация Николай Василев съобщи във вторник, че е разпоредил проверка в министерството за нерегламентирано използване на софтуерни продукти от служители на ведомството. Според него в бъдеще може да бъдат въведени филтри, с които да не се позволи злоупотреба от страна на държавните служители. За контрола в министерствата отговарял съответния министър.


Източник: www.bgfactor.org

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 658
  • WATCHER
Да една добра новина най накрая  :P Сега поне малко ще се узаптят и ще спрат да арестуват хора, които просто ползват нещо без да правят пари от него. Тези дето печелят хиляди от дискове нелегални тях да прибират - те са организирана престъпност а не тези дет си ссвалили някой филм или музика от място  дето просто си го има  :P

BTW  на същия принцип бачкат библиотеките !!!!!!! Интересно и тях ли трябва да съдят за нарушаване на авторски права когато ми дадат нова книга да си я чета вкъщи а повярвайте има такива библиотеки. Дават чистак нови книги за вкъщи ! Еми по тази логика и те са нарушители! Изобщо пълни простотии !

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 652
  • In Lies We Trust...
Знаете ли, че самият президент Първанов си е признал, че ползва нелегален софтуер :P За какво става въпрос тук?! >:(

Днес някакви хора са протестирали пред президентството по въпроса.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 581
Влизането от страна на полицията във вашия дом е много лесно осъществимо, когато решат: притежават технически средства, с които да изкорубят дори блиндираната ви стена за секунди, съпротивата ви ще бъде смазана с оръжие, кубинки и числено превъзходство, а правото на полицията услужливо ще бъде обезпечено от подаване на изкуствен сигнал: аз се обаждам в службата си и след това вземам колегите, за да ви изкъртя апартамента. Вашата съпротива, за която се спомена нагоре в темата, ще бъде окачествена като неподчинение на длъжностно лице и сама по себе си ще бъде повод да ви се търси "законова" отговорност.

И така. Въпросът не е в това може ли или не може полицията да влиза в "неприкосновените ви" помещения. Ако реши, полицията може да го направи и вие нямате как да спрете това. Въпросът е полицията да не решава да влиза в дома ви. По принцип те изследват общественото пространство и се стремят да засичат интересуващите ги явления по една твърде шаблонна схема. Заради това се опитайте да не влизате в критериите на тази схема. Посъветвайте се с приятели, вкл. във форумите на любимите ви сайтове, как да програмирате компютъра си и как да защитавате организирания от вас пренос срещу нежелани проследявания; разделяйте потока по възможност на много малки поточета, които да се стичат към вас и от вас по различни канали, щото да не става голяма статистически значима маса; прочиствайте методично компютъра си, колекцията дискове и прочея.

И, отново повтарям - вашето най-непобедимо оръжие е спокойствието. Във всяка верига на противопоставяне с полицията вие сте губещата страна - ще ви смелят от бой, ще изпотрошат покъщината ви и ще ви обвинят "със свидетели" за това, че вие сте се ги предизвикали, че сте употребили наркотици и прочея... Просто запазете присъствие на духа, покажете, че имате представа за възможността да браните правата си, искайте легитимация, запишете си номера на заповедта за обиск и лицето, което я е издало, искайте да получите копие от документите с подпис и печат. Те знаят доколко действията им са незаконни и когато нямат повод да ви сведат до собствената си насилническа схема, се страхуват да бъдат твърде зли, защото може в последна сметка да им "ритнете трудовата книжка", дисциплинарно  8)
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 658
  • WATCHER
Цитат
"Банкеръ"  13 май 2006 , 8 стр.
Ако статистиките на ГДБОП са верни (а те не са верни, но това е тема на друг разговор), само МВР, Министерството на финансите и Националният осигурителен институт са изтеглили общо около 2000 терабайта информация от ИНТЕРНЕТ. Това означава - съвсем образно и много приблизително - около 700 000 пълнометражни филма, над 15 милиона видеоклипа, несметно количество компютърни програми и игри, плюс неизчислим брой аудиофайлове (МП-тройки).

Оставяме настрана кои са тези ненормалници, които по цели денонощия се трудят пред компютрите си, за да теглят и качват файлове и програми, които никой никога не може да използва, да изгледа или да изслуша. По-важното е, че споменатите три антипиратски структури имат право да предявяват някакви претенции не за 5 или 10%, а за не повече от... 0.001 на сто от незаконния обмен чрез ИНТЕРНЕТ. Защото те защитават правата в България на десетина-петнайсет американски компании, произвеждащи филми, музика и софтуер. Вярно - тези компании са най-големите и най-елитните, примерно - "Майкрософт", "Уорнър", "Юнивърсъл" (бивша "Полиграм"), "Сони" и т. н., но те изобщо не са единствени на пазара.

В този ред на мисли (както се казва на чиновнически жаргон) на БАМП, Би Ес Ей и БУЛАКТ изобщо не им влиза в работата кой сваля и качва в ИНТЕРНЕТ порно или документални филми, МП-тройки и видеоклипове на независими продуцентски къщи или пък софтуерните продукти, разработени от конкурентите на "Майкрософт". Още по-малко пък е работа на българската държава (в лицето на ГДБОП и МВР) да решават междуфирмени спорове със силови методи и чрез наказателни репресии.

Така че, ако някоя от трите антипиратски структури иска да защити правата на "своите" клиенти или работодатели, би трябвало да заведе граждански дела срещу фирмите, които са собственици на двата портала - "Арена" и "Дейта", съответно - "Касад" ЕООД и "Хоумлан" АД. И в хода на процесите да докаже, че именно те са откраднали филмите, компютърните програми или музикалните клипове, които "минават" през двата портала, пуснали са ги в мрежата с търговска цел и затова трябва да заплатят обезщетение в размер на... 50 или 100 млн. долара.

Но понеже подобни доказателства е невъзможно да бъдат събрани (по ред причини, които не могат да бъдат описани накратко) и понеже ищецът трябва да внесе предварително държавна такса в размер на 4% от сумата на търсеното обезщетение, трите антипиратски организации просто... използват държавния репресивен апарат. При това - по най-евтиния за тях начин - чрез сигнали за извършени престъпления в областта на интелектуалната собственост.

За съжаление, единственият, който усети за какво става дума, бе главният прокурор Борис Велчев. Във вторник (9 май) той сподели с широката общественост позицията си по въпроса с борбата срещу пиратството, но тя никак не зарадва главните действащи лица в ИНТЕРНЕТ мелодрамата.

"Трябва да вземем такива мерки за защита на интелектуалната собственост, които далеч надхвърлят това да уплашим петима тийнейджъри, като им проверим домашните компютри", заяви Борис Велчев, след което продължи в още "по-коварна" посока: "Защо наказваме тези, които свалят филмите от ИНТЕРНЕТ, но не и тези, които ги продават по сергиите на пл."Славейков" за пет лева? Покрай тази сергия минават стотици униформени всеки ден, но никой не взема мерки да я затвори и българският гражданин приема това за нормално".

Какво се случи след изявлението на главния прокурор вече е известно. Вместо да хукнат към столичния площад "Славейков" и да конфискуват оттам най-малко 50 000 пиратски диска с музика, филми и компютърни програми и игри, антимафиотите дискретно огласиха, че зад "arenabg.com" стои човек, близък до взривения (на 19 януари 2004 г.) сикаджия Стоил Славов-Телето, а зад другия портал - "data.bg", човек на небезизвестния (и все още жив) контрабандист Николай Методиев-Ники Пилето.

С което още повече засилиха подозренията, че в случая изобщо не става дума за защита на нечия интелектуална собственост, а за... съвсем други работи. Примерно - за последващо свързване на интелектуалните пирати от "arenabg.com" с братята Маргини. Което, между другото, никак няма да е трудно, защото Телето е покойник, а братята ги е страх да споделят "знанията" си по темата "Кой и защо поръча атентата срещу него?"

Още повече че според информационната система "Дакси" Ники Пилето няма нищо общо с конкурентния портал "data.bg". От фирма на фирма следите водят право до... смъртния враг на Маргините - Младен Михалев-Маджо. В момента той не е в Швейцария или в Испания, както гласят слуховете, а е в слънчева и социалистическа Куба, зорко охраняван от дузина бивши кубински спецченгета. Доколкото "Параграф 22" успя да разбере, засега Маджо няма никакво намерение да се връща в родината (поне официално), за да даде показания по делото срещу бившите си съдружници и приятели. Ако това се случи, процесът срещу тях най-вероятно ще се проточи, заседанията ще бъдат засекретени, а обществото никога няма да разбере поне част от истината за генезиса на българската мафия.

Всъщност каква мафия, какви пет лева? Я какво мощно интелектуално пиратство се вихри навред край нас?
« Последна редакция: Май 19, 2006, 23:57:50 pm от Horus »

Eon

  • Гост
Какво да правим ако НСБОП дойдат на визитация:

http://forums.data.bg/viewtopic.php?t=791383&highlight=%ED%F1%E1%EE%EF

 :P :P :P

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 780
  • Невъзможно е нищо
Спомням си как Леон от едноименния филм посрещна куките. Може да се измисли нещо подобно, хехехе
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 581
Ако аз съм кука и опиташ да посрещнеш мен или някой от колегите ми с подобна акула, ще опустоша целия ти дом, а ти ще бъдеш транжиран и парчетата ти ще бъдат разнесени из всичките РПУ-та за назидание и повдигане на духа сред сивите редици.
ПАК ПОВТАРЯМ: "борбата" с тези простаци не трябва да се води със сила - те имат повече физическа сила от нашата и вашите плахи опити да сте страшни, ще ги ангажират да ви побият на кол. "Борбата" трябва да се води с елегантност и необяснимо спокойствие - това те не могат да го разберат, не могат да го интерпретират и не могат да реагират срещу него. Тогава се срива всичката им мощ - проличава липсата на подплатеност в униформата, пистолета и текстовете в закона, които твърдят, че тази униформа и този пистолет са важни. А като махнем униформата и пистолета, от полицая остава един обикновен, гладен и обиден от държавата човек, който по принцип няма нищо против да си точи от компютъра порно и чалгица, стига да знае къде му е копчето на тоя компютър за точене на порно и чалгица. "Можеш да си го гледаш като на телевизор!"
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 780
  • Невъзможно е нищо
Да не смяташ, че говорех сериозно? Трябва да съм страшно тъп за да направя подобно нещо.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 581
Не смятам, спокойно!  ;)
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 652
  • In Lies We Trust...
Статия на разследващия журналист Станимир Въгленов във "24 часа"

11.05.2006

Битката на НСБОП (с ново име ГДБОП) срещу обмена на безплатна музика и филми в интернет е обречена - тя е изгубена още преди половин век в САЩ. Там през 60-те години на миналия век е първият сериозен сблъсък между носителите на авторски права и масовото безплатно разпространение на аудио- и видеопродукти.
Причината е, че в бита навлизат масово записващите касетофони и видеоапаратура. Милиони хора започват да презаписват и разменят любимите си филми и изпълнители.
Носителите на авторски права се опитват да съдят производителите на записваща техника, защото подкопават печалбите им. Всички сезирани съдилища обаче отхвърлят исковете и дават право на потребителите да обменят музика и филми.
Онези обаче, които го правят с търговски цели, без да плащат авторски права, се наказват сурово!
Общо взето, такъв ще е резултатът от полицейските акции в България срещу интернет пиратите - те няма да ударят обикновения потребител, който има стотина mp3-ки и два-три филма на диска си (повече не могат и да се съберат). Ако тръгнат да арестуват наред, киберполицаите ще трябва да приберат всеки, който има компютър, като започнат със себе си.
От държавните институции прокуратурата първа прозря безсмислието на подобни глобални заплахи. Така че заканите, че полицията ще нахълта у вас, за да ви спипа mp3-ките, не издържат. Освен ако не сте дотам непросветени юридически, та да я пуснете без заповед за обиск.
Всъщност точни указания как да се пазите от нерегламентирани проверки имаше в сайта ArenaBG, а могат да се намерят и на доста места в интернет. Както бяха точни и действията на полицаите при спирането на ArenaBG, защото там се търси икономическа изгода от разпространението на нелицензиран софтуер.
Акциите със сигурност ще продължат както срещу подобни сайтове, така и срещу кабелни телевизии и изобщо местата, в които се извършва масова организирана кражба на продукти с авторски права.
Проблемът е, че все още се правят кампанийно и шумно, с основна цел да впечатлят някой гост от ЕС, САЩ или големите фирми, носителки на авторски права. Всъщност основната им задача трябва да бъде намаляване на загубите в държавния бюджет и защита на потребителите.
Защо все пак е необходимо да се борим с интелектуалното пиратство?
Мнозина роптаят, защото какво по-хубаво от това да получаваш най-новите филми и музика бързо и безплатно. Това е логично, но и егоистично.
Намаляването на ръста на пиратството дори само с 10% в България ще доведе до разкриване на 7000 нови работни места, ще увеличи с близо 130 млн. долара постъпленията, генерирани от местната индустрия, и ще донесе още 23 млн. долара данъци.
Това сочат данните на изследване от декември 2005 г., проведено от "Интърнешънъл дейта корпорейшън (IDC). Според него същата мярка ще предизвика скок в ръста на местния ИТ сектор със 103% до 2009 г.
Големият проблем в България не е в самото пиратство, а в неговия процент у нас, който е смразяващо голям. Става въпрос за над 90% от теглените в интернет музикални файлове и филми.
Отделно нелегалният бизнес софтуер в страната е 71% към края на 2004 г. и носи загуби от 26 млн. лв. годишно според данни на "Български бизнес системи" ООД, дистрибутори на компанията Adobe Systems.
Смисълът на полицейските акции е не да спре, а да вкара пиратството в интернет в някакви поносими рамки - вероятно до ниво 50% до 2010 г. За сравнение средното ниво в страните в ЕС е 30-40%.
В САЩ например през 2004 г. броят на онези, които свалят пиратски mp3-файлове, е намалял с 14%. Смята се, че това е резултат от усилията на Американската асоциация на звукозаписната индустрия, която е подала от началото на годината 1977 искови молби в съда срещу нарушители на чужди авторски права.
При нас едва ли ще бъдат подведени под отговорност повече от стотина души, и то от едрите риби, които организират кражбите, или точат и качват, та се забравят.
Останалите няма защо да се притесняват - никой няма да им посегне.
Освен това пиратството в интернет е едно няма нищо като дял от останалите престъпления, които удрят по българския бюджет.
Същото е положението и в останалите страни от бившия соцлагер, които вече са приети в ЕС. Например в Чехия загубите от интелектуално пиратство са едва 2% от всички далавери в държавата, в Естония, Латвия са по 1%, а в Литва и даже в Гърция - 0%, сочат данни от официалния сайт на ЕС.
И в България процентът едва ли надвишава 1, в сравнение с останалите далавери. Причината е, че в развитите страни интернет се използва масово, а престъпността е силно ограничена. В новите членки, както и у нас - обратно.
Тоест ГДБОП има далеч по-важни задачи в България. А голям проблем с пиратството в интернет имат най-вече развитите членки на ЕС, както и САЩ - точно държавите, които най-много ни притискат по проблема.
В Белгия например процентът за 2004 г. е 29, въпреки че е намалял със 76% спрямо 2003 г. А в Холандия вече са стигнали рекордните 60% загуби от интернет далавери спрямо останалите, невиртуални престъпления.
Тоест българският интернет потребител не трябва да бъде съден и охулван. Първо, защото е много, много по-беден от западните си колеги. И най-вече защото не е толкова виновен, колкото се опитват да го изкарат. Въпреки техническия си гений, не българи са открили най-успешните начини за "кражби" на интелектуална собственост.
През 1999 г. 15-годишният норвежец Йон Йохансен разби системата, която защитава DVD-дисковете от презапис. И досега той не е осъден, а в Швеция например има само един наказан за нарушаване на авторско право онлайн - 28-годишният Андреас Бавер, който източил и след това пуснал в интернет местен филм.
Глобиха го с 16 000 крони (2000 долара), и то не затова, че си е дръпнал филма, а защото го е пуснал и за други в мрежата.
Пак през 1999 г. компанията Sub Pop пусна първия музикален запис във формата mpЗ и бе създадено общодостъпно програмно осигуряване, което позволява прослушването на този формат от всеки компютър.
По-късно не българи, а двама американски студенти създадоха сайта Napster, който предоставя възможността да се качва и сваля безплатно музика под формата на mp3-ки.
А през 2001 г., когато в България съвсем не можеше да се говори за масов интернет, холивудските продуценти обявиха война на пиратството и започнаха да предлагат платен достъп по интернет до качествени копия на филмите.
Така че българите определено не са най-големите гяволи в мрежата.
И защо в крайна сметка тегленето на благини от там да е престъпление? Нали гигантът Google вече започна да публикува текстовете на милиони книжни издания в интернет. Сканират се архивите на петте най-големи библиотеки в САЩ.
И идеята е тази част от световната култура да бъде общодостъпна, дори за най-бедните. Нима тегленето на качествени филми и музика без комерсиална цел не е същото?

Станимир Въгленов, в. "24 часа"


Източник: www.news.netinfo.bg

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27