Автор Тема: Шумерски митове в българския фолклор  (Прочетена 4643 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

firma

  • Гост
Шумерски митове в българския фолклор
РУСЕ 2005 г.
ВЕТЛОЗАР РУЛИНСКИ

ВЪВЕДЕНИЕ
I. СЪТВОРЕНИЕТО
II. СЕМЕЙСТВОТО НА ДОМНА ЦАРИЦА
III. АН
IV. ЕНКИ
V. ЕНЛИЛ
VI. НИНХАРСАГ
VII. Богове III-то поколение
VIII. Сватбата на Ерешкигал
IX. Сватбата на Инана
X . ГОЛЯМАТА ТРОЙКА
Х I. ЛАЗАРЦА
X II. КИТАЙСКИ МИТОВЕ

Епилог

Изследването няма претенции за научност и не представлява научна публикация. Държа да отбележа, че повече от година разработвам тая тема. Не крия факти, които да знам и да противоречат на написаното. При сходствата съм се опирал на поне три елемента. Знам, че за това може да бъде разказано много по-интересно и се надявам някой добър майстор да го направи.
Възможно е да съм допуснал грешки. Темата е малко обсъждана. Специалистите по принцип се въздържат от коментар. Естествено, на тяхно място и аз бих постъпил така. За сега те може да премълчат, но това е временен конфорт. Кога да е, те трябва да преглътнат горчивия хап. Не им завиждам. В процеса на работа няколко пъти изживявах т.н. стресове, защото трябваше да променям понятийната си постройка (мироглед). За специалист, врял и кипял в своята област, това ще бъде по-трудно. Съжалявам. Аз уважавам всички труженици от полето на фолклора, етнографията, историята и пр. Ползвал съм плодовете на техния труд с голямо внимание и респект. Тяхното самочувствие не бива да бъде накърнявано, защото са полезни на обществото.


Неочакван отзвук намерих в оригиналната азбука – глаголицата, сътворена от Константин-Кирил философ. Петата буква 54 на глаголицата се казва “добро”. Числената и стойност е 5 (в кирилицата буквата “добро” има стойност 4). Тя се изписва точно като един от атрибутите на Нинхарсаг – ножа за отрязване на пъпната връв. В свещените работи случайности няма. Ножът е попаднал на точното си място. Същият символ, обърнат наопъки става буквата “веди” с числена стойност 3. Сумата от числените стойности на двете положения на знака е 8, номерът на зодия Лъв, чийто знак копира глаголическата буква “добро”.

Сега е много лесно да се досетим кого се поздравява с “Ой, Добро ле, мой Коладе”.
От Добра се образува Добруджа. След като Богданската земя е владение на Енлил, намери се обширно владение и за Нинхарсаг.

Виждаме, че върху непрекъсната част от границата на землището на с. Станимака се срещат аналози на най-важните шумерски богове. Основателен е въпросът: защо е така? Отговорът “защото българите са шумери” може да събуди само снизходителни усмивки.


Интересна книга, допадна ми :D Изтеглих е от български сайт.
« Последна редакция: Април 30, 2006, 22:09:11 pm от Horus »

firma

  • Гост
Отг: ШУМЕРСКИ МИТОВЕ В БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОР
« Отговор #1 -: Април 30, 2006, 14:36:31 pm »
НИНУРТА  е  св. Георги ! :D



Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Шумерски митове в българския фолклор
« Отговор #2 -: Април 30, 2006, 22:10:27 pm »
Интересна книга, допадна ми :D Изтеглих е от български сайт.

Предполага се, че трябва да дадеш и сайта, от който си я изтеглил ;)

firma

  • Гост
Отг: Шумерски митове в българския фолклор
« Отговор #3 -: Май 01, 2006, 19:35:16 pm »
Интересна книга, допадна ми :D Изтеглих е от български сайт.

Предполага се, че трябва да дадеш и сайта, от който си я изтеглил ;)

http://svetogled.hit.bg/1.htm

На мен не ми работи сайта.Един път се зареди само и тогава си изтеглих книгата.По-точно е копнах. :D

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: Шумерски митове в българския фолклор
« Отговор #4 -: Май 01, 2006, 20:18:15 pm »
Работят само горните сърф-ленти и книгите се отварят.
Не мисли като човек!-Крион

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27