Те настояват за пълна амнистия за пребиваването си в Америка
Нелегалните имигранти в САЩ отново ще поставят пред властите искането си за пълна амнистия по време на националния “Ден без латино” на 1 май, съобщава Reuters. Испаноговорящите имигранти няма да отидат на работа, няма да купуват или продават стоки, няма да изпратят децата си на училище. В големите градове на САЩ, латино-бойкота ще бъде съпроводен с масови демонстрации, които са най-масовот социално протестно движение отвъд Океана от времено на борбата на цветнокожите за равни права през 60-те години на миналия век.
12-те милиона нелегални имигранти, живеещи в САЩ са недоволни, че местните законодатели смятат да обявят пребиваването в страната без документи за тежко углавно престъпление. Те настояват, че голяма част от тях работят и плащат данъци, поради което имат пълното право на амнистия, която да узакони пребиваването им в САЩ. По данни на Националната мрежа за подкрепа на имигрантите, само по програмите за социално осигуряване, имигрантите вкарват във федералния бюджет около $ 7 млрд.
По улиците ще излязат до 7 млн. имигранти
За да покажат на властите, каква значителна част от населението и от трудовата сила са имигрантите, те ще обявят на американската икономика еднодневен бойкот. Според оценки на организаторите на протестната акция, по улиците ще излязат около 7 млн. души. “В протестите на 1 май ще участват между 6 и 7 млн. испаноговорящи имигранти, чиято цел е да отворят очите на американците за имиграционния проблем, и да подчертаят значителния принос на имигрантската общност за националната икономика”, посочи представителят на Мрежата за солидарност с имигрантите в Лос Анджелис, Оскар Шанис.
“Само в Лос Анджелис очакваме в демонстрациите да участват 2-3 млн. души. Надяваме се освен Лос Анджелис, да блокираме и други големи градове като Ню Йорк, Чикаго, Тусон, Фийникс, Фресно и т. н.”, коментира Хорхе Родригес, представител на профсъюза, организирал и предишните протестни акции на имигрантите.
Поддръжници и противници
Имигрантското движение среща подкрепа за исканията си от страна на Профсъюза на американските учители и Римо-католическата църква. Учителите няма да пишат отсъствия и да наказват децата, неявили се на училище на 1 май, а в Чикаго например, католическите свещеници са сред най-активните организатори на бойкота.
Не всички обаче смятат, че протестните акции ще имат желания резултат. Джим Гилхрист, основател на Доброволните антиимиграционни патрули на границата на САЩ с Мексико, заяви, че възприема подготвящия се протест като заплаха. “Това е сплашване. Когато милион и повече души минават по централните улици под мексикански флаг – това си е чиста заплаха. Шествията ще подразнят именно тези хора, на които трябва да повлияят положително. Протестът ще има обратен ефект”, смята Гилхрист.
Имиграционният закон
Съдбата на 12-те млн. нелегални имигранти се решава в Конгреса. Републиканци и демократи постигнаха компромис за новото имиграционно законодателство, според което нелегалното пребиваване в САЩ ще се смята за тежко углавно престъпление. Законопроектът вече бе одобрен от Камарата на представителите, предстои разглеждането му в Сената. В проекта се предлага по границата с Мексико да се построи допълнителна високотехнологична разделителна "стена" с дължина над 1 000 км.
Основен въпрос е легализирането на имигрантите, които вече живеят на територията на САЩ без документи. Републиканците в Сената предложиха те да бъдат разделени на 3 категории. Към първата ще спадат имигрантите, живеещи нелегално на територията на САЩ повече от 5 години. За получаването на гражданство те няма да се налага да напускат Щатите, но ще бъдат подложени на щателни проверки и ще плащат глоби и данъци. Незаконните имигранти, прекарали между 2 и 5 години в САЩ ще трябва закратко да се върнат в родината си, след което ще разчитат на законно пребиваване в Америка при условията, важащи за първата група. Третата категория имигранти, пристигнали в страната през последните 2 години, ще бъдат задължени да напуснат САЩ и да се борят за входящи визи по официалния ред зад граница.
До момента демократи и републиканци показват безпрецедентно законодателно единодушие, което бе отбелязано и от държавния глава. “Радвам се че републиканци и демократи работят заедно в Конгреса за създаването на всеобхватно имиграционно законодателство”, посочи президента Буш. Все още е неясно какви ще са окончателните текстове на закона, но проектът на Камарата на представителите вече предизвика острите протести на имигрантите и правозащитниците, които го определиха като “отрицание на миналото на Америка” – страна, която винаги е приветствала имигрантите.