Автор Тема: Намерен метеорит на Побити Камъни  (Прочетена 7868 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nikilul

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 16
Намерен метеорит на Побити Камъни
« -: Септември 12, 2010, 23:41:17 pm »
Днес намерих това парче на Побити Камъни. Изглежда ми като дошло от космоса. Как да разбера дали е така? Тесвах го с магнит иизлиза, че не го лови.

Неактивен Pilota

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 266
Re:Намерен метеорит на Побити Камъни
« Отговор #1 -: Септември 13, 2010, 09:49:44 am »
На мен не ми изглежда на метеорит.Разкажи по-подробно за мястото.

Неактивен nikilul

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 16
Re:Намерен метеорит на Побити Камъни
« Отговор #2 -: Септември 13, 2010, 11:12:00 am »
GOOGLE-ни Побити Камъни.

Цитат
Представляват каменни колони с различна височина — от 5 до 7 метра, дебелина — от 0,3 до 3 метра и различно сечение. Изглеждат като побити в пясъка и оттам идва името им. Колоните са без твърди основи, кухи и запълнени с пясък. Някои от тях са разположени на етажи с обща височина от 5 метра.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B8_%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D1%8A%D0%BD%D0%B8

А колкото до "парчето", което намерих размерите му са 3см х 1см. Не беше образувал кратер, но на мястото има много фин пясък и може да се е размил при някой дъжд. Когато се разхождам в природата винаги се оглеждам за интересни камъни и си ги прибирам, но такъв не бях виждал и първото което ми дойде на ум бе, че е от Космоса. 

Неактивен fry

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 557
Re:Намерен метеорит на Побити Камъни
« Отговор #3 -: Септември 13, 2010, 11:23:08 am »
Според една от най-новите теории за Побитите камъни, те се смятат за микробиално-карбонатни колони, които са възникнали на дъното на древно море.Това пърченце камък,може да къс от скала :)Няма начин да е дошло от Космоса :)Ясно си личи,че е шлайфано във водата ;)
« Последна редакция: Септември 13, 2010, 11:24:20 am от frynji »

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Намерен метеорит на Побити Камъни
« Отговор #4 -: Септември 13, 2010, 12:14:05 pm »
Шлайфаното от водата не е ли изцяло гладко? Разгледай малко гугъл морски камъни или отвори торбичките от събрани камъчете и миди от морето :)
Защо да е невъзможно да е паднал от горе този камък? Това не е рядко явление. Пък и изглежда замърсен и овъглен от атмосферата, а не изчистен от водата.
nikilul ако наистина искаш да разбереш го занеси някъде, например голози нещо, университет и т.н.

Неактивен fry

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 557
Re:Намерен метеорит на Побити Камъни
« Отговор #5 -: Септември 13, 2010, 12:25:17 pm »
Ако,падне нещо от горе не трябва ли да прави кратерче ;)Аз,напълно отхвърлям тезата ,че е метеорит предвид това къде е намерено!Има ,доста камъни с такъв цвят и не е нужно задължително да е горал в атмосферата....

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Намерен метеорит на Побити Камъни
« Отговор #6 -: Септември 13, 2010, 12:28:35 pm »
Може да е паднал преди 200г. Добре изглежда.

Неактивен nikilul

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 16
Re:Намерен метеорит на Побити Камъни
« Отговор #7 -: Септември 13, 2010, 15:34:22 pm »
Още малко информация събрах.
Тежи около 5гр.(Теглих го в хранителния магазин, везната там отчита през 5гр. затова колко е точното му тегло не знам.)
Не е електропроводим. Тествах го с 9в. батерия и лампичка.
Не знам дали е радиоактивен. Дано не е.  :o

Неактивен fry

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 557
Re:Намерен метеорит на Побити Камъни
« Отговор #8 -: Септември 13, 2010, 15:37:07 pm »
Още малко информация събрах.
Тежи около 5гр.(Теглих го в хранителния магазин, везната там отчита през 5гр. затова колко е точното му тегло не знам.)
Не е електропроводим. Тествах го с 9в. батерия и лампичка.
Не знам дали е радиоактивен. Дано не е.  :o
Незнам,какво се шашкаш от едно камъче? :lol:

Неактивен nikilul

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 16
Re:Намерен метеорит на Побити Камъни
« Отговор #9 -: Септември 13, 2010, 15:52:34 pm »
Там е работата, че според мен е неземно камъче. Не е полирано от вода. Не е парче от някой камък наоколо.

Неактивен fry

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 557
Re:Намерен метеорит на Побити Камъни
« Отговор #10 -: Септември 13, 2010, 15:55:15 pm »
Добре,нека да е това за което предполагаш,щом така ти се иска :lol:

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:Намерен метеорит на Побити Камъни
« Отговор #11 -: Октомври 13, 2010, 13:30:24 pm »
България е едно от най бедните места в света на метеоритно желязо, всичкия останал материал дето пада с метеорита се смесва със земния не може да се отличи кое иде от небето и кое си е тукашно. Метеоритното желязо се стопява в атмосферата и така оцеляват колеми късове, почти всичко останало се разпада на прах и пепел. Дори и да е паднало от горе не е нищо интересно, дори и формата му 100% доказва водна ерозия.
Soli Deo Gloria!

Неактивен RViewer

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 36
    • Sunbeam Intelligence
Re:Намерен метеорит на Побити Камъни
« Отговор #12 -: Октомври 19, 2010, 22:45:31 pm »
Съжалявам, че ще те разочаровам, никилул, но това, което си намерил е може би със 99% сигурност конкерция от типа на железните сулфиди.

Често се намират във варовични породи. Района на Невша и Шуменското плато е изключително богат на тях. Често се бъркат с метеорити, а каменните конкреции с палеонтологични находки.

Произходът е чисто земен и се образуват при утаечни наслаги.

В България металните метеорити са с изключителна рядкост и имат строго специфичен външен вид. Външната кора на металните конкреции, която е изложена на окислителни процеси заблуждава с 'изгорелия си вид' и кара откривателя да си мисли, че това е кора предизвикана от триенето на метеорита при навлизането му в атмосферата.

Пробвай да го счупиш, някои от металните конкреции имат красива вътрешна кристална структура.
« Последна редакция: Октомври 19, 2010, 22:46:54 pm от RViewer »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27