Дийп импакт” удря кометата “Темпел 1”
"ДНЕВНИК" 30/6 - 14:50 ч.
Двустепенната сонда на НАСА "Дийп импакт" ще се опита в понеделник, 4 юли, Деня на независимостта на САЩ, да направи нещо, неизвършвано досега от човек - да се удари пряко в сърцето на комета в опит да разкрие тайните на едни от най-древните тела във Вселената, пише американската преса.
Целта е "Темпел 1", а ударът е планиран за първите часове на деня - около 2 след полунощ източно американско време. Преди това от сондата ще се отдели тежащ 360 кг цилиндричен ударник с медно ядро, който ще се забие със скорост от около 37 000 км/ч в сърцето на кометата. По време на удара кометата ще се намира на около 133 млн. км, за да стигне до нея, "Дийп импакт" измина над 431 млн. км за близо шест месеца. Сондата беше изстреляна от космодрума Кейп Канаверал във Флорида на 12 януари.
Срещата ще бъде наблюдавана от втората част на апарата, която ще остане близо до кометата, както и от много обсерватории на и около Земята - "Хъбъл", "Чандра", "Спицър". "Темпел 1" и ударът на "Дийп импакт" с нея ще може да бъде видян с телескоп само от района на Тихия океан поради отдалечеността й от нашата планета по време на събитието, посочва в. "Ню Йорк таймс". Рик Грамиър, мениджърът на проекта, струващ 333 млн. долара, направляван от лабораторията за реактивни двигатели в Пасадина, Калифория, обяснява, че особено сложна е била последната част от мисията, когато "Дийп импакт" е трябвало да се доближи максимално до планета, за да подготви удар, като същевременно почти не се контролира от Земята. "Това е все едно един куршум да удари друг куршум чрез трети куршум", посочва той.
Учените очакват при удара да се образува кратер с големината на стадион, а в пространството около кометата да бъде разпръснат материал от вътрешността на тялото, който да бъде изследван. Специалистите са на мнение, че кометите са едни от най-древните космически тела и са формирани пряко от материал, съставил Слънчевата система преди 4.5 млрд. години. Според тях вътрешността на тези тела почти не е претърпяла промени във времето и съдържа първичен лед, газове и други материали във формата им отпреди милиарди години. Изучаването на същността и състава на кометите е ключ към разбиране на начина, по който е била създадена Слънчевата система, пише "Ню Йорк таймс". От друга страна, кометите и астероидите са потенциална заплаха за Земята и проучването им би дало възможност опасните да бъдат разрушени или отклонени, посочват експерти.
Според д-р Майкъл Ахиърн от университета в Мериленд, главен експерт на проекта "Дийп импакт", кометите са най-добрите източници на първичен материал в Слънчевата система. Докато външните им пластове са подложени на въздействието на радиация, междупланетен прах и слънчева светлина, вътрешността им запазва "чистотата" си. "Те са много, много стари, а през по-голямата част от живота си са останали студени и това ги е запазило в първоначалното им състояние", посочва ученият.
Целта на мисията - кометата "Темпел 1" е открита през 1867 г. от германския астроном Вилхелм Темпел. Тя е тяло с тъмен цвят, което обикаля около Слънцето по елиптична орбита между Марс и Юпител за 5.5 години. Според последните наблюдения ядрото й е с дължина около 14 км и широчина 6 км.
Повърхността й очевидна е "жива", тъй като на разпространена тази седмица снимка на кометата, заснета от телескопа "Хъбъл", се вижда ярък взрив, изстрелял лъч светлина и неизвестно количество газ или материал на височина от 2250 км. Именно подобни изригвания са едни от най-големите рискове пред и без друго трудната мисия. Твърдото ядро на кометата е заобиколено от своебразен ореол частици, които образуват дълга опашка в посока, противоположна на Слънцето. Тези частици могат както да повредят ударника, така и да повлияят на втората част от "Дийп импакт", която трябва да наблюдава събитието отблизо.
Сондата ще се раздели около 24 часа преди прихващането на кометата, като ударникът ще остане на пътя на космическото тяло, а наблюдаващият отсек ще се отдалечи, за да не бъде засегнат от взрива. Захранваният с батерии ударник, съоръжен със среден по размери телескоп, ще предава снимки от кометата до последната секунда преди удара. За да се насочи към светъл участък от повърхността на тялото, той ще направи редица сложни маневри през последните часове.
В момента на удара вторият отсек, оборудван с широкоъгълни телескопи с висока разделителна способност, трябва да се намира на 8500 км от кометата, като предава на Земята данните и от двата апарата. Около четвърт част след удара той ще се доближи само на 500 км от тялото, за да се опита да заснеме отблизо кратера и пръснатите от удара частици, като същевременно спусне защитните щитове, за да не бъде повреден от тях. "Успехът на цялата мисия зависи от това, което ще се случи през тези 800 секунди, заключава д-р Ахиърн. Имаме само един шанс."
Нищо не пречи да са разбили успешно и тази
