Автор Тема: Следобедния сън вреден или полезен ?  (Прочетена 6749 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен sedere

  • (sedere)
  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 606
Следобедния сън вреден или полезен ?
« -: Август 20, 2010, 20:35:31 pm »
Тъй като се започна такава тема в темата на Еленко реших да създам такава тема за да не се спами в негова. Сметнах, че най-добре да я създам в този раздел.
Гласувайте в анкетата и кажете си мнението.
Аз започвам с това, че аз винаги когато мога спя следобедните часове и от това се чувствам добре и не смятам, че е вредно.

Ето и от мене една статия по въпроса. Статията е взета от: http://www.tialoto.bg/zdrave/2007/03/15/sledobedniyat-san-udaljava-jivota.4393

Следобедният сън удължава живота
Поредно медицинско проучване доказа, че няма нищо по-хубаво от следобедния сън. Дрямката след хранене намалява вероятността за проблеми със сърцето и кръвоносната система с 37%.

А както е известно, именно инфарктите са една от основните причини за смъртност в Европа.

Следобеден сън и начин на живот

Ясно е, че в начина ни на живот няма нищо здравословно. Стресът, неправилното хранене и липсата на движение „помагат“ за развитието на редица болести, като най-потърпевшо е сърцето.

За това всяка стъпка към здравословен начин на живот ще подобри със сигурност състоянието на „машинката“.

Ползите от следобедния сън

Ново проучване доказва за пореден път мощта на сиестата, както романтично испанците наричат следобедния сън.

Изследванията на ползата от съня са проведени в Гърция върху 24 000 души.

В продължение на шест години те са ходели на профилактични прегледи като условието е било всеки ден да дремват по тридесетина минути.

Всички, които са спели всеки ден по половин час, са подобрили здравословното си състояние и при тях рискът от инфаркт е намалял с 37%.

Хората, които са подремвали следобед само от време на време, също са се почувствали много по-добре.

Любопитно е да се отбележи, че следобедната дрямка се отразява много по-добре на мъжете.

Средиземноморски навици

Известно е, че най-малко сърдечни заболявания има в средиземноморските страни. Явно доброто здраве на хората там се дължи не само на доказано полезният им начин на хранене, но и на навика им да си почиват следобед.

Дори да не можете да полегнете както трябва и да си подарите качествен следобеден сън, отделяйте по 30 минути на ден след обяд за истинска почивка.
« Последна редакция: Август 21, 2010, 17:06:29 pm от Black Adder »
Преодолей робското подчинение и живей изцяло в настоящето.

Неактивен Pilota

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 266
Следобедния сън вреден или полезен ?
« Отговор #1 -: Август 20, 2010, 21:40:35 pm »
Аз съм заменил следобеният сън с каране на колело мисля ,че е по-полезно.
« Последна редакция: Август 21, 2010, 17:06:40 pm от Black Adder »

Неактивен radon

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 171
Следобедния сън вреден или полезен ?
« Отговор #2 -: Август 20, 2010, 22:09:47 pm »
Забележете това
Цитат
всеки ден да дремват по тридесетина минути.
Ето го разковничето. Някои спят по два, три часа и се чудят, защо после им е зле и са като парцал. Тази дрямка трябва да е към един, един и половина, защото тогава енергията в черния дроб, може да се възстанови и след това, ще сте ОК.
« Последна редакция: Август 21, 2010, 17:07:03 pm от Black Adder »

Неактивен sedere

  • (sedere)
  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 606
Следобедния сън вреден или полезен ?
« Отговор #3 -: Август 20, 2010, 22:42:45 pm »
На мен ми се доспива от два до три часа и като спя тогава след това остатъка от деня се чувствам свеж и бодър и по-добре мисля. Ако не спя ми е меланхоличен целия следобед и имам едно странно чувство което изчезва по-късно, но пак усещам, че не мога да си събера мислите както ако съм спал следобеден сън. Чувствам се и по-спокоен.
« Последна редакция: Август 21, 2010, 17:06:50 pm от Black Adder »
Преодолей робското подчинение и живей изцяло в настоящето.

Неактивен sedere

  • (sedere)
  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 606
Следобедния сън вреден или полезен ?
« Отговор #4 -: Август 20, 2010, 23:29:27 pm »
Подремването и мързелът често са сравнявани. Погрешно обаче. Следобедният сън ни позволява да сме по-ефикасни, намалява стреса и предпазва сърцето ни.

Дрямката по средата на деня, практикувана три пъти седмично, намалява три пъти риска от сърдечни инциденти. Тази почивка успокоява стресираното ни съзнание, което е една от причините за сърдечно-съдовите заболявания. Освен благодатния ефект за сърцето, следобедният сън възстановява баланса на нервната ни система и съня като цяло. Улеснява концентрацията, подобрява паметта и бдителността. Поради тези причини, вече редица големи фирми сериозно се замислят по въпроса, най-вече в Япония.

Колко време? Между десет и двадесетина минути. Когато е по-малко, не се наблюдават ползи за паметта и върху концентрацията. Когато е повече и потънем в дълбок сън, събуждането може да е дълго и трудно.

Кога? Към 14ч., когато биологичният ни ритъм ни подсказва, че е време за почивка. Всеки има свой собствен ритъм и е достатъчно да се вслушаме в това, което ни казва тялото, за да разберем кога е дошло времето, в което сме се уморили и имаме нужда да подремнем. Сякаш тялото ни е било биологически програмирано да има нужда от този възстановителен момент.

На бюрото : Удобно седнали, с изключен телефон, угасена светлина, можем да опитаме да релаксираме, вдишвайки няколко пъти дълбоко.

Вкъщи : Настанявайки се удобно на фотьойла (но не в леглото, за да не заспим дълбоко). Можем да нагласим будилника да ни събуди след двадесетина минути, за да не се притесняваме постоянно за времето.

18млрд. долара е годишната печалба, която прибавя към американската икономика, въвеждането на следобедна дрямка в работата. Тази цифра е обявена от “Националната Фондация на Съня” – американска организация, която изследва въздействието на съня. Тя добавя, че почивката повишава креативността у човек, развива въображението му и спомага на чувството му на блаженство.

http://www.self-help.bg/wellness/blagodat/51-sledobeden-sun.html

Аз различно спя след обяд обикновено не повече от час най-много час и половина. След това вечер си лягам към три през нощта. Сутрин ставам към девет часа. Един път се случи така, че не спах след обяд, а на другия ден трябваше да ходя до Гърция. Легнах си чак в два през нощта, а трябваше да ставам в четири и половина сутринта. Станах и не ми се спеше. После подремнах малко в автобуса.

« Последна редакция: Август 21, 2010, 17:07:12 pm от Black Adder »
Преодолей робското подчинение и живей изцяло в настоящето.

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Следобедния сън вреден или полезен ?
« Отговор #5 -: Август 21, 2010, 01:08:28 am »
Хубаво е човек да подрямва м/у 40 и 50 минути след обяд.Аз на това му казвам,задължителен козметичен сън  :yes:.Не съм от най-суетните хора,но съм забелязъл,че след козметичният сън,изглеждам по-свеж.Пък и някъде бях чел,че следобедният сън,изглаждал бръчките.Ако човек има възможност,е добре да си поспива след обяд.
« Последна редакция: Август 21, 2010, 17:07:31 pm от Black Adder »
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен Black Adder

  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 791
  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
Re:Следобедния сън вреден или полезен ?
« Отговор #6 -: Август 21, 2010, 17:16:40 pm »
Преместих я и в по-подходящият раздел, според мен.

Иначе, аз лично дремвам по час когато мога. И съм забелязал, че хората които успяват да си дремнат следобеден сън са по-спокойни а и по-дълголетни  :drinks:
« Последна редакция: Август 21, 2010, 17:29:19 pm от Black Adder »
Когато сменят овчаря, само овцете си мислят, че се е сменил и стопанина.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27