Автор Тема: За мудрите  (Прочетена 18537 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Nikola_Davidov

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 310
  • Dukkham c'eva paññapemi Dukkhassaca nirodhaṃ
За мудрите
« -: Август 14, 2010, 17:31:46 pm »
Здравейте. Чували ли сте какво е това мудра? Това е разположение на пръстите на ръката или двете ръце по определен начин, който провокира определени процеси в тялото. По принцип тези техники са свързани с йога и ги наричат "йога с пръстите на ръцете". Могат да се използват с различни цели и по много начини, но тук обръщам внимание на самолечението. Определени мудри, практикувани от няколко минути до половин-един час на ден, могат сериозно да подпомогнат различни здравни проблеми, от най-леките до най-страшните. Практически има мудри за всяка болежка, има и универсални такива, които като цяло енергизират тялото, а има и такива, които служат за духовно просветление и езотерични практики. Ползата от тях може всеки да прецени за себе си, аз лично твърдя най-отговорно, че има реален резултат от тях и не са някаква бабина измислица. Няма нищо сложно в изпълнението им, дори ще се учудите като разберете колко ежедневни жестове с ръцете всъщност са полезни мудри, които несъзнателно правим или са се превърнали по традиция в част от ежедневието ни. Ето два линка, които дават солидна информация по въпроса, единият е на руски:
http://mudru.narod.ru/
http://zashto-kak.hit.bg/spisak.htm
Как точно действат мудрите, мога смо да предполагам. Аз си го обяснявам така - в ръцете и особено пръстите е съсредоточено голямо количество от т.нар. сила чи, и затова различни положения на пръстите карат тази сила да циркулира в тялото по различен начин, оттам и полезното действие. Това си е моето обяснение, може би е далеч от истината. Факт е, че мудрите работят и препоръчвам на всеки, който има какъвто и да било физически проблем, да ги изпробва. Времетраенето, което е посочено в линковете, е условно. Всеки сам може да усети колко време да прави мудрите и кои мудри са най-точни за неговия проблем. За дамите, има мудра, наречена  апана, която служи за отслабване.  :) Ще се радвам тук да пише всеки, който има да сподели или да пита нещо по темата. Поздрави. 
Най-лошото, което може да ти се случи в този живот, е да се вземеш насериозно.

Неактивен Melody

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 91
Re:За мудрите
« Отговор #1 -: Август 14, 2010, 18:27:47 pm »
Благодаря много за споделеното,ето такава самопомощ обичам!Това е безценно! :hi:
Опитай!

Неактивен shaangreal

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 7
  • Съдбата ме обича :)
Re:За мудрите
« Отговор #2 -: Ноември 03, 2010, 13:02:34 pm »
Тия дни се зачетох за мудрите, макар да ги имам предвид вече няколко години.
и ги правя, предимно две-три, за очи и фигура, ще споделя при първи впечатления :)
Живея в Прекрасен Свят :)

Неактивен Nikola_Davidov

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 310
  • Dukkham c'eva paññapemi Dukkhassaca nirodhaṃ
Re:За мудрите
« Отговор #3 -: Ноември 03, 2010, 14:24:12 pm »
При мен "мудренето" съвпадна със започването на лечение с много силно лекарство, приемано венозно със системи в болница, така че е трудно да отгранича докъде са ми помогнали мудрите и откъде натам- лекарството. Факт е обаче, че изчезнаха едни кожни изменения по краката ми, както и много силно главоболие, което получавах горе долу веднъж седмично и беше направо непоносимо. Аз съм хронично болен, от лупус- болест, засягаща цялото тяло, при мен основно белите дробове. Спрямо тях никакви мудри, нито лекарства не помогнаха, дишането ми си остана все така влошено. Но като цяло, изпитал съм действието им на практика и съм убеден, че всеки може да си помогне много, изпълнявайки мудри по няколко минути на ден. 

Най-лошото, което може да ти се случи в този живот, е да се вземеш насериозно.

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:За мудрите
« Отговор #4 -: Ноември 03, 2010, 15:05:54 pm »
 :hi:Благодарско за мудрите Давидов. :drinks:

Неактивен monk

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 128
  • And darkly bright are bright in dark directed.
Re:За мудрите
« Отговор #5 -: Януари 09, 2011, 10:45:32 am »
Това е страхотна работа! Вече си ги измислям всякакви и много се радвам. Пробвайте да си захапете леко палеца!

Неактивен Nikola_Davidov

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 310
  • Dukkham c'eva paññapemi Dukkhassaca nirodhaṃ
Re:За мудрите
« Отговор #6 -: Януари 09, 2011, 12:19:57 pm »
Това е страхотна работа! Вече си ги измислям всякакви и много се радвам. Пробвайте да си захапете леко палеца!
monk, това някакъв майтап ли е?
Най-лошото, което може да ти се случи в този живот, е да се вземеш насериозно.

Неактивен Hacko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 007
Re:За мудрите
« Отговор #7 -: Януари 09, 2011, 15:40:06 pm »
Брей че интересно! Пък то имало и книги!

Тогава нека да Четем!

Цитат
Винаги започвайте с Гиан (Мудра на знанието; Мудра на съзнанието) и завършвайте с Атманджали (Жест на молещия се; Мудра на хармонията; Чисто сияние). След сеанса изпивайте чаша чиста вода, за да помогнете на организма да се освободи от токсините.
Ефектьт проличава след няколко дни, ако става въпрос за леко неразположение, или след няколко седмици, ако здравето е влошено по-сериозно.

И нещичко на руски:  http://youryoga.org/wiki/health/sitemap.htm         http://forum.myjane.ru/viewtopic.php?t=6045&postdays=0&postorder=asc&start=0
 

Неактивен monk

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 128
  • And darkly bright are bright in dark directed.
Re:За мудрите
« Отговор #8 -: Януари 09, 2011, 15:56:25 pm »
Цитат на: Nikola_Davidov
monk, това някакъв майтап ли е?
Не, само тонът ми е шеговит...
Друго - не само пръстите са важни - цялото тяло участва. Да не говориме за пръстите на краката и т.н.
« Последна редакция: Януари 09, 2011, 15:58:26 pm от monk »

Неактивен Nikola_Davidov

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 310
  • Dukkham c'eva paññapemi Dukkhassaca nirodhaṃ
Re:За мудрите
« Отговор #9 -: Януари 09, 2011, 18:56:10 pm »

Друго - не само пръстите са важни - цялото тяло участва. Да не говориме за пръстите на краката и т.н.
[/quote]
Няма такова нещо, важно е само разположението на пръстите на ръцете. При мен имаше по-силно усещане, ако е изпънат гръбнакът, но не е задължително.
Най-лошото, което може да ти се случи в този живот, е да се вземеш насериозно.

Неактивен monk

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 128
  • And darkly bright are bright in dark directed.
Re:За мудрите
« Отговор #10 -: Януари 09, 2011, 19:03:59 pm »
Ми... При мене работи. Пример -  Атманджали можеш да направиш високо над главата, пред челото, под носа, около пъпа и т.н. - вече не са само пръсти ами длани и ръце...
« Последна редакция: Януари 09, 2011, 19:07:42 pm от monk »

Неактивен Najda

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 2
Re:За мудрите
« Отговор #11 -: Януари 17, 2011, 00:10:05 am »
За да практикуваш мудри според мен ,трябва и малко познание за енергетиката на тялото.Защото всяка една мудра активизира и затваря определини канали(нади),по които започва да тече целенасочена енергия(прана),която се предполага ,че започва да лекува дадения проблем,зона,орган,блокаж.Освен позиция на пръстите определено трябва да има и позиция на тялото която да затваря енергията в тялото и да не и позволява по време на практика да напуска тялото.Лично за мен ми звучи като гимнастика да пръстите, казано по този начин и малко несериозно имайки предвид ,че надите са 72 000 на брой! :)

Неактивен Nikola_Davidov

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 310
  • Dukkham c'eva paññapemi Dukkhassaca nirodhaṃ
Re:За мудрите
« Отговор #12 -: Януари 17, 2011, 18:06:18 pm »
Najda, пробвай ги на практика, за да видиш, че работят и без да знаеш нищо за енергиите или за позицията на тялото.  @---
Най-лошото, което може да ти се случи в този живот, е да се вземеш насериозно.

Неактивен monk

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 128
  • And darkly bright are bright in dark directed.
Re:За мудрите
« Отговор #13 -: Януари 17, 2011, 18:48:02 pm »
 :) Najda, сподели нещо повече! Как влиаят кръстосани крака, пръстени, лак и подобни?...
« Последна редакция: Януари 17, 2011, 18:52:40 pm от monk »

Неактивен monk

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 128
  • And darkly bright are bright in dark directed.
Re:За мудрите
« Отговор #14 -: Януари 24, 2011, 12:17:53 pm »
Ще си отговоря сам - кръстосани ръце и крака може да не пречат в зависимост от изпълнението, лак не е лошо, а пръстен може да е много добре.

Гледайте и филма "The Yogis Of Tibet" - май го има в колибката! Там има много рисунки на мудри в нестандартно изпълнение...

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27