Автор Тема: Научна фантастика и Фентъзи  (Прочетена 34987 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Eon

  • Гост
Научна фантастика и Фентъзи
« -: Април 16, 2006, 09:36:38 am »
Предлагам в тази тема да се пускат, корици, и съобщения за е-книги на тази тематика. Тъй като тази тема не е свързана пряко с форума, ще помоля който има книги просто да им каже заглавието и желаещите да получат книгата да пишат на ЛС на собственика.
Админа и Хор да кажат дали си струва да постваме картинки на кориците (предвид свободното място на сървъра).

http://sfbg.us/
« Последна редакция: Април 18, 2006, 01:58:24 am от Horus »

Antonium

  • Гост
Отг: Книги -- Научна фантастика и Фентъзи
« Отговор #1 -: Април 17, 2006, 17:19:34 pm »
Утре ще публикувам списък

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Книги -- Научна фантастика и Фентъзи
« Отговор #2 -: Април 18, 2006, 01:58:08 am »
Ами във фентъзито и фантастиката има много истини, затова ще е хубаво да се засичат споменатите книги с нашите тематики, което ще стане от само себе си :)

Робърт Дохърти - Еон-е :P

Oberon

  • Гост
Отг: Научна фантастика и Фентъзи
« Отговор #3 -: Април 19, 2006, 14:46:29 pm »
Хубава тема, мога да се включа:)
На мен ми харесва този вид литература, защото предлага алтернатива. Дава повод за размисъл, съмнения, идеи. Има страшно сериозни книги, като започнем от Азимов ( цилъла "Фондация" ), Станислав Лем , лека му пръст ( "Соларис" ) , Робърт Силвърбърг ( "Стената" ), да не пропуснем класика Клифърд Саймък с "Градът" и много други. Красивото е, че всичко това е в главата на хората и оживява на страниците. Човек създава цяла Вселена в съзнанието си, не физическа, а имагинерна, която е не по-малко реална според мен от истинската.
Говорейки за фентъзи, започвам с моя любим автор Роджър Зелазни, покой на душата му, той почина преди няколко години. Светът ще го запомни с уникални книги като "Създания от Светлина и Мрак", "Хрониките на Амбър" ( за тях мога да пиша цял ден, прякора ми е оттам все пак ), "Господарят на Светлината" ( книга, която чета по веднъж в годината от 1993 насам, Бард малко поосраха първото издание, ама после я оправиха след моя биг мама скендъл ), "Джак от сенките" ( култова и много забавна ), "Хронобандити" и др. Минавам на Толкин. За него погат да се напишат томове:) Може би човекът с най-голямо въображение за мен. Оставил прекрасни творби като "Хобитът", "Историята на Том Бомбадил" ( това е онзи фен, който с началото на "Властелиът..." спасява хобитите от кръвожадната върба:))), "История на Средната земя" в 12 тома, "Силмарилион" - един наистина уникален епос за Сътворението, преселението на Върховните елфи, изковаването на Всевластните пръстени и Единствения пръстен, за появата на хоратата и няколкото Велики войни в Белерианд и тн, и "Властелинът на пръстените" - няма да пиша, всеки знае. Толкин е е един от авторите ( заедно със Зелазни и Урсула Ле Гуин ), които създават в мен усещането че чета история, а не фентъзи.
Урсула Ле Гуин, Дамата в световната фентъзи общност. Прекрасен творец. Творби като "Лявата ръка на мрака", "Светът е дъбрава" остават завинаги в съзнанието и сърцето на човек. Горещо препоръчвам да се чете всичко нейно !!! Перлата в короната на нейното творчество е "Магьосникът от Землемория". В моето сърце тази книга има особено място. Истинска книга. Всичко има в нея. Задължителна книга, в 4 части. После излезнаха и продълженията, които не съм чел.
Специално внимание на "Замъкът на Лорд Валънтайн" на Силвърбърг. Завладяваща книга.
Не мога да пропусна "Мечът на истината" на...изфръкна ми от главата ся:((( Книга с толкова идеи, че просто си казваш - Господи, това е прекрасно. Идеята за майката-изповедник, жена с магическа сила, която докосва някого, най-често престъпник и убиец и оня си изпява майчиното мляко:) Идеята за разделянето на човешкото съзнание на равнища и тн.
Да не пропусна и Тад Уилямс с блестящата книга "Адърленд" ( "Otherland" ), в която се говори според мен за обозримото бъдеще. За виртуалната реалност и опасността от нея, за цели общества живеещи там, които пленяват чедските души. Прибира се майка ти, гледа кабела в главата ти, обаче си избелил очите. Жив си, ама не си с нея. И ако тя дръпне кабела да те "ънплъгне" умираш. Страшно, като четох книгата се уплаших.
И тн. и тн драги съфорумци:)))

Оберон от Амбър

llara

  • Гост
Отг: Научна фантастика и Фентъзи
« Отговор #4 -: Април 19, 2006, 15:05:05 pm »
След подробният пост на Oberon, няма кой знае какво да добавя.
В момента чета "Икуплението на Алтал" отДейвид и Лий Едингс
Ако непоколебимият ми фентъзи дух издържи на напрегнатата реална обстановка ще продължа със "Скритият град" на Дейвид Едингс.

P.S.: Но да не забравяме и "Дюн"

Oberon

  • Гост
Отг: Научна фантастика и Фентъзи
« Отговор #5 -: Април 19, 2006, 15:07:24 pm »
За коя книга да си говорим Лара:)?

llara

  • Гост
Отг: Научна фантастика и Фентъзи
« Отговор #6 -: Април 19, 2006, 15:36:35 pm »
за която кажеш,но те предпреждавам - голем критик съм ;)
нали съм си PR-4e ;D

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: Научна фантастика и Фентъзи
« Отговор #7 -: Април 21, 2006, 11:15:15 am »


P.S.: Но да не забравяме и "Дюн"

Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: Научна фантастика и Фентъзи
« Отговор #8 -: Април 22, 2006, 14:09:41 pm »
Вчера си я купих Дюн и съм на някое мноого високо небе-няма друга такава книга.
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Отг: Научна фантастика и Фентъзи
« Отговор #9 -: Април 22, 2006, 16:20:21 pm »
Да аз като я четох 3 дена само това прайх. Продължението и обаче го гледах на филм

Oberon

  • Гост
Отг: Научна фантастика и Фентъзи
« Отговор #10 -: Април 26, 2006, 11:29:09 am »
на път за Словакия и обратно четох в автобуса "Хиперион". Наистина уникална:)

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: Научна фантастика и Фентъзи
« Отговор #11 -: Април 26, 2006, 11:31:14 am »
Нали! Първия път като я четох си докарах хронично недоспиване и се разхождах със странен блясък в очите.Направо бях фазоизместен
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Oberon

  • Гост
Отг: Научна фантастика и Фентъзи
« Отговор #12 -: Април 28, 2006, 11:43:38 am »
Да не забравим и най-продаваната книга в историята на SF&F:), "Странник в странна земя". Разказва се за полет до Марс, и когато се връщат нашите герои, носят последният оцелял марсианец. Книгата е много философска и съдържателна, повече социална, отколкото фантастична. :)


llara

  • Гост
Отг: Научна фантастика и Фентъзи
« Отговор #13 -: Април 28, 2006, 20:18:36 pm »
Вярно, готина е книгата, Оберон. Има върху какво да се разсъждава.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: Научна фантастика и Фентъзи
« Отговор #14 -: Април 28, 2006, 20:42:49 pm »
Тази вечер по Диема+ от 22.20ч.  ще излъчат "По следите на маймуната"-фантастика.
Ето накратко:
В английски зоопарк палеонтологът Марк и синът му Пол откриват съобщение на крака на малко африканско слонче. Бележката е написана от професор Роберт Мойо, който преди две години мистериозно е изчезнал в пустинята Калахари, търсейки връзка между маймуната и човека.
Не мисли като човек!-Крион

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27