Автор Тема: Хаосът поражда порядък, порядъкът поражда хаос  (Прочетена 2669 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
11 Април 2006


Учени откриха странно явление, когато на система от махала се подават случайни сили тя се синхронизира.


     Американски учени от Вашингтонския университет в Сейнт Луис, САЩ (Washington University in St. Louis), под ръковоството на физикът Себастиан Бранд (Sebastian F. Brandt) откриха забележително явление. Система от свързани махала, или “осцилатори”, под въздействието на еднакви сили започва да се държи асинхронно. Най-странното обаче е, че когато силата приложена към всяко махало е случайна, то системата се синхронизира, пише на електронната страница на университета.

     Влиянието на хаоса върху сложни системи е нова и все още много малко изучена тема. Специалистите се надяват, че това откритие и този модел ще им помогнат да навлезнат в тази нова област от теоритичната физика. Това може да помогне при разрешаването на редица загадки. Например, невронната мрежа на човека може да се предстви като система от свързани осцилатори. Известно е, че невроните започват да работят синхронно под въздействието на външни стимули. За сега обаче още е рано да се твърди, че тези два факта са свързани. За момента учените търсят паралел и планират изследвания в тази област.

     Понякога изследванията дават неочаквани резултати. Тогава има само два отговора на въпроса защо се случва така – или е извършено ново откритие, или не е отчетен някакъв параметър. Свързаните махала са нелинейна система и съответно няма пряка зависимост между приложената сила и колебанията. Учените планират в лабораторни условия да изследват тази зависимост възможно най-задълбочено, променяйки различни параметри – големината на външните сили, дължината и броя на махалата и т.н.

     “Всеки физик, който чуе за нашето откритие е много изненадан”, - споделя друг член на екипа, Ралф Уесъл (Ralf Wessel).
musica universalis

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Изпревари ме :D

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Отг: Вселената е организирана като мрежа!
« Отговор #2 -: Април 14, 2006, 09:21:51 am »
Вселената е организирана като мрежа!


12 Април 2006


Галактиките не са разпределени случайно в космоса, а формират определена мрежа.

 
      Астрономи от Нотингамския университет (University of Nottingham, UK) и Института по астрофизика на Канарските острови (Instituto de Astrofisica de Canarias, Spain) откриха потвърждение на факта, че галактиките не са разпределени случайно, а формират определена “мрежа”. Този ред е обусловен от макроскопичната структура на обкръжаващата ги скрита маса във Вселената. Откритието потвърждава фундаменталната теория за формиране на галактиките и прави връзка между свойствата на галактиките и макросвойствата на Вселената, пише RedOrbit.

     Космическата мрежа се състои от области с различна плътност. Областите с по-голяма концентрация на галактики се наричат клъстери, а с малка – пустота. Това разпределение на материята е получило название ”Макроскопично разпределение на Вселената”. То може да бъде сравнено с паяжина или невронна мрежа.

     Но не бинаги е било така! След Големият взрив материята във Вселената е била разпределена равномерно. Едва след възникване на силните гравитационни взаимодействия материята е започнала да се концентрира в отделни райони на космическото пространство и е придобила съвременните форми.

     Изследователите са анализирали големи области пустота и ориентацията на дисковите галактики, използвайки данните от два мащабни проекта по проучване на звездното небе: Sloan Digital Sky Survey и Two Degree Field Survey. В рамките на тези проекти са описани повече от половин милион галактики, разположени на разстояние до един милиард светлинни години от Земята.
musica universalis

Eon

  • Гост

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27