Автор Тема: Накъде отива света?  (Прочетена 7212 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Накъде отива света?
« -: Май 23, 2010, 09:08:43 am »
Вчера с една позната решихме да се разходим. Обиколихме плажната ивица и какво да видим: заведенията - ПРАЗНИ :) По 2ма-3ма служители на бар и 1-2ма клиенти. След това се пуснахме към центъра и седнахме на една маса отвън едно заведение да пием по нещо. Ест всички маси бяха празни. Вътре имаше 1 клиент, а барманът и сервитьорките бяха общо 3ма :)  Излиза така, че обслужващият персонал е повече от клиентелата :flag_of_truce:   И най-интересното - набихме се наочи на просяците. Двама минаха един след друг да просят по 1 лев "за хляб" :---  Единият беше толкова нахален, че чакаше до масата да платим и да изпроси нещо. Добре, че се изрепчих, макар че мразя да правя така. И се питах - на къде отиваме? :)

Неактивен sasho90

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 452
  • Ако още не си бесен, значи не внимаваш достатъчно
Re:Накъде отива света?
« Отговор #1 -: Май 23, 2010, 14:00:56 pm »
Ха, странно. При нас пък е точно обратното - всички заведения по централната част са пълни нон-стоп. Понякога се чудя тея хора ходят ли на работа въобще и откъде имат пари тогава все да кибичат там от сутрин до вечер? Нямам обяснение.  :unknown: Понякога си мисля, че българинът колкото повече работа и пари няма, толкова повече пари харчи.
« Последна редакция: Май 23, 2010, 14:09:55 pm от sasho90 »
Keep 'em occupied!

Неактивен %00

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 126
    • organic SEO
Re:Накъде отива света?
« Отговор #2 -: Май 24, 2010, 23:41:50 pm »
Една разходка по крайбрежна улица извън сезона в страна, в която стандарта на живот никога не е бил висок в никой случай не би могло да се приеме за цялостна картина на състоянието на света, ако икономическите ми показатели са водещия ти въпрос.
Светът е всъщност нещо много по-голямо от 2-те споменати улици...
И така, какъв е въпроса ?
╟╩╦═╬╧╩╦═╬╧Оrgаnic SEO NinJah╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩

Неактивен x-file

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 68
Re:Накъде отива света?
« Отговор #3 -: Май 25, 2010, 17:50:38 pm »
Абе ти добре се питаш накъде отива света, ма е хубаво да се огледаш около себе си.
Хората са те помолили за 1лв, не ми се вярва да си за 1 лв..
Вместо това ти си ги нагрубил и им си се изрепчил.
А пък си уж тук в тоя форум да даваш съвети на другите как да живеят, как да се усъвършенстват, как да постигнат морално извисяване  :o
с една дума как да живеем в хармония със самите себе си...вместо да дадеш личен пример и да направиш едно добро дело...тц тц тц
Е, тогава има ли смисъл въобще да вървим нанякъде...?
« Последна редакция: Май 25, 2010, 18:01:50 pm от x-file »

Неактивен lokmar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 239
Re:Накъде отива света?
« Отговор #4 -: Май 25, 2010, 21:21:46 pm »
Аз такива дето искат за хляб ги зная ,чудят се от къде пари за пиене и цигари.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Накъде отива света?
« Отговор #5 -: Май 25, 2010, 22:37:39 pm »
Аз такива дето искат за хляб ги зная ,чудят се от къде пари за пиене и цигари.
Аха..на мен като ми кажат,за баничка или за хляб,се усмихвам и предлагам да купя въпросната храна,но иначе пари не давам!В повечето случаи ме гледат като отровени от гъби ;D

Неактивен lokmar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 239
Re:Накъде отива света?
« Отговор #6 -: Май 25, 2010, 23:01:12 pm »
Точно казано.  :hi:

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Re:Накъде отива света?
« Отговор #7 -: Май 25, 2010, 23:19:54 pm »
Аз такива дето искат за хляб ги зная ,чудят се от къде пари за пиене и цигари.
Това е мафия.

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:Накъде отива света?
« Отговор #8 -: Май 25, 2010, 23:58:22 pm »
Преди обед се движех по централна улица, двама клошари мъкнеха голяма количка накамарена с картони и други предмети събирани от контейнерите. Забелязах че количката им имаше специално приспособление за закрепване на бутилка. В него имаше такава, стъклена затисната с коркова тапа и наполовина празна, флуида вътре хич не изглеждаше вода, а беше около 11:15. Сега вечерта също илезох по центъра, забелязах че няколко тузарски заведения бяха препълнени, но имаше и такива с по няколко души в тях дето имат вид за средната класа.

Та според мен виждам накъде отива света или ставаш като тези с количката и бутилката или като онези в тузарските заведения.
Soli Deo Gloria!

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Накъде отива света?
« Отговор #9 -: Май 29, 2010, 07:39:34 am »
МВФ иска повишение на данъците в Япония

От следващата година Япония трябва да започне финансова консолидация, включваща постепенно увеличение на данъците върху продажбите – се казва в изявление на Международния валутен фонд, направено в сряда.

Предложението на МВФ влиза в конфликт с обещанието на японския премиер Юкио Хатояма, че няма да увеличава данъците върху продажбите поне до следващите избори, които трябва да се състоят през 2013 година.

Източник:
http://www.reuters.com/article/idUSTOE64I01H20100519

Коментар от Стопанина: Ако се чудите как трябва да разбирате помпозният термин “финансова консолидация” (особено в контекста на Япония), предлагам превод с простички думи.

    “Време е да цоцаме от богатите страни, защото вече не остана какво да взимаме от бедните.”


И още:

Сърбия иска МВФ да размрази заплатите

Изправени пред потенциални обществени вълнения, в понеделник властите в Сърбия помолиха Международния валутен фонд да разреши увеличение на заплатите и пенсиите в страната, които бяха замразени като условие за получаването на заем. Премиерът Мирко Цветкович се аргументира с това, че Сърбия е подобрила икономическото си положение, но от администрацията му не са заявили с колко искат да бъдат увеличени заплатите и пенсиите.

Източник:
http://www.boston.com/news/world/europe/articles/2010/05/17/serbia_asks_imf_to_unfreeze_wages/?s_campaign=8315

Още един коментар:Казано хептен простичко, международната банкстерска клика коли и беси от САЩ, през Сърбия, та чак до Япония, като това се повтаря от Страната на изгряващото слънце до следващия изгрев слънце… Политиците се молят на банкстерите и очакват разрешения да правят това или онова. А понякога просто слушкат и раболепно викат: “Yes, sir!”

МВФ взима още данъци от едни държави, за да даде още заеми на други, а като направим крайната сметка, излиза, че тия зад вратата на снимката държат всичките си “клиенти” в шах. Онези “клиенти”, дето се опъват и опитват да променят правилата на играта, свършват например като Милошевич. Разбира се, всеки е свободен да вярва и на официалната теза, че Клинтън сееше оръжия с обеднен уран тъдява, за да “демократизира” Югославия.
http://www.ivanstamenov.com/2010/05/1647/

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Re:Накъде отива света?
« Отговор #10 -: Май 29, 2010, 16:39:16 pm »
Американските капиталисти е*аха майката на всичко :diablo:

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Накъде отива света?
« Отговор #11 -: Май 29, 2010, 21:03:13 pm »
Атина минава на спартанска диета
 :o

Изобщо не искам да напиша нещо, което да разтревожи пазарите, но не мисля, че някой ще приеме вижданията ми по финанси и икономика, толкова насериозно, че да предизвика движение на Уолстрийт. Току-що се връщам от Атина, където прекарах голяма част от пътуването си в четене на великолепната книга от Ахмед Повелители на финансите: Банкерите, които сринаха света. Пътешествието и книгата успяха да засилят песимизма ми относно възможностите на Гърция да преодолее икономическия си упадък, както и опасенията ми, че тази ситуация ще има сериозни отрицателни последици и другаде. Проблемът, както други знаят по-добре и от мен, е, че ще бъде много трудно за Гърция да се спаси, въпреки последните спасителни пакети на ЕС/МВФ.

За да избегне банкрута, Гърция трябва едновременно да отреже значително бюджета си (а това означава уволнения на хора или орязване на доходите им), а в същото време да стимулира икономическия растеж. Проблемът е, че е трудно да се направят и двете неща - намаляването на бюджетните разходи (или по-ефективното събиране на данъци) намалява вътрешното търсене и така задушава икономическия растеж. И тъй като Гърция е част от еврозоната, тя не може да стимулира растеж чрез износа, нито чрез девалвацията (иначе, напълно естествена мярка) на валутата си. (Спадът на еврото помага в световен мащаб, но не и в рамките на самата еврозона). Перспективите на Гърция за икономически растеж са допълнително влошени от случващото се на други места в Европа: ще бъде трудно за Гърция да расте, ако останалата част на Европа е в застой. И ако реформаторските усилия на правителството водят до масови политически вълнения, тогава шансовете за бърз растеж са още по-малки.

А когато финансовите пазари осъзнаят всичко това, ще се върнем в същата каша, в която бяхме преди няколко седмици. Накратко, Европа като цяло ще бъде в лоша форма още доста време, освен ако представителите на ЕС не открият начин да направят много повече, отколкото са направили досега. А повторна европейска рецесия може да предизвика втора рецесия и в САЩ, което ще доведе до сериозни икономически и политически последици (напр. сбогом на втория мандат на Барак?).

Каква е ролята на споменатата книга на Ахмед във всичко това? Тази книга е история на международната икономика и финанси през 20-те години на ХХ век, т.е. непосредствено преди Голямата депресия. Историята е разказана през призмата на живота и решенията на четиримата водещи банкери тогава: Бенджамин Стронг от New York Fed, Монтагю Норман от Bank of England, Ялмар Шахт от Reichsbank и Емил Моро от Banque de France. Разказът за Джон Кейнс пък е контрапункт на другите четири истории. Книгата е увлекателна, разказана със стил и проницателност, а аз си взех от нея три поуки.

Първата
– макроикономическите политики са изкуство, а не наука, защото успехът (или неуспехът) им често зависи от обществените нагласи, които малцина могат да предвидят. Освен това, дори най-съвестните служители неизбежно работят с непълна информация и така правят грешки, които ретроспективно се оценяват като глупави, но по времето, когато се взимат решенията, изглеждат напълно оправдани (или поне не по-лошо от други опции).

Втората поука е, че всеки от водещите банкери има своите няколко години слава, в които го посрещат като гений, надарен с тайнствени способности да управлява финансовите дела. Точно така хората говореха за Алън Грийнспан. Но с изключение отчасти на Стронг (който почина сравнително рано на 55 години, точно преди депресията), всеки от тях в крайна сметка е правил големи гафове, които са допринесли, а след това и задълбочили депресията.

Последната поука, обаче, може да се окаже най-важната. Книгата ни напомня, че има ситуации, в които политиците просто нямат много добри възможности (вж. по-горе случая на Гърция). Усилията на четиримата банкери да управляват световната икономика през 20-те години са били възпрепятствани от множество структурни условия и консервативни убеждения, като например ангажимента към златния стандарт, огромните дългове, натрупани при Първата световна война, драконовската политика на репарации, наложени на Германия, както и националните финансови институции, които са били непригодни за ерата на все по-глобалните зависимости.

Така че това, което ме притеснява в случая с Гърция - и още повече с Европа като цяло - е дали не наближава момента, в който няма да има повече лостове за управление или бутони за натискане. Ако е така, тогава наистина ще настъпи нов световен ред, но такъв, какъвто никой не би очаквал с нетърпение.
[/color]

http://www.foreignpolicy.bg/show.php?storyid=906401

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27