Германия и Франция разглеждат възможността за две нива на еврото
Германия и Франция разглеждат начини за създаване на система за евро "на две равнища", която да раздели по-силните страни в Северна Европа, от по-слабите южни държави, съобщава британският вестник Telegraph, цитирайки източник от ЕС.
Висшестоящи политици смятат, че техните икономики трябва да бъдат по-добре защитени, тъй като не могат да се справят с друга криза от типа на тази в Гърция.
При създаването си тази "супер-евро" зона първоначално ще включва Франция, Германия, Нидерландия, Австрия, Дания и Финландия.Страни като Гърция, Испания, Италия, Португалия и дори Ирландия ще останат в група, предимно от средиземноморски страни.
Източникът от ЕС, заяви, че германските и френските държавни служители месеци проучвали как да изключат страните, които не се представят добре от еврото, но в последствие решили, че това не е приложимо.
Възможността за система на две равнища се разглежда като "план Б"."Това са отчаяни действия. Те не говорят за идеални решения, а за по-малкото зло", твърди източникът. "А налагането на повече натиск върху хората от Франция и Германия за спасяването на други страни, е политически неприложимо."
Една възможност за защита на северните страни в Европа и за подпомагане на затруднените страни в южна Европа би била
Германия да изведе група страни от съществуващото евро към нова единна валута, която да съществува успоредно със старата.Старото евро силно ще се влоши в сравнение с новата валута, доминирана от Германия и Франция, но и двете групи страни ще бъдат защитени.
Северните икономики ще бъдат защитени от разрастващите се задължения, а южните страни няма да се боят от изключване. 
Германският канцлер
Ангела Меркел вече плати политическата цена за това, че наложи спасителните планове на страната, като загуби мнозинството в горната камара на парламента при последните избори.
Смята се, че
френският президент Никола Саркози първоначално реагирал хладно на идеята, но разочарованието му от ситуацията в Гърция и Испания са довели до това той да
възложи разглеждането на предложението на свои служители.Изключването на една страна от Еврозоната може да предизвика рязък спад в целия регион, защото европейските банки са силно уязвими към дълговете в Южна Европа. Последиците за страните биха били дори още по-катастрофални.
"Кризата с дълга в Еврозоната има пред себе си дълъг път", каза високопоставен преговарящ на ЕС. "Никой не знае кога ще свърши. Едно нещо е сигурно, Еврозоната ще се промени".
http://www.epochtimes-bg.com/2010-02/2010-06-21_06.html