Автор Тема: Детектор засече антиматерия в земната кора  (Прочетена 2083 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 940



Антиматерията е факт. Или поне това показват последните данни, събрани от детектора "Борексино", разположен на около километър под италианския град Акуила. Учените, наблюдаващи детектора, са установили наличието на частици антиматерия, известни като геонеутрино и изпускани по време на ядрени реакции в земната кора, пише в. "Таймс", предаде dnevnik.bg.

Основната цел на детектора е да изследва химическия състав на вътрешността на Земята. Откритията могат значително да подобрят прецизността на моделите, използвани за прогнозиране на сеизмични явления като земетръси и вулкани. Досега учените се опитваха да разгадаят характеристиките и процесите в мантията и ядрото на Земята, като измерват сеизмичните вълни по време на земетресения, но химическият им състав си оставаше проблем на теоретични спекулации. Последните открития на "Борексино" обаче откриват възможност за първите преки измервания на химическия състав на материята дълбоко в земната кора.

"Борексино" отвори нов прозорец, като ни даде възможност да погледнем дълбоко във вътрешността на Земята на дълбочина от хиляди километри", казва проф.
Джовани Фиорентини, координатор на проекта в подземната национална лаборатория "Гран Сасо" към Италианския институт по ядрена физика.

Геонеутриното, което почти няма маса и електрически заряд, се излъчва при разпадането на радиоактивните елементи в мантията на Земята до по-стабилно състояние. Смята се, че разпадът на елементи като уран и торий е отговорен за над половината от топлината, генерирана вътре в планетата. Тази топлина създава конвекционни течения в мантията, които влияят на вулканичната активност и на движенията на тектонските плочи. Измерването на броя на излъчваните геонеутрино и на тяхната енергия може да позволи измерването на различните радиоактивни съставки в мантията на Земята и на количеството топлина, излъчвано от тях.

През 2005 г. японско-американският KamLAND съобщи за засечено геонеутрино в мината Камиока в Япония, но измерванията не бяха приети за окончателни поради силния подземен шум, създаван от разположените наблизо ядрени реактори. Италианският екип е успял обаче максимално да изолира външното въздействие.

Разположен на над километър дълбочина, детекторът "Борексино", който е с диаметър от 18 м, е една от най-дълбоко разположените лаборатории на Земята. В сърцето на детектора се намира сфера от неръждаема стомана, съдържаща ултрачисти течности, обградени от 2200 крушки, всяка от които е способна да засича единични протони светлина. Геонеутриното, преминаващо през детектора, взаимодейства с течността и излъчва светлина, която се поема от хилядите фотосензори. Външният шум пък се изолира чрез няколко концентрични пласта радиационен щит и резервоар, пълен с 2400 тона вода.


(Източник : www.topnews.bg)
Dreams are messages from the deep.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27