Автор Тема: Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/Империализмът?  (Прочетена 184950 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #525 -: Февруари 12, 2012, 14:54:51 pm »
На мен ми стана интересно, че преди повече от две хиляди години в Китай е имало период подобен на капитализъм, не може да се измери с днешните стандарти и нрави, но се е изразявал в свободното движение на капитали, можело е да се купува и продават земя и ресурси свободно и това всъщност е довело до обедняването на повечето хора и монополизация, но като следствие до отслабване на държавата, което е било последвано от период на конфликти и нестабилност.
Това ми попадна, в едно сбито резюме за ранната история на Китай, и сега това което се случва в следствие на капитализма не е много по-различно.

Неактивен morcikul

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 173
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #526 -: Февруари 13, 2012, 08:21:25 am »
Това ми попадна, в едно сбито резюме за ранната история на Китай, и сега това което се случва в следствие на капитализма не е много по-различно.
Следствието е капитализма, а не следствие на него. И няма как да е по-различно щом поставяш в ръцете на някой комуто властта е "опиат" за постигането на собствените си прищевки, а не за благото на всички които са ти дали възможността да имаш същата тази власт.

Неактивен blade

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #527 -: Февруари 17, 2012, 16:49:33 pm »
Явно не си си направил труда да прочетеш какво е Класическа Анархия.

Анархистите смятат капитализма за авторитарен, насилствен и експлоативен, те НЕ се бунтуват срещу средствата за производство или работата, а по-скоро срещу интересите на онези, които притежават икономическа власт и относително по-големи средства(монополисти, олигарси)..
По отношение на пола анархистите се обявяват твърдо против сексизма. Считането на жените за по-малоценни от мъжете или обратното и преписването на една прецизно определена роля, дейност и поведение в обществото, на двата пола. Според анархистическата идеология сексизмът е инструмент за контрол сравним с фашизма, защото служи като гето на подчинените индивиди.
Анархистът не е нечий поданик,човешки ресурс или електорат. Той е космополит.Анархистическта теория и практика имат крайно негативно отношение към авторитета и свързаните с него социални деформации.



Донякъде съм съгласен се нещата които казват анархистите, но съм против крайностите .

Ето клипове които се говори за сегашната система бъговете и анархичната алтернатива или по-скоро анархо - капиталистическата алтернатива.

Statism is Dead


Beautiful Freedom


Съгласен съм с повечето неща и,че държавата в случая е като един лош биг брадър. Съгласен съм, че вероятно и ограничава свободата и, че нещата могат да се само регулират, но нужно да има някаква организация(независимо дали е държава) която хората да планират някои неща за общото ни благо.Както каза Танграта трябва да има свободен пазар в който държавата не трябва да се меси, но трябва да се намесва само при защита на конкуренцята и против създаването на монополи и за социалните добавки. Т.е. това подчертаното с голям шрифт се отрича от автора на клипа и анархистите. Реално аз съм казвал, че можем да достигнем тези утопии като анархия или технокрация, но за сега сме твърде далеч което говорят Зайгайстовете и пича в горните клипове(като говори за това, че трябва да няма държава органи и т.н. защото смятам, че ако сега се приложат тези принципи ще бъдат пагубни и трябва да има нещо преходно).
“And neither do I! I want to have a wife, children & a home, I want to live! But it's all for nothin

Неактивен The Time Lord

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 190
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #528 -: Февруари 18, 2012, 12:00:44 pm »
blade - да не забравяме, че и в момента нашата страна е в един преход. Може и да ви изглежда вечен, но наистина е поне някаква промяна. Не съм сигурен кога ще сме достигнали до точката на развитие, в която трябва да започнем новия, пореден, преход! :unknown: Защото откъм държавност излязохме изключително нестабилен народ и не знам дали каквато и да е промяна (най-вече утопия) би могла да се приложи при нас в близкото бъдеще!
САМО 2 НЕЩА СА БЕЗКРАЙНИ - ВСЕЛЕНАТА И ЧОВЕШКАТА ГЛУПОСТ, КАТО ЗА ПЪРВОТО НЕ СЪМ СИГУРЕН! - Айнщайн

Неактивен blade

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #529 -: Февруари 18, 2012, 12:54:58 pm »
При нас проблема е,че винаги са ни влияели чужди сили.  ;) Няма как да изградим добра държава като сме постоянно зависими.
“And neither do I! I want to have a wife, children & a home, I want to live! But it's all for nothin

Неактивен The Time Lord

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 190
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #530 -: Февруари 18, 2012, 13:00:54 pm »
Не точно винаги - чак след "освобождението" ни от турско владичество сме били заробени от останалите велики сили, които и до днес ни нареждат какво да правим. През време на Първото и Второто българско царство (с малки изключения) сме били изцяло незвисими и именно ние сме диктували правилата в тази част на Европа. ;)
САМО 2 НЕЩА СА БЕЗКРАЙНИ - ВСЕЛЕНАТА И ЧОВЕШКАТА ГЛУПОСТ, КАТО ЗА ПЪРВОТО НЕ СЪМ СИГУРЕН! - Айнщайн

Неактивен blade

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Малко да раздвижим темата.


Анти
 
http://www.youtube.com/watch?v=4kIHHuZ1CWE&feature=player_embedded#!


Про


http://www.youtube.com/watch?v=M7UODrB5WUU
http://www.youtube.com/watch?v=CTRcjuqWRoc&list=UUcOAygJd1zejNTgZ2soaDwQ&index=5&feature=plcp
http://www.youtube.com/watch?v=daAMPoZVbBc&list=UUcOAygJd1zejNTgZ2soaDwQ&index=6&feature=plcp


Аз лично ги разглеждам с отворено съзнанание и е интересно да се гледат безпристрастно две противоположни тези ? Вие какво мислите за клиповете?

“And neither do I! I want to have a wife, children & a home, I want to live! But it's all for nothin

Неактивен Пурку

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 318
  • Ти 'ше си лягаш ли?
В категория "про" първите два клипа са от института за пазарна икономика (ИПИ). Поинтересувай се кой е Джордж Сорос и защо отпуска постоянно пари за развитието на такива институти във всички държави от соц-лагера и не само. Пък и той (Джордж Сорос) им дарбата да убеждава правитествата на държавите сами да заделят от собствените си пари за развитието на неговите институти. Института за пазарна икономика е мозъчен тръст (генератор на идеи).

Свободния пазар не означава свобода за хората, а свобода на едрите капиталисти (шефове на мултинационалните корпорации). Колкото по-малко държавата се бърка в икомиката, толкова по-голяма свобода имат корпорациите. Свободата на обикновения човек се изразява в това свободно да избере измежду това което му предлагат корпорациите. Има едно много култово изказване на един едър капиталист - Уилям Вандербилт, когато е предложено Нюйоркските централни железници да променят разписанията на влаковете, за да бъдат по-удобни на обществото. Той отговаря: Майната му на обществото!

Най-общо казано държавната власт колкото и да е корумпирана е последната пречка, преди мултинационалните корпорации да поробят населението на дадена държава. Хората могат да оказват влияние върху политиците, под формата на мирни протести и гражданското неподчинение. Но тези методи са абсолютно неефективни при борба срещу частни корпорации. Свободния пазар няма нищо общо с личната свобода и креативност на индивида.

Най-големият коз на либералите е, че всеки дръзнал да говори против либерализма, му се лепи етикет, че е комунист. Т.е. или подкрепяш идеите на свободния пазар (на едрите капиталисти) или си един гаден комунист! :) Е светът е по-шарен: има и трети вариант - хора които ненавиждат и комунизма и либерализма. :)
Какво представлява човешката еволюция? - Пътят от примитивното през сложното към простото.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Не е въпроса какво ненавиждаш, а какво подкрепяш.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Пурку

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 318
  • Ти 'ше си лягаш ли?
Какво означава това да подкрепяш? Нямаш ли собствено мнение, че се опираш на идеологиите на група психопати? Всичко което "те" предлагат води до заробване. Какъв е смисъла да подкрепят тази или онази идеология, при положение, че тези зад фасадата, които дърпат конците са едни и същи? Това което ти предлагат "те" като избор е все едно аз да стисна по едно говно в двете си ръце и да ти предложа да направиш свободен избор между лявата или дясната ръка?

Ето ти позицията ми в максимално сбит и опростен вариант: по-важни са човешките качества, а не обществената система (капитализъм, в частност уважавания от теб либерализъм и т.н.). Всеки един човек воден от добродетели ще намери начин да свърши нещо добро и в най-корумпираната обществена система и обратното - всеки един воден от алчност, лакомия, егоизъм ще намери вратички и в най-добре устроената обществена система, за да си осъществи пороците. На първо място са човешките качества, а не модела на системата.

Другото което е важно да се отбележи е, че видът на обществото е резултат от поведението на отделните хора, а не обратното - хората не може да са резултат от вида на обществото. Т.е. създаването на обществото е ОТДОЛУ-НАГОРЕ. От отделната личност, нагоре към общността. Какво представляват всичките тези обществени строеве - комунизъм, капитализъм, фашизъм, социализъм и т.н. - създава се обществен модел, който след това се налага над хората. Т.е. ОТГОРЕ-НАДОЛУ, чрез модела на обществото, създаваш отделната личност, което е абсурдно. Абсурдно е ако разсъждаваме от гледната точка, за създаване на свободно общество, на свободни хора. Ако говорим за начин за поробване на дадено общество, било то и обществото на планетата, изобщо не е абсурдно, а напълно логично.

Ако не обичаш дългите коментари и ги четеш през ред, написано в едно изречение: Видът на обществото е резултат от отделните индивиди, а видът на индивида е резултат от човешките качества, които притежава.
« Последна редакция: Юли 22, 2012, 00:01:34 am от Пурку »
Какво представлява човешката еволюция? - Пътят от примитивното през сложното към простото.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Извинявай, ама не ми се спори по тоя въпрос. Приеми, че съм излязъл в пенсия. Вие сте прави. Ако желаеш можеш да прочетеш темата отначало, 2-3 пъти.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен bojinkata

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 134
Пурку, абсолютно си прав. Комунизъм, капитализъм, фашизъм, социализъм и т.н. - са създадени за заблуда на масите, че има някакъв плурализъм, право на избор и други алабализми. Всъщност хората горе да едни и същи и само ни гледат сеира. Горе изброените системи са престъпни и несправедливи, както е озаглавена темата.:hi:

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Комунизъм идва от име на град, ако не се лъжа град Комуна, може и да греша, но ако не греша това е било нещо като град-държава със собствени правила, затворено общество, а пък всички знаете какво е значението на комуна. Социализъм и Капитализъм пък са още по лесни понятия. Както и демокрация. Това, че чичковците използват де що има понятия за обществено устройство е вече друг, различен въпрос.

Неактивен Пурку

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 318
  • Ти 'ше си лягаш ли?
...Приеми, че съм излязъл в пенсия. Вие сте прави...

Приемам позицията ти. Целта ми не беше да доказвам че съм прав, а да събудя любопитството ти, за да може да си отвориш очите за това което се случва около теб. Понятията "вие сте прави"/"ние сме прави" са безцелни и безпредметни. И аз и ти и осналатите сме в един общ кюп. Колкото по-разделени са хората, толкова по-лесно е да бъдат управлявани. Целта не е да се делим, а точно обратното.

Пурку, абсолютно си прав. Комунизъм, капитализъм, фашизъм, социализъм и т.н. - са създадени за заблуда на масите, че има някакъв плурализъм, право на избор и други алабализми.

Така е, но основната цел на тези обществени системи (комунизъм, капитализъм и т.н.) не е, за да държат в заблуда масите. Има си за тази цел медии, театър, кино, мозъчни тръстове и т.н. Целта на тези обществени системи са опити за постигане на централизиран контрол над населението. Комунизма изчезна от картата, защото капитализма се оказа много по-успешна система за налагането на тоталния контрол над населението. Изземването на банковия контрол на дадена държава и превземането на икономиката й, от транс-националните корпорации са оръжията на сегашната капиталистическа система. Няма нужда от самолети и бомби - превземането на икономиката по мирен начин, чрез приватизации и концесии е много по-успешен метод, отколкото със силата на оръжието. Единствено трябва да накараш хората да повярват в идеите на либерализма - либерализиране на пазара, свободния пазар, големите инвеститори и т.н. ...той Tangrata_ е по-запознат тук.
Какво представлява човешката еволюция? - Пътят от примитивното през сложното към простото.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Комунизъм идва от име на град, ако не се лъжа град Комуна, може и да греша, но ако не греша това е било нещо като град-държава със собствени правила, затворено общество, а пък всички знаете какво е значението на комуна. Социализъм и Капитализъм пък са още по лесни понятия. Както и демокрация. Това, че чичковците използват де що има понятия за обществено устройство е вече друг, различен въпрос.
Съмнява ме.
Във всички латински езици, а също и английския думите "комун", "комон" означават "общ" "обществен" и все подобни.
Предполагам води произхода си от латински, и е доста стара.

Поглеждам в уикипедия:
http://es.wikipedia.org/wiki/Comuna
на Испански думата "комуна" служи за означаване на админстративно отделение (на град или област) и води произхода си от италиански, средновековието и феодализма.
А преди това сигурно е имала друго значение. Особено ако се потърси в латински.
...Приеми, че съм излязъл в пенсия. Вие сте прави...

Приемам позицията ти. Целта ми не беше да доказвам че съм прав, а да събудя любопитството ти, за да може да си отвориш очите за това което се случва около теб. Понятията "вие сте прави"/"ние сме прави" са безцелни и безпредметни. И аз и ти и осналатите сме в един общ кюп. Колкото по-разделени са хората, толкова по-лесно е да бъдат управлявани. Целта не е да се делим, а точно обратното.

Пурку, абсолютно си прав. Комунизъм, капитализъм, фашизъм, социализъм и т.н. - са създадени за заблуда на масите, че има някакъв плурализъм, право на избор и други алабализми.

Така е, но основната цел на тези обществени системи (комунизъм, капитализъм и т.н.) не е, за да държат в заблуда масите. Има си за тази цел медии, театър, кино, мозъчни тръстове и т.н. Целта на тези обществени системи са опити за постигане на централизиран контрол над населението. Комунизма изчезна от картата, защото капитализма се оказа много по-успешна система за налагането на тоталния контрол над населението. Изземването на банковия контрол на дадена държава и превземането на икономиката й, от транс-националните корпорации са оръжията на сегашната капиталистическа система. Няма нужда от самолети и бомби - превземането на икономиката по мирен начин, чрез приватизации и концесии е много по-успешен метод, отколкото със силата на оръжието. Единствено трябва да накараш хората да повярват в идеите на либерализма - либерализиране на пазара, свободния пазар, големите инвеститори и т.н. ...той Tangrata_ е по-запознат тук.

Странно, но аз пък останах с обратното впечатление.
Прочел си другата тема (за фалита на САЩ май). Може би по диагонал. Видял си, че аз съм "против" каквото и да означава това. Не си вникнал изобщо в дългите ми постинги. И си решил, че трябва да ме "събудиш". Именно мен, защото аз съм "против". Че да застанем на една страна.
Но пък не си вникнал в думите ми, и едва ли си ги чел. Съответно аз съм писал страници и страници. Както в онази тема, така и в тази.
А сега на нова сметка ще отваряме спор, и отново аз ще трябва да отговарям на 1000 въпроса, а на моите въпроси никой няма да отговори дори и веднъж. И целта ще бъде не да се разберем и да стигнем до нещо смислено, а да "ме събудите", че да дойда на вашата ...
Сам би могъл да се досетиш, че подобна дискусия би ми коствала ужасно много време и усилия, и в същото време би била абсолютно безполезна.
Повтарям се. Писал съм по темата страници и страници. Направо книга мога да издам. А ти искаш мен да будиш. Вземи, прочети ми постовете от тая тема. Помисли върху тях. След това ги прочети още 2-3 пъти. И пак помисли.
След това ми напиши отговор по въпросите.
И тогава евентуално мога и да започна да обсъждам. Но не обещавам.
Иначе какво да ме убеждаваш. Кучетата си лаят, кервана си върви. Аз си работя всеки ден, харесва ми, не ми харесва и живея.
Каквото и да си пишем тук това няма да повиляе на това какво точно ще работя, как ще го работя и дали да ползвам банки или не. Или пък в коя страна да живея. Тези решения, бих ги взел на базата на съвсем други размишления.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27