Автор Тема: Книжовниците и фарисеите  (Прочетена 2664 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Astronomer

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 39
Книжовниците и фарисеите
« -: Януари 31, 2010, 20:47:17 pm »
Може ли някой да поясни, по-скоро в исторически и фактически план какви са били книжовниците и фарисете? Някаква секта, отцепници или някакви други. Защото в Евангелието на Тома, 39 стих, Иисус казва:
Книжовниците и фарисеите
получиха ключовете на разбирането, и ги скриха.
Те не влязоха, нито позволиха на желаещите да влязат.
Бъдете мъдри като змиите и невинни като гълъбите.


Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Re:Книжовниците и фарисеите
« Отговор #2 -: Февруари 01, 2010, 09:06:13 am »
Инсомния, що си тупнала тук тия речници?
"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен Zarathustra

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 49
Re:Книжовниците и фарисеите
« Отговор #3 -: Февруари 28, 2010, 12:21:22 pm »
Фарисеите са били нещо като обществено движение сред евреите. Имали са свои интерпретации на Тората, които след като биват превъплатени в писмен вид в Талмуда, остават валидни и до днес.

Иисус не е харесвал техните тълкувания и обсесията им с парите, а те съответно не са харесвали него(логично, като се замислиш). Затова и в Талмуда човек може да прочете както доволно количество антихристиянски бълвоч, така и въведение в основите на икономиката... Неща, в които днешните евреи, са доста добри.

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Книжовниците и фарисеите
« Отговор #4 -: Април 20, 2010, 10:59:09 am »
Хм. Винаги са ме интересували предимно ВЪТРЕШНШТЕ (в човека) работи и естествено попаднах на егото, като основна причина за всички човешки страдания. Външният свят много слабо ме е вълнувал, цялата ми енергия бе навътре. Спомням си, че един ден стигнах до следното заключение " Където и да видиш нещо зло, катастрофа, убийство, насилие, мъка, страдание, несправедливост, война...."абе всичко, всичко, всичко ....и се поразровиш за причините, за корените....ще намериш там егото.
И един ден (в интренет)намерих същото това изречение, формулирано по абсолютно същия начин, като мен, само, че вместо ЕГОТО бе сложено ЕВРЕИТЕ.
Това буквално ме блъсна в главата! Възможно ли е?! Външният свят не ме е интересувал и не съм ровичкала из историята, нито съм зе замисляла много надълбоко за евреите.
Но това съвпадение просто ме зашемети.
И просто...си казах ДАЛИ ПЪК....АМИ АКО...дори до този момент все още не мога да довърша изреченията....само едно засилващо се ПОДОЗРЕНИЕ....и ако се окаже вярно..като май натам бият нещата....
Но дори и от там да е тръгнало, аз не мисля че днес САМО ТАМ се заключават нещата. Този дух е плъзнал като праказа и почти всеки вече е засегнат....

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:Книжовниците и фарисеите
« Отговор #5 -: Април 20, 2010, 12:11:41 pm »
Според Новия Завет.
Книжници се наричат учителите или преподавателите на Писанията. Фарисеите са били вярващи, които е трябвало да са в помощ или подкрпа на хората, съпротивата им срещу Христос е трябвало да е част от тази "благородна" задача.
Soli Deo Gloria!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27