Автор Тема: Наука или религия?  (Прочетена 11060 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Наука или религия?
« Отговор #15 -: Февруари 22, 2010, 13:29:35 pm »
Очите ми немогат да повярват, че както в темата за Капитализма и в темата за Наука или религия е икономиката, ти ОТНОВО пишеш за Сталин и т.н.
аххаха

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Наука или религия?
« Отговор #16 -: Февруари 22, 2010, 14:07:18 pm »
Икономиката не е наука поради редица прични. Първоначално може да е била замислена като такава, но реалността показва друго.

1. Съществува един цирк, който е огледало на политиката. Също както в политиката и "демокрацията" така и в икономиката на народа се дава един несъществуващ избор. Дали ще избереш пембяни или розови, леви или десни - разлика няма, те в края на деня ще си отидат пред молох в бохемската гора и ще действат по един съгласуван план за тотална доминация.
Изборът който дават е Илюзия.

2. Пример с някои доста по-истински науки:
Физиката например е спорна на доста високите нива в материята която изучава. Като цяло редица принципи и закони са действащи и могат да бъдат проверени на място - скачаш от балкона - падаш :), гравитация има. Така е и с химията, биологията, математиката, географията и т.н.

3. В икономиката са използвани още в зародиша и редица манипулативни чалЪми:
Кое е първо "яйцето или кокошката" - "търсенето или предлагането"...

"Отворена" или "Затворена" икономика, олеле какъв смях! Щом не сме напъплили други планети, заначи имаме само тази, следователно нашата икономика е Затворена в тази планета.

Фундаментална грешка (която е нарочно допусната) - икономиката се разглежда, дискутира и най-важното "изучава" като нещо отделно от политиката и събитията които се случват в процеса на изучаване. Докато някой "изучава" икономика му набиват в главата редица примери от миналото, които се обясняват СЛЕД КАТО СА САНАЛИ! Какво се случва сега, естествено ще разберем след няколко години.

4. Иамаме ресурси, които са ограничени по редица фактори. Дървесина - не се възпроизвежда много бързо. Природен газ, въглища (се считат за изчерпаеми), а нефта е още мълга колко бързо се възтановява - защо няма ясен план за РАВНОМЕРНО използване на ограничените средства? Това е равностойно да тръгна да си строя къща без да знам с колко тухли разполагам.
Да не говорим колко е смешно буквалното ЗАГРАБВАНЕ на тези ресурси - отива пешо и казва "този нефт е мой"?! Ама чакай малко как, защо у дю...
В един нормален свят природните ресурси ще се разпределят спрямо възможността да се обработват, погледнати през мисълта "как ще бъде най-добре за народа", а не "как ще бъде най-добре за монопола и рокфелер"...

5. ПАРИ ПАРИ ПАРИ
Тук ме мързи да пиша, защото информацията е ОГРОМНА.
Ето едно филмче Money As Debt

Ето тук една лекция на професор по физика от университета Колкорадо-Боулдър, (нз дали така се превежда)за експоненциалното нарастване и икономическият ръстеж
Също така Дейвид Айк има много изяви в които говори за парите, казва доста елементарни истини, които като ги чуеш чак да си кажеш "абе аз зако не го знаех това"

И не забравяйте - не питайте кой печата парите да не ви напляска "невидимата ръка"  :lol: :lol: :lol:

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Наука или религия?
« Отговор #17 -: Февруари 22, 2010, 20:21:15 pm »
И каква ти беше тезата? Има ограничени ресурси, следователно икономиката е религия. Гениално. Заслужаваш 200 по скалата за логика и интелигентност.


Ама странно що, все така се случва в живота, че науките боравят с ограничени ресурси. И в това е смисълът им. Рационализация.

А религията борави с неограничени ресурси - Бог, вяра, душа, вечността, някъде много отдавна, някъде в бъдещето и тн.

"Икономиката се разглеждала отделно от политиката."
Единствената фундаментална грешка тук е в твоята глава. Като се учи икономика се включва и политика.
Явно никаква икономика не си учил, защото ако беше учил, щеше да си чувал и за макроикономика, национални банки, основен лихвен процент, лихвена политика на правителството и още много много други предмети, които се изучават.

Това кое е първо яйцето или кокошката също не знам откъде го измисли.
Някъде до 19 век промишлената икономика е била използвана главно за да задоволява стоки от първична необходимост за бита - обикновени дрехи, платове, обувки, обикновени маси, столове и тн.
Тогава така се е случило, че се е получило пренасищане на пазара. Всеки си купил каквото му трябва и край. Даже някой е предрекъл вечна катастрофа, защото нямало да има какво да се произвежда.
Едва тогава започва да се развива маркетинга, започват да се правят изменения на стоките, за да се продават по-добре, да се мислят все нови и нови стоки, които не са необходими за да се живее, но пък човек може да си ги купи ако желае.
Тогава така се раздвижва икономиката. Иначе всичко е било в застой. Сега, дали е направено по най-добрия възможен начин това, не знам. Дали наистина е трябвало да се задвижи маркетинговата система толкова мощно, пак не знам. Дали е морално, не знам. Но маркетинга, не е цялата икономика! Това е само част от нея. И не е измислен в самото начало, а след дадена криза. Дали изцяло е зъл, или само отчасти е зъл, маркетинга, също е важен въпрос.
Но с него далеч не се изчерпва икономиката по принцип.

Излагаш се, като пишеш глупости, не усещаш ли?
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Наука или религия?
« Отговор #18 -: Февруари 22, 2010, 20:44:46 pm »
Цитат
И каква ти беше тезата? Има ограничени ресурси, следователно икономиката е религия. Гениално. Заслужаваш 200 по скалата за логика и интелигентност.

Ама странно що, все така се случва в живота, че науките боравят с ограничени ресурси. И в това е смисълът им. Рационализация.
Да икономиката действа все едно са неограничени, а те НЕ са. Не знам кое не разбра.
Иначе друго смислено в поста ти не видях, освен че с един полу цитат ми казваш "че нещо си не било някъкси"

ПС.
Аз съм дал 5 главни пункта, които ми казват че икономиката в момента не е наука.
Докажи ми, че е.
« Последна редакция: Февруари 22, 2010, 20:46:43 pm от P.E.A.C.E. »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27