Стабилен скок на чистите енергийни технологииНовите капиталовложения в сектора в глобален мащаб са нараснали до $36,2 млрд. през второто тримесечиеФиона Харви
Инвеститорите в чисти технологии имат доста повече поводи за радост след последния благоприятен обрат на фондовите борси. Разнообразният сектор, който включва вятърни ферми, електрически коли, слънчеви панели и компостиране, пострада доста от финансовата криза. След четири години на отличен ръст новите инвестиции само в чиста енергия – по-голямата част от сектора, се сринаха от $41 млрд. през последното тримесечие на 2007 г. до едва $13,3 млрд. през първото тримесечие на тази година според изследване на консултантите от New Energy Finance.
Инвеститорите, останали в сектора, бяха възнаградени със забележителен скок. Цените на акциите скочиха с 36% между 1 април и 30 юни според индекса WilderHill New Energy Global Innovation Index. Този скок може да се сравни с възстановяването от 15% на индекса S&P 500.
А новите инвестиции в чиста енергия в глобален мащаб са скочили до $36,2 млрд. през второто тримесечие според NEF и вероятно ще продължат на подобни нива. „Още не сме вън от опасност, но оптимизмът за бъдещето на сектора е по-силен, отколкото този за по-голямата част от световната икономика“, поясни Ангъс Маккроун от NEF.
Уил Оултън от FTSE, започнал издаването на нови индекси за сектора, е съгласен: „Влиянието на климатичните промени вероятно ще промени формата на световната икономика в идните години и секторът на екотехнологиите ще расте.“
Два фактора, които стоят зад покачването, са поскъпването на нефта, което е от полза за компаниите за чиста енергия, тъй като ги прави по-конкурентоспособни, както и стимулиращите пакети, обявени от правителствата по цял свят. Ник Робинс от HSBC изчислява, че над $512 млрд. от глобалния стимул ще е посветен на екопроекти, макар че цялостният ефект за компаниите за чисти технологии няма да се усети до края на тази година и чак до 2011 г. „С очакваното умножаване общият разходен ефект вече е стигнал $1000 млрд.“, коментира той.
Фундаментите на сектора остават „непреодолими“, заяви Ричард Йънгман от Cleantech Group. Тревогите около енергийната сигурност и климатичните промени, бързото поскъпване на петрола и увеличаващата се екологична регулация са добри причини да заложим на силния ръст.
Това е и пазар, който се разпростира до развитите и развиващите се икономики, казва Питър Гутман от Standard Chartered Bank. И добавя:
„Китай държи 40% от глобалното соларно производство, а слънчевите технологии е логично да се развиват и в Индия. Вятърните технологии се представят добре и в двете страни.“
Сериозните проблеми обаче не са решени. Много компании за чисти технологии се нуждаят от огромни инвестиции в инфраструктура, като например турбини и соларни панели, а достъпът до заемно финансиране е по-труден и по-скъп от стандартните технологии.
Публичните пазари също продължават да са подозрителни. По света, според Cleantech Group, е имало само четири първични публични предлагания на чисти технологии през първото тримесечие на 2009 г. и две – през второто тримесечие. Липсата на интерес към емисиите е накарала много компании да търсят нови инвестиции от други източници. „Инвеститорите желаят да отпускат повече към този сектор“, твърди Найджъл Майър, управител на фонда Ludgate Environmental Fund, финансиращ начинанията на различни специалисти по чисти технологии в късна фаза. В момента пазарът на първоначално публично предлагане няма да даде подходяща цена. Стратегическите инвеститори ще го направят.“
Като всеки млад пазар и секторът на чистите технологии все още е много волатилен и това ще продължи и през идните години. Йънгман предупреждава: „Все още се учим.“
http://www.class.bg/news/Read/article/42368_%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%BD+%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BA+%D0%BD%D0%B0+%D1%87%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5+%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D0%B9%D0%BD%D0%B8+%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%B8