Автор Тема: Въпрос около прераждането  (Прочетена 126403 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Въпрос около прераждането
« Отговор #60 -: Септември 24, 2009, 22:29:31 pm »
   Спорте, съветваш я да бъде безотговорна! Много ми е интересто какво ще ти отговори!

Напротив.Съветвам я да помисли: безотоговорна към какво; безотговорна към кого; безотговорна как; в името на какво; в името на кого; безотговорна защо...
И къде се намира тя в тази картинка.

А за теб мисля, че сега е чудесен момент да дефинираш "безотговорност".

А за читателя мисля, че сега е чудесен момент да помисли в какво е отговорен, ако за него горното е безотговорно.Очевидно, безотговорен ли си за нещо, отговорен си за друго, но никога за всичко едновременно.
« Последна редакция: Септември 24, 2009, 22:30:19 pm от Спорт-Здраве4 »

Неактивен ThreeFaces

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
  • Omnia ab Uno
Re:Въпрос около прераждането
« Отговор #61 -: Септември 25, 2009, 06:10:36 am »

Как стигнахте до думата безотговорност?

Спонтанност -това е истинското определение и бих казала, че е прекрасен съвет. Когато пребиваваш в рутина е трудно да се осъзнаваш в настоящето (това, което търси eses ).

Отпуснали сме се удобно в инертността и отговорностите до такава степен, че сме изгубили напълно гъвкавостта на живеенето и радостта от приключението.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Въпрос около прераждането
« Отговор #62 -: Септември 25, 2009, 10:31:48 am »
Просто направи нещо, което не би направила. Напарви нещо, което да е против интересите ти, само че без подготовка, компромиси или половинчатости.

Например тая вечер излез да спиш някъде в града на открито, или парви каквото щеш, но не се връщай вкъщи.Или не ходи на работа утре, без да предупреждаваш някого и без да си вдигаш телефона, занимавай се с нещо, което ти самата би искала.

Или нещо подобно.Примерно с парите, които имаш, отиди за два-три дена на някаква екскурзия, без багажи и тн и без да пускаш отпуски и простотии и си изключи телефона.


Метода може да свърши работа, доколкото спомага да се преодолеят някои задръжки, съществуващи в психиката ни. Все пак зависи как ще го използваме и докъде ще стигнем в използването му. Защото от друга страна методът е нож с две остриета. Можем да решим примерно необичайното действие, което ще предприемем да бъде да пребием безпричинно някого. Наистина ще се освободим от една задръжка - предварителен страх от последствията от постъпката, предварително чувство за вина (за последващото чувство за вина съвсем не е сигурно), страх че ще извършим нещо нередно и т.н. Но дали е било удачно да се освобождаваме от тази задръжка, ако не сме изградили загриженост за другите, съчувствие и др., които да я заменят в определени случаи, като дадения в примера. Защото една задръжка има както отрицателни, така и положителни функции и освобождавайки се от задръжката трябва да намерим друг начин да компенсираме положителните и функции.
« Последна редакция: Септември 25, 2009, 10:34:48 am от Iris »

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Въпрос около прераждането
« Отговор #63 -: Септември 25, 2009, 11:10:25 am »
Това ли е метода.... С какво той ще помогне на осъзнатостта ми по принцип? Ще помогне за определен период от време горе долу малко повече от самата ситуация.Има една поговорка която за мен е доста красноречива в този случай. "лесно е да си светец в гората, трудно е да си такъв в града" И в този смисъл този метод ще ми помогне да съм осъзната само в този момент на преживяване на даденото нещо, а не по принцип. Иначе кой ли не го е пробвал това,аз много пъти но не с тази цел а заради авантюрата.И съм спала по пейки,и не съм ходила на работа и много други неща,но те обикновенно не са ме водили до градация а до обратното.
Цитат
Отпуснали сме се удобно в инертността и отговорностите до такава степен, че сме изгубили напълно гъвкавостта на живеенето и радостта от приключението.
Относно това, за мен именно в това ежедневие е изкушението, в него искам да постигна пълна осъзнатост, защото то е по трудното да се владее,иначе онова приключенското изживяване,всички го изживяват на 100 %.Много дълго време аз се борих с ежедневието,до като накрая реших ,че от борба смисъл няма,но ако го овладея то вече съм го преборила.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Въпрос около прераждането
« Отговор #64 -: Септември 25, 2009, 13:43:21 pm »
  Привет,
А за теб мисля, че сега е чудесен момент да дефинираш "безотговорност".
Очевидно, безотговорен ли си за нещо, отговорен си за друго, но никога за всичко едновременно.
    Безотговорност - Да не те интересува (да не ти пука) кой ще ти плаща сметката!
Винаги трябва да поемаш отговорност за решенията си винаги. Отговорност пред себе си, (не пред някого), но за някого!                                                                         

Как стигнахте до думата безотговорност?
Отпуснали сме се удобно в инертността и отговорностите до такава степен, че сме изгубили напълно гъвкавостта на живеенето и радостта от приключението.
    Шегата я изигра асоциативното мислене!
    Има ли инертност и отговорност са несъвместими понятия. Отговорноста винаги е напрегната при нея няма удобно отпускане.
   
    Много дълго време аз се борих с ежедневието,до като накрая реших ,че от борба смисъл няма,но ако го овладея то вече съм го преборила.
    Ако ми позволиш да префразирам: Не е нужно да се борим със злото, решението е да го овладеем и така ще можем да го контролираме.
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Въпрос около прераждането
« Отговор #65 -: Септември 25, 2009, 13:59:51 pm »
  Извинявам се за грешката!
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен ThreeFaces

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
  • Omnia ab Uno
Re:Въпрос около прераждането
« Отговор #66 -: Септември 25, 2009, 17:16:51 pm »

Шегата я изиграха капаците -отстрани на очите, също така праволинейното и закостеняло мислене.

Приключение не е само да изоставиш всичко и да отплуваш до безлюден остров. Приключение е да си измиеш зъбите в кухнята вместо в банята, да не сядаш на любимия си стол, да запалиш колата и да шофираш безцелно...

...и как да не ти е уютно в отговорностите, така добре сме се барикадирали с тях, създали сме поредица от навици за да можем по -лесно да ги обслужваме, чувстваме се значими, полезни и са идеален параван, перфектното оправдание за инертността... 

Всичко това произлиза от страха, да не би да ни се случи нещо извън релсите и да се наложи да реагираме спонтанно, страх, от това да не би гледната ни точка да се промени...защото в новата светлина може и да не се харесаме.


Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Въпрос около прераждането
« Отговор #67 -: Септември 25, 2009, 19:37:52 pm »
Цитат
Всичко това произлиза от страха, да не би да ни се случи нещо извън релсите и да се наложи да реагираме спонтанно, страх, от това да не би гледната ни точка да се промени...защото в новата светлина може и да не се харесаме.
въпреки че неговориш в случая на мен, тези неща които си изредила ,не важат за мен.не че съм застрахована от тях, а че спрях да се страхувам от тях.
« Последна редакция: Септември 25, 2009, 19:39:03 pm от eses »

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Въпрос около прераждането
« Отговор #68 -: Септември 25, 2009, 20:34:16 pm »
Какво ти казах eses...Издигаш интелектуални бариери.Игнорирай ги и го направи.

Бъди отговорна към неспособността си да поемеш това начинание и направи нещо по въпроса.Не се връзвай на mitko, щото, както каза Threefaces...капаци.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Въпрос около прераждането
« Отговор #69 -: Септември 25, 2009, 23:23:30 pm »
    Привет,
    Може да съм с капаци, може да съм задръстен; проволинеен; закостенял; може да слагате каквито искате епитети, но моята система работи; моята система е проверена и доказана във времето, а вие още сте в процес на търсене. Там за където сте тръгнали, (а не се знае дали ще стигнете), аз от там се връщам Спорте и ThreeFaces.
    Относно отговорноста - Работил съм 400-500метра под умрелите. Там на такива безотговорни хора им викахме перушанковци или дървени философи и се освобождавахме веднага от тях по простата причина, че в критична ситуация никога не знаеш как ще реагират - неадекватни са. Така, че когато искате да убедите някого в правотата си и да ви последва, първо трябва да спечелите доверието му! Как се печели доверие - с безотговорност?; със спонтанност?; с деструктивно поведение?; Как е според вас. Аз лично не бих ви поверил гржжата за хербарии, камо ли живота си!! Доказал съм напрактика, че мога да се боря за чуждия живот без да се замислям за моя (вярвам на водачите си), но съм се радвал и на същата самоотверженост и от страна на хора почти непознати! На вашият жаргон - яки топки Спорте, а по наше време се казваше МЪЖКАР или МЪЖКО МОМИЧЕ и това е определение давано от другите, значещо само едно - вярвай му/й няма да те подведе!!!
    Всеки който няма в същноста си съвест и отговорност е въздух под налягане! А и ако движещият мотив на тази същност е егоизъма, то въздуха не само е под налягане, но има и много неприятен мирис.
    Всеки претендиращ да бъде личност е наложително да изведе понятието трябва  на преден план в ежедневието си. Аз искам не върви без, а трябва ли!
    Аз искам!! - А кой ще плаща - не ме интересува! Това е кредато на всеки егоист.
    "РАЗРОВИМ ЛИ ВСЯКО ЕДНО ЗЛО ЩЕ СТИГНЕМ ДО ЕГОИЗЪМА" - не е моя мисъл
     С уважение       
   
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Иван

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 83
Re:Въпрос около прераждането
« Отговор #70 -: Септември 26, 2009, 10:25:27 am »
Митко, здравей!
Честно - смятам, че хубава игра си отворихте със Спорт-Здраве и с коментара си ни най-малко не смятам да я развалям. Коментарите ми са следните:

Това което представяте и двамата са подходи.
    Привет,
    Може да съм с капаци, може да съм задръстен; проволинеен; закостенял; може да слагате каквито искате епитети, но моята система работи; ...

Вярно казваш, че в твоя подход имат място определения като "закостенял", "праволинеен", "задръстен". Изброените особености не те притесняват и всичко това работи. Това обаче не отменя факта, че и другата система работи.

Цитат
моята система е проверена и доказана във времето, а вие още сте в процес на търсене. Там за където сте тръгнали, (а не се знае дали ще стигнете), аз от там се връщам Спорте и ThreeFaces.

Тук и двете части на твърдението ти не са верни. Те не са тръгнали за там, където си ти, дори и не личи да търсят вече, защото са намерили - намерили са тяхната система, която представят тук, работят по нея и споделят резултатите, които са също толкова въодушевяващи за тях, колкото за теб е постигнатото чрез твоята система. Също така ти не се връщаш от там, където са те сега, защото никога не си работил по тяхната система и не си бил там. Поне никога не си споделял подобен на техния опит.

Цитат
    Относно отговорноста - Работил съм 400-500метра под умрелите. Там на такива безотговорни хора им викахме перушанковци или дървени философи и се освобождавахме веднага от тях по простата причина, че в критична ситуация никога не знаеш как ще реагират - неадекватни са. Така, че когато искате да убедите някого в правотата си и да ви последва, първо трябва да спечелите доверието му! Как се печели доверие - с безотговорност?; със спонтанност?; с деструктивно поведение?; Как е според вас. Аз лично не бих ви поверил гржжата за хербарии, камо ли живота си!! Доказал съм напрактика, че мога да се боря за чуждия живот без да се замислям за моя (вярвам на водачите си), но съм се радвал и на същата самоотверженост и от страна на хора почти непознати!

Тук имаш право, но надявам се разбираш причината - ти не можеш да се довериш на някой, който работи по друга система не заради самия човек или защото не може да му се има доверие, а по технически причини - защото системите ви са различни и не бихте се разбрали. По същата причина Спорт-Здраве би имал доверие на някого от своята система, а не на теб. Ти си доказал своята благонадеждност, но само в рамките на своята система от правила.

Цитат
    Всеки претендиращ да бъде личност е наложително да изведе понятието трябва  на преден план в ежедневието си. Аз искам не върви без, а трябва ли!
    Аз искам!! - А кой ще плаща - не ме интересува! Това е кредато на всеки егоист.
...

Тук отново трябва да се съпоставя - това, което в твоята система е "трябва", в другата система е "искам". Повтарям - за да се разбирате един друг е нужно използвайки едни и същи думи да имате пред вид различните им значения в двете системи. "Искам" от твоята система е натоварена негативно, а положителната е "трябва". Но това е в рамките на консенсуса, който е постигнат вътре от вас, като участници. Сметнали сте за полезно и достойно да мислите за себе си посредством грижа за другите. Това може да се окаже доста мъчителна и неизпълнима задача, поради необходимостта да познаваш нуждите на другите, а всички да познават твоите нужди. Но пък системата е така устроена, че имате подобни, почти еднакви нужди, така, че всичко работи все пак ;).

В системата на Спорт-Здраве "искам" е правилната дума, а "трябва" е натоварена негативно. В тази система се смята за полезно и достойно да се погрижиш за собствените си нужди добросъвестно и всеотдайно, така както участник от твоята система постъпва с нуждите на другарчето си. Разликата е, че се налага да знаеш само своите нужди, което никак не е леко, защото ти си цяла Вселена.
За теб "искам" е егоизъм, а "трябва" е ценност, просто защото всички участници сте съгласни да постъпвате така.
За другата система "ТРЯБВА" се приема за БЕЗОТГОВОРНОСТ! Този, който изисква от другите и казва, че еди-какво-си трябва да стане, проявява ЕГОИЗЪМ, не желаейки да се погрижи за себе си, а търсейки друг да му свърши работата.

Цитат
    "РАЗРОВИМ ЛИ ВСЯКО ЕДНО ЗЛО ЩЕ СТИГНЕМ ДО ЕГОИЗЪМА" - не е моя мисъл
     С уважение       

Разровим ли всяко добро, ще стигнем до същото.

На Земята сме, за да изнамираме системи, да съпоставяме, да учим. Така, че НИЕ, които сме тук, сме се споразумели, че над всяка ценност от коя да е настояща или бъдеща система, стои ценността на самото изучаване, съпоставяне и изнамиране на нови и нови пътища. Това е лаборатория за междувидово и междусистемно общуване и съществуване. И много още.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Въпрос около прераждането
« Отговор #71 -: Септември 26, 2009, 11:35:56 am »
Какво ти казах eses...Издигаш интелектуални бариери.Игнорирай ги и го направи.

Бъди отговорна към неспособността си да поемеш това начинание и направи нещо по въпроса.Не се връзвай на mitko, щото, както каза Threefaces...капаци.
Може и бариери да се нарече това ,че не ми се губи време в нещо което съм правила и не е довело до резултат. Последните няколко години прекарвам в упорита и постоянна работа над себе си и резултатите са меко казано прекрасни.Случвало ми се е да отхвърля някой метод а след време да го приема за много подходящ,в този смисъл ,този метод които ми предлагаш ти може би би ми се видял удачен след време ,но в този момент не мисля е ще ми свърши работа.Тъй като основното с което се занимавам от около година е контрол над мислите и в този смисъл,последното от което имам нужда е "усложняване" на мислите,тъй като стремежа ми сега е да ги държа прости и с този метод започвам да "виждам" много неща.

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Въпрос около прераждането
« Отговор #72 -: Септември 26, 2009, 11:44:40 am »
А за читателя мисля, че сега е чудесен момент да помисли в какво е отговорен, ако за него горното е безотговорно.Очевидно, безотговорен ли си за нещо, отговорен си за друго, но никога за всичко едновременно.

Например, ражда ти се дете и ти се чувстваш безотговорен да го отгледаш и подготвиш за живота. Ми да, защо да си отговорен пред него? Това е един краен пример. Ти даваш съвет за не толкава крайна безотговорност. Нещата трябва и да се степенуват.
« Последна редакция: Септември 26, 2009, 11:45:40 am от sidewinder »

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Въпрос около прераждането
« Отговор #73 -: Септември 26, 2009, 13:06:55 pm »
Какво ти казах eses...Издигаш интелектуални бариери.Игнорирай ги и го направи.

Бъди отговорна към неспособността си да поемеш това начинание и направи нещо по въпроса.Не се връзвай на mitko, щото, както каза Threefaces...капаци.
Може и бариери да се нарече това ,че не ми се губи време в нещо което съм правила и не е довело до резултат. Последните няколко години прекарвам в упорита и постоянна работа над себе си и резултатите са меко казано прекрасни.Случвало ми се е да отхвърля някой метод а след време да го приема за много подходящ,в този смисъл ,този метод които ми предлагаш ти може би би ми се видял удачен след време ,но в този момент не мисля е ще ми свърши работа.Тъй като основното с което се занимавам от около година е контрол над мислите и в този смисъл,последното от което имам нужда е "усложняване" на мислите,тъй като стремежа ми сега е да ги държа прости и с този метод започвам да "виждам" много неща.

Това е другият път, eses.Двата пътя - на контрол и на неконтролиране - са успоредни.Винаги е полезно да хвърлиш един поглед на съседната магистрала, докато си пътуваш в автобуса.

Има неща, които печелиш с контролиране на мислите, има неща, които пропускаш.Отбелязвам, че ако стигнеш твърде далеч по този път, може да сатнеш като митко, който го е бъз да се пусне.Така че имай го предвид и балансирай. Знай, че контролът не е единствения начин.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Въпрос около прераждането
« Отговор #74 -: Септември 26, 2009, 20:15:48 pm »
Мисля ,че ако човек се научи да контролира ума си, след това може да си позволи да се отпусне,да не контролира а само да наблюдава.Но ако ума му не е "обработен" от самия себе си, и почне да прави нещата които описа по горе ,се получава една тинейджърска да я наречем глупост, от която обикновенно или се срамуваме или се хвалим с нея като велик анекдот от живота ни.А все пак моята цел е осъзнатостта и мисля че тя се постига чрез контрол,тъй като базата която имаме всички хора е доста вехта и ни е научила ,на не чак толкова полезни неща.
« Последна редакция: Септември 26, 2009, 20:18:33 pm от eses »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27