Автор Тема: Свръхнови  (Прочетена 19266 пъти)

0 Потребители и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Свръхнови
« Отговор #15 -: Септември 24, 2009, 18:36:37 pm »
Ми пространство времето се изглажда. Като няма компактна маса, която да го огъва...

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Re:Свръхнови
« Отговор #16 -: Септември 24, 2009, 19:23:31 pm »
Това е ясно и все пак не е по-малко интересен феномен за изследване.

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Свръхнови
« Отговор #17 -: Септември 26, 2009, 00:59:11 am »
Интересно е после как се променя гравитационната карта, след като я няма вече звездата и нейното въртеливо движение ;)

Хубав въпрос  :yes: Но :
Е как ще я няма звездата-тя избухва, но масата вешество не изчезва, само се разширява неимоверно след взрива.А и зависи какво ще стане с другата звезда-от която тегли (акретира) вещество.Нали имаше закон-...нищо не изчезва и не се губи, само сменя състоянието си, мястото, обема и т.н.

Ми пространство времето се изглажда. Като няма компактна маса, която да го огъва...

Не съм съгласен.При всички положения ще има изменение в гравитационната карта.Първо взрива ще разпръсне активно в-во и ще промени така наречения гравитационен център на тежестта в системата.Второ, ако има наблизо планети, астероиди, комети и т.н. ще бъдат "поиздухани" в страни. ;D
« Последна редакция: Септември 26, 2009, 01:00:20 am от marhs »

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Свръхнови
« Отговор #18 -: Септември 26, 2009, 08:41:18 am »

Ми пространство времето се изглажда. Като няма компактна маса, която да го огъва...

Не съм съгласен.При всички положения ще има изменение в гравитационната карта.Първо взрива ще разпръсне активно в-во и ще промени така наречения гравитационен център на тежестта в системата.Второ, ако има наблизо планети, астероиди, комети и т.н. ще бъдат "поиздухани" в страни. ;D

Ми така де. И аз това казвам. Цялата маса, която е била на едно компактно място (разбирай звезда) ще се разпръсне на много по-голяма площ (разбирай планетарна мъглявина) и плътността на масата на кубичен сантиметър пространство ще е много по-малка, което от своя страна ще оказва незначително гравитационно влияние в сравнение със предишното си състояние (звезда). Затова гравитационната карта на съответния участък ще се изглади.
« Последна редакция: Септември 26, 2009, 12:36:22 pm от ₪ Eon ₪ »

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Re:Свръхнови
« Отговор #19 -: Септември 26, 2009, 09:23:33 am »
Ми така де. И аз това казвам. Цялата маса, която е била на едно компактно място (разбирай звезда) ще се разпръсне на много по-голяма площ (разбирай планетарна мъглявина) и плътността на масата на кубичен сантиметър пространство ще е много по-малка, което от своя страна ще оказва незначително гравитационно влияние в сравнение със предишното си състояние (звезда). Затова гравитационната карта на съответния участък ще се изглади.

Еон-е, доколкото ми е известно, когато имаме взрив на свръхнова, в околното пространство се разпръсква само повърхностния слой на звездата, т.е. само до 1/4 от масата й. Останалата маса /подповърхностния слой/, вследствие налягането на взрива /взривява се само обвивката на звездата/, се концентрира-свива към центъра й, а в резултат се появява неутронна звезда /т.н. сини звезди/ с много малки размери в пространството, и не черна дупка /черна дупка може да се получи, когато свръхновата, която се взривява, има маса на умиращата звезда над определена критична стойност, а ако е под тази критична стойност се получава, като резултат, неутронна звезда/. Гравитационните характеристики на неутроната звезда се отличават от предишното състояние на звездата, като те многократно надвишават това предишно състояние. Затова една лъжичка, или кубичен сантиметър от масата на звездата, тежи изключително много /не като обикновеното вещество/. Това е така, защото вече нямаме нормално съществуване на материята във вид на атоми с нормална плътност, а наличие само на неутрони, които са изключително близко разположени един до друг в много голяма плътност. Разбира се, гравитацията на наутронната звезда не е толкова голяма, както тази на черната дупка, но все пак е многократно по-голяма от тази на старата звезда, преди прехода й в неутронна.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Свръхнови
« Отговор #20 -: Септември 26, 2009, 09:33:18 am »
Да, прав си. Но според мен гравитационното влияние на неутронната звезда ще е по-компактно от гледна точка на пространството.

Там вече не знам, трябва да се провери.

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Свръхнови
« Отговор #21 -: Септември 26, 2009, 11:26:45 am »
Мисля, че сега е момента да задам един въпрос. Ако, хипотетично нашето слънце изчезне от слънчевата система, кога Земята ще изпита гравитационното му отсъствие? След 8 мин. или веднага. От това възникват въпросите, гравитацията от частици ли се поражда или? Чел съм за т.нар. гравитони, но много малко.

И още един въпрос. Ако ракета може да достигне скоростта на светлината, то тя ще може ли да си "осветява" пътя, хипотетично казано?
« Последна редакция: Септември 26, 2009, 11:29:20 am от sidewinder »

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Свръхнови
« Отговор #22 -: Септември 26, 2009, 12:35:21 pm »
Мисля, че сега е момента да задам един въпрос. Ако, хипотетично нашето слънце изчезне от слънчевата система, кога Земята ще изпита гравитационното му отсъствие? След 8 мин. или веднага. От това възникват въпросите, гравитацията от частици ли се поражда или? Чел съм за т.нар. гравитони, но много малко.

И още един въпрос. Ако ракета може да достигне скоростта на светлината, то тя ще може ли да си "осветява" пътя, хипотетично казано?

След 8 мин.

Доказаха (не си спомням точно какъв беше опита), че гравитацията като сила се разпространява точно със скоростта на светлината (измерванията бяха с приближение от сорта на  99.9999%).

Има го доказателството описано в няколко научно-популярни филмчета, но не се сещам кои точно.

За ракетата и "осветяването" прочети Брайън Грийн - "Тъканта на Космоса". На български ще ти е по-лесно. Имам я на английски (pdf) ако искаш пиши ЛС ще ти я метна.

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Свръхнови
« Отговор #23 -: Септември 26, 2009, 21:48:51 pm »
Затова гравитационната карта на съответния участък ще се изглади.

За изглаждането разбрах, но каво ще стане с гравитационната свързаност и орбитите на другите космически тела в тази ситема-планети, астероиди и т.н.Аз мисля, че ще има изменения на взаимната свързаност, орбити и движение.Все пак това си е мега взрив, с изхвърлена в пространството маса под огромно налягане.Ще се получи огромна взривна вълна във всички посоки.Тя ще отсрабне с разстоянието, но каквото докопа по-наблиза ще бъде избутано, в зависимост от масата и посоката му на движение. Как мислите. (Има доста събития, докато космическата "ютия" на еон изглади участъка  ;) ;D)    
« Последна редакция: Септември 26, 2009, 21:50:51 pm от marhs »

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Свръхнови
« Отговор #24 -: Септември 26, 2009, 21:51:19 pm »
Затова гравитационната карта на съответния участък ще се изглади.

За изглаждането разбрах, но каво ще стане с гравитационната свързаност и орбитите на другите космически тела в тази ситема-планети, астероиди и т.н.Аз мисля, че ще има изменения на взаимната свързаност, орбити и движение.Все пак това си е мега взрив, с изхвърлена в пространството маса под огромно налягане.Ще се получи огромна взривна вълна във всички посоки.Та ще отсрабне с разстоянието, но каквото докопа по-наблиза ще бъде избутано, в зависимост от масата и посоката му на движение. Как мислите. (Има доста събития, докато космическата "ютия" на еон изглади участъка  ;) ;D)    

Е да, доста неща ще се случат докато се изглади пространството (частично все пак защото както спомена СМС-Х, ще има бяло джудже или неутронна звезда на мястото на старата).

Компютърна симулация би показала какво би станало, но сигурно още нямаме такива мощни компютри.

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Свръхнови
« Отговор #25 -: Септември 26, 2009, 22:04:20 pm »
Компютърна симулация би показала какво би станало, но сигурно още нямаме такива мощни компютри.

Така е.Засега наистина предполагаме какво ще стане на базата, на това, което знаем от физиката и астрономията, с помощта на въображението.
Но интересно все пак кога ще избухне тази свръхнова.Дали има някакви по конкретни времеви координати. Еон знам, че ти все "изравяш" отнякъде нови и интересни научни статии.Има ли някакви данни по въпроса. :) :hi:

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Свръхнови
« Отговор #26 -: Септември 27, 2009, 09:15:06 am »
За Бетелгейзе казват, че ще в следващите няколко стотин хиляди години.

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Re:Свръхнови
« Отговор #27 -: Септември 27, 2009, 09:27:48 am »
Нали щеше да бъде до 1-2 месеца ::)
« Последна редакция: Септември 27, 2009, 12:41:10 pm от Mirotvorec »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re:Свръхнови
« Отговор #28 -: Септември 27, 2009, 14:47:59 pm »
Нали щеше да бъде до 1-2 месеца ::)

Ако е до 1-2 месеца че и години на 100% няма да е Бетелгейзе а постановка. Тоест презастраховане ако стане някакво събитие в космоса да може да бъде обяснено на масите с Бетелгейзе.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Свръхнови
« Отговор #29 -: Септември 27, 2009, 15:24:28 pm »
Нали щеше да бъде до 1-2 месеца ::)

Ако е до 1-2 месеца че и години на 100% няма да е Бетелгейзе а постановка. Тоест презастраховане ако стане някакво събитие в космоса да може да бъде обяснено на масите с Бетелгейзе.

Кой каза че ще е до 1-2 месеца? Труд? 24 Часа? или vesti.bg, или пък actualno.bg  ???

Няма как да се обясни с Бетелгейзе, защото има стотици хиляди астрономи любители, които си виждат Бетелгейзе без проблем сека вечер.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27