Автор Тема: Алтернативни предложения за оцеляване  (Прочетена 18867 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Алтернативни предложения за оцеляване
« Отговор #15 -: Юли 12, 2009, 11:24:27 am »
Мерси за гледната точка, но не съм съгласен с някои неща. Защо най-важното трябва да е оцеляването? Ако всеки инакомислещ се скрие в дебрите балкански каква полза от него за другите? Как той ще помогне на себе си и на другите. Според мен трябва да е точно обратното. Трябва да си точно там от където има нужда от теб. Трябва да си сред хората давайки личен пример, променяйки системата отвътре. Това не значи, да организираш митинги и да пропагандираш идеите си на площада. Идеята е да променяш света към по-добро всеки ден с действията си. Да даваш парченцата знания и мъдрост на търсещите ги. Промяна ще има и всичко отива натам. Въпроса е каква част от населението ще се противопостави. Ако всеки инакомислещ подвие опашка и се скрие на село в кой да търсят опора обикновенните хора смачкани от материалната действителност. Как ще промениш нещо когато се самоизолираш ? Живеейки криейки се от системата в страх вредиш на себе си и и помагаш.

Не си схванал принципа на идеята и представата ти се образува от готов пакет предразсъдъци.Тъкмо от това трябва да се отървем в теоретичната част - от навързването на едни модели с други, без реална причина, въз основа единствено на шаблонна логика.
Човек трябва да го обмилсли внимателно, за да не пропадне в друго поредно заблуждение.


Пакетът от шаблони тук е следният:
-нова идея
   -инакомислие
      -месианство
      -изолация
   -съдбовна арогантност
   -слугинство

Всичко под "нова идея" е изкуствена, прикачена опашка, която няма никаква реално логическа връзка и свързването на тази опашка с конретната информация е неадекватен.Това прилича като на локомотив, който тръгва на път, но преди да тръгне за него са закачени 10 допълнителни вагона, пълни с глупости, които му пречат да тръгне в близко бъдеще.

Обяснявам.

Инакомислие:
Този шаблонен пакет е от сложните и предоставя половин потвърждение на "нова идея" и половин опровержение.Чудесен пакет, който с присъствието си дава завършена теза от типа "утвърдено противоречие".

Изолация:
Широкоразпространен пакет на мислене - всичко различно се изолира и всяка форма на отделяне от общото мнение, от стадото, от общоприетото се възприема като изолация от нормата.Нормата в ролята й на правилната опорна точка и център на света.

Месианство:
Също широкоразпространен пакет - всяко ново нещо трябва да бъде интегрирано под предтекст "грижа за обществото" и задължаваща "солидарност" към невежите.Ако месианството се отрече, то води след себе си редица оценки като допълнителни вагони към опашката.Тъй като всяка идея се стреми да избегне увеличаване на опашката и на отрицателните оценки, тя прави компромис с месианството и го интегрира доколкото е възможно.

Така шаблонът "инакомислие" представлява заучен модел за вкарване в дуалност - бялото или черното, едното или другото, което отравя цялото тяло на дадена идея.Под отравя разбирам, че премества дискусията в сферата на философското и практическото така и не вижда бял свят.

Съдбовна арогантност:
Това е помощен модел за подсилване на месианството.Представлява възприемане, че личната съдба е неразривно свързана с всеобщата и всеобщата съдба не може да прогресира без развитието на личния път.Личният път задължително трябва да се намеси в съдбите на останалите и да се опита да ги измени и пренасочи, под фалшивия предтекст, че е за "тяхно добро".

Слугинство:
Също помощен пакет за засилване на "инакомислие" и работещ в симбиоза със "съдбовна арогантност".Представлява помощ там, където не я искат, знание там, където не го търсят и отдаване на чужда идея - идеята за вечното добруване на всичко живо.Така конкретната идея е подменена първо чрез философстването върху неразрешимата природа на Играта - дуалността, и втори път, като е променена посоката й - от личността към останалите.

И така, навързвайки тази опашка след новата идея, идеята се обезличава и тотално губи цялата си информация и посока.Поустът ти е типичен пример за това.

Какво в действителност представлява идеята без опашката, която се навръзва от цивилизационното мислене:

Защо най-важното трябва да е оцеляването? Ако всеки инакомислещ се скрие в дебрите балкански каква полза от него за другите?

Оцеляването е централната част на идеята, защото оцеляването и животът ще ти даде шанса да развиеш един нов вариант на себе си.Вариант, продиктуван от твоето въображение, желания и мислене - а не вариант, продуктуват от шаблонни модели на мислене.
Оцеляването трябва да е адекватно - не оцеляване на всяка цена, а качествено оцеляване - което да предостави платформа за чисто развитие, нова сцена на нова пиеса, чиито сюжет е девствената еволюция.
Никой не се е развил като е умрял.

Вторият ти въпрос е шаблон.Въпреки това ще отговоря.

Ползата на скриването в дебрите балкански се обяснява директно с горният ми отговор за оцеляването.
Първо, новото съществуване ще сложи край на използването на личността от другите и ще даде началото на използването на личността от човека, на когото принадлежи тази личност.Второ, докато другите желаят да живеят по начина, по който живеят, те имат максимално полза от себе си и никой не може да я увеличи.

Въпроса е каква част от населението ще се противопостави. Ако всеки инакомислещ подвие опашка и се скрие на село в кой да търсят опора обикновенните хора смачкани от материалната действителност. Как ще промениш нещо когато се самоизолираш ? Живеейки криейки се от системата в страх вредиш на себе си и и помагаш.


Дори ми е смешно да отговоря на това, въпреки, че трябва.

Каква част от населението ще се противопостави? Отивай да правиш революции другаде.Това не е революция - тук става дума за отделни хора, а не за проклетото население, което никой не възнамерява да промея по какъвто и да е начин.Самото оповестяване, писане и официалното разгласяване на идеята има за цел попадането й в аудиторията, която търси същите решения на същите ситуации.Това са конкретни хора с конкретни стремежи и желания, които още не са успели да видят нещата си в организиран вид.На никой не му дреме за обществото като цяло и общност.

И още повече, идеята не само не прави революции, но не прави и филми по събарянето на Системата.За бога, знаеш ли колко хора ще се чувстват ограбени, ако Системата падне? Знаеш ли за колко хора Системата е самият живот? Нима искаш да ги ограбиш от цялата им концепция за самоидентифициране със Системата и да ги оставиш празни като калъфи, каквито са? Злодей!
Никой не възнамерява да събаря каквото и да е, а да основава нещо ново - колко пъти трябва да бъде написано в букви, за да се възприеме?
« Последна редакция: Юли 12, 2009, 11:32:33 am от Спорт-Здраве4 »

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Алтернативни предложения за оцеляване
« Отговор #16 -: Юли 12, 2009, 12:30:20 pm »
Манек каза на лекцията, че главните проблеми на човечеството са не гладът и войните, а липсата на душевен мир, липсата на хармония между душата и тялото. Именно това се постига със слънцегледане и той подчерта, че то е основното.  Загубата на апетит е по- скоро допълнителен бонус.
И още нещо, на практикувалия дълго време слънцегледане не му въздействат никакви електромагнитни и други вредни лъчения, изчезва чувството на страх, гняв, раздразнение.
Определено си заслужаваше. :)
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Re:Алтернативни предложения за оцеляване
« Отговор #17 -: Юли 12, 2009, 13:53:08 pm »
Дай да заживеем като пещерняци, а :)

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Алтернативни предложения за оцеляване
« Отговор #18 -: Юли 12, 2009, 13:57:44 pm »
Дай да заживеем като пещерняци, а :)

Ако извършиш преместване на средата с несвойствена за теб, така и ще стане.Защото ако се оттеглиш от цивилизацията заедно с хората, които мислят по нов начин, ще изглеждаш като пещерняк и ще живееш именно така.

Така че за теб не е препоръчително.Ще ти бъде неудобно и ще е въпрос на време, поради несвойствената за съзнанието ти среда, същата да те надвие.




Да, Манек се концентрира върху душевния мир и определя останалото като бонуси и последствия.Те наиситна са последствия, но не напълно...тъй като всички неща - и бонусите и душевния мир - са взиамно свързани и следователно взаимнозависими.
Въпросът е къде може да бъде поставено едно условно начало за влизане на съзнанието в този цикъл от признаци.Манек е избрал като идея навлизането в тези води чрез слънцегледането, тоест чрез това, което слънцегледането представлява(като последстивя).

Но това не е единственият начин, тъй като инедията може да е резултат и от други неща.Тоест, възниквайки и от други неща, инедията всъщност представлява мост между тези други неща, колкото и да са, и слънцегледането.Според мен тя е своего рода кръстопът насред новите начини на съществуване.

Въпросът е, както писах по-горе, че всички нови начини на съществуване лежат на една и съща платформа - нова, още неосъществена в пълнота платформа.
Същото като дъното на компютър.Да, новите начини на съществуване са части на компютър.Те работят заедно за синхронизацията на една нова машина(на една нова цивилизация), но са несъвместими със сегашната дънна платка.

Затова според личното ми мнение трябва да се добие опит във всички сфери от новата платформа.Така че дали човек ще реши да започне от слънцегледане, от инедията или от някой от другите кръстопътища...нещата са навързани.Стъпим ли на новата платформа, ще усвоим всичко от нея - въпрос на време.

Еволюцията представлява промяна от рода на правец и днешния PC принцип.
« Последна редакция: Юли 12, 2009, 14:08:16 pm от Спорт-Здраве4 »

Неактивен deadlikeme

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 9
Re:Алтернативни предложения за оцеляване
« Отговор #19 -: Юли 12, 2009, 14:45:35 pm »
Това сам ли го измисли или го прочете от някоя книга? Съжалявам, но звучи прекалено изкуствено и не мога да гледам сериозно на него.

Формулирай с няколко изречени идеята за която говориш, защото може да имаме различни престави.


Не мисля, че трябва да се събаря каквото и да е. Мисля, че е нужна промяна. Която започва с теб и обхваща всички. Никой не може да бъде научен насила, но всеки знае какво е добро е какво е лошо. Всеки си задава въпросите които ние си задаваме. Кой съм аз и каква е целта на живота ми ? По самата си същност сме толкова близки.

Общо взето идеята, че можеш да се скриеш ми се вижда абсурдна. Най-много да се скриеш от себе си.

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Алтернативни предложения за оцеляване
« Отговор #20 -: Юли 12, 2009, 15:33:59 pm »
Това сам ли го измисли или го прочете от някоя книга? Съжалявам, но звучи прекалено изкуствено и не мога да гледам сериозно на него.

Не мисля, че трябва да се събаря каквото и да е. Мисля, че е нужна промяна. Която започва с теб и обхваща всички. Никой не може да бъде научен насила, но всеки знае какво е добро е какво е лошо. Всеки си задава въпросите които ние си задаваме. Кой съм аз и каква е целта на живота ми ? По самата си същност сме толкова близки.

Общо взето идеята, че можеш да се скриеш ми се вижда абсурдна. Най-много да се скриеш от себе си.


И след като не успяваш да си го представиш, ме затрупваш с още и още шаблонни тези.Не мога да ти благодаря за което, нито ще коментирам по-нататък.Адресът на блога ми е в подписа ми, но се съмнявам да го намериш за подходящ.

Неактивен deadlikeme

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 9
Re:Алтернативни предложения за оцеляване
« Отговор #21 -: Юли 12, 2009, 17:04:39 pm »
Добре, какво предлагаш тогава с прости думи ? Линк към мнение или сайт в интернет ще свърши работа стига да е на български и английски и да не е прекалено обемен.
Мисля, че имаме различни представи и гледаме от различни гледни точки.

Погледнах първите няколко страници от блога ти и съм сигурен, че ще ми е от полза.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Алтернативни предложения за оцеляване
« Отговор #22 -: Юли 12, 2009, 17:21:27 pm »
Погледни и другите няколко. Впрочем ако има истински интерес, не би трябвало да е от значение обемът на информацията. ;) Дай да не си чешем езиците и да не се агитираме в тази тема.
« Последна редакция: Юли 13, 2009, 07:15:33 am от Mirotvorec »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен deadlikeme

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 9
Re:Алтернативни предложения за оцеляване
« Отговор #23 -: Юли 12, 2009, 18:08:48 pm »
Свободното ми време е ограничено от много фактори. Информация има много, но как да различим кое е вярно и не при положение, че всичко е толкова абстрактно. Отнема ми много време за четене и разсъждения, чак приятяли и роднини ми се чудят защо съм толкова отвян през повечето време.

Неактивен emilkos

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 276
  • Леле, к'во станА
Re:Алтернативни предложения за оцеляване
« Отговор #24 -: Юли 13, 2009, 00:25:27 am »
Добре, какво предлагаш тогава с прости думи ?

Нека вместо отговор ти задам един въпрос:
Как изглежда в твоето съзнание Света в които искаш да живееш, като изходиш от това , че няма унифицирано правилно и грешно, а абстрактното не съществува или ако съществува, то всичко е абстрактно?


 :P

А за Манек - там сме на 15-ти от 18ч.
« Последна редакция: Юли 13, 2009, 00:27:47 am от emilkos »

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Re:Алтернативни предложения за оцеляване
« Отговор #25 -: Юли 13, 2009, 18:38:38 pm »
Със сателити винаги могат да открият който и да е от нас без значение къде живее. Затова предлагам да откраднем технологията за паралелните светове и да се скрием в един от тях, където масоните не съществуват ;D

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Алтернативни предложения за оцеляване
« Отговор #26 -: Юли 13, 2009, 18:45:11 pm »
И какво като те намерят? Аз пък мисля, че най-лошите сценарии са точно в главите ни. :P
« Последна редакция: Юли 13, 2009, 19:30:18 pm от Mirotvorec »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Алтернативни предложения за оцеляване
« Отговор #27 -: Юли 14, 2009, 00:59:41 am »
Със сателити винаги могат да открият който и да е от нас без значение къде живее. Затова предлагам да откраднем технологията за паралелните светове и да се скрием в един от тях, където масоните не съществуват ;D

Яко флуд, а братче...

Просто за протокола си струва да спомена - не говорим за някакви режисури тип холивуд, с който си така запознат.Дебилно е да търсят който и да било със сателити, тъй като тези хоря не представляват нито пречка, нито противник, нито полезен ресурс за вербуване.Те са като животни, които просто не са домашни - ни вълна, ни мляко.А за едната кожа да мобилизираш сателити? Излишно.И безпочвено.

Ще се радвам, ако наистина по някое време има какво да кажеш, вместо да изцвъкваш шаблонно изречение, което може да се прочете на десетки места само из този форум и да го казваш така, все едно въобще никой не се сеща за това.

Неактивен l_estate

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 20
Re:Алтернативни предложения за оцеляване
« Отговор #28 -: Юли 14, 2009, 14:59:10 pm »
Темата е много обширна. Първо да уточним за какво оцеляване става дума – при какви условия . Да оцелееш при глобален катаклизъм /падане на метеорт, силно радиационно облъчване и т.н./ е почти невъзможно. Може, ако си много встрани от епицентъра на събитията. Мисля, че ако ще се налага да оцеляваме това ще е при следните условия:
1.   Бързи промени в климата и оттам  липса на хранителен ресурс, поради непригодността на отглежданите в определен регион растения към новите условия /високи или ниски температури, повишена или понижена влажност и др.
2.   Срив в електрозахранването поради липса на суровини /петрол, въглища, природен газ.../Представете си ако изведнъж спре тока какво ще се случи
3.   Наличие на много и различни болести, причинени от вируси, микроби - отслабен  организъм поради по-горните условия и лоша  хигиена, поради липса на вода.
   Не съм специалист, сигурно има още много , но това ще са някои от основните...Мисля, че за чипове и компютри въобще няма да иде на реч , а въпросът ще е до оцеляване. И тук смятам, че трябва да се върнем към Природата. Да си зададем например следните въпроси:
•Можем ли да си запалим огън и с какво ако сега изведнъж се озовем в гората ?
•Познаваме ли хранителните свойства и лечебните сили на растенията /ако въобще могат да се използват и ако ги има/?Кои растения стават за храна?
•Можем ли да се ориентираме по природни ориентири ако трябва да се придвижим от едно място на друго?
•Умеем ли да обработваме земята, да садим растения, да отглеждаме животни…?
•Имаме ли въобще някакви  познания за изработване на предмети от бита , макар, че сме свикнали да купуваме всичко от магазин
      Мисля, че книгата „Робинзон Крузо” ще ни е много полезно помагало в такъв момент.
В такива условия хората ще са принудени да се сдружават заради различните умения, които притежават.  Такива сдружения би могло да се сформират на принципите на богомилските общинарии. Въобще нищо ново няма да откриваме,  трябва да се върнем към неща, вече открити, но трябва да  ги  намерим и преоткрием, а междувременно да се подготвяме като усвояваме умения и знания.

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Алтернативни предложения за оцеляване
« Отговор #29 -: Юли 14, 2009, 17:17:46 pm »
1.Инедия
2.За какво ни е електричество?
3.Инедия

*огън - много начини, трябва да се научат...но за какво ни е огън?
*инедия
*защо ни е да се ориентираме?
*защо ни е да обработваме нещо?
*това вече е тема, която трябва да се обсъди - изработване на инструменти, ако въобще някога ни потрябват за нещо важно


Тоест - отново говоря за нова платформа.Тези неща, които са изброени, са изключително изостанали решения.По-точно, те играят ролята на решения за старата платформа.В новата платформа на съществуване, тези неща са пречки, които, мили боже, не бива да бъдат замествани, а загърбени...

Нима няма нито един, който не може да си представи коренно различнен начин на съществуване, който не е обвързан с ядене, електричество и инструменти? Все още не сте аудиторията с най-некадърно въображение, с която съм имал възможността да обсъждам това...но натам ли се насочвате?

Не че искам да обидя някого, но все пак - не е ли възможно да прочетете и миналите мнения по темата, да хвърлите едно око на блога, за който споменавам в първото мнение от темата(не без причина) и да се опитате да предложите някакъв вариант според задачата, която сме си поставили, вместо да променяте задачата?

Защото мнения от рода на тези на Peacekeeper и I_estate са от вида "не знам, иначе няма как да стане, няма начин, не може".

Запазете ги за себе си, моля.


П.П.Ако мислиш, че няма да откриваме нищо ново и че ще се връщаме към стари неща - господи! сбъркал си темата!
« Последна редакция: Юли 14, 2009, 17:28:33 pm от Спорт-Здраве4 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27