Автор Тема: Какво е духовността?  (Прочетена 4894 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Tuki

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 134
Какво е духовността?
« -: Юли 01, 2009, 13:42:49 pm »
Понеже немалко хора се хвалят наляво и надясно, че били много духовни, пък аз все не мога да схвана какво имат предвид, айде някой от духовните, които пишат тук да ми каже какво означава това да си духовен човек? (извън контекста на религиите)

Ако може ясно, точно и кратко ... да си духовен означава това, това и това...
« Последна редакция: Юли 01, 2009, 13:44:02 pm от Tuki »

Неактивен lokmar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 239
Re:Какво е духовността?
« Отговор #1 -: Юли 01, 2009, 14:54:55 pm »
Ще има доста смях тука.  :P

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Какво е духовността?
« Отговор #2 -: Юли 01, 2009, 16:09:53 pm »
Абе едно време бях отворил някакви такива теми, щото тогава имаше нещо бум на "духовността" из форума.
Тогава повечето се умълчаха като нас. задници.

Сега, обаче напоследък не съм срещал нови претенции из форума. И нещата са горе долу приемливи. Да не бъркаш нещо?
 ;)


п.с. (а може и аз да не чета вече някои части и теми из форума, де да знам ...)
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Какво е духовността?
« Отговор #3 -: Юли 01, 2009, 16:52:57 pm »
Ами не знам. И аз ще се наредя тук, да науча нещо. Вече ми се струва мръсна дума, толкова изтъркана.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Tuki

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 134
Re:Какво е духовността?
« Отговор #4 -: Юли 01, 2009, 17:43:19 pm »
Е хайде някой да каже най-накрая какво означава според него един човек да бъде духовен.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Какво е духовността?
« Отговор #5 -: Юли 01, 2009, 17:47:10 pm »
Според мен, това е човек, който върви своя път, без да се обременява с чуждите формули за пътя и без да пречи на другите.
Най- кратко казано.
Експериментатор с любопитството на малко дете. :)
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re:Какво е духовността?
« Отговор #6 -: Юли 01, 2009, 18:41:48 pm »
Е хайде някой да каже най-накрая какво означава според него един човек да бъде духовен.
А ти каква представа имаш за духовен човек?
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен KoRn

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 80
Re:Какво е духовността?
« Отговор #7 -: Юли 01, 2009, 22:54:13 pm »
Духовността може би е свързано с невидимото :Д или светът, който ние не можем да видим, а хората са изцяло отдадени на вярата и може би доста големи фанатици :). Накратко това е моето мнение.

Неактивен eli

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 167
Re:Какво е духовността?
« Отговор #8 -: Юли 02, 2009, 22:28:59 pm »
За мен духовен е човек, който живее, познавайки и опознавайки духа, който носи в себе си. "Бог е дух и ония които му се кланят с дух и истина трябва да се кланят"
Ако живееш не заради Любовта, която носиш в душата си, а живееш, за да задоволяваш земните си егоистични желания /да не ги изброявам/ - не си духовен.
Ако се лишаваш от егоистичните си желания, за да се показваш пред другите извисен - не си духовен.
Ако ходиш редовно на църква и говориш постоянно за Бог, но се мислиш за повече от тези, които не го правят - не си духовен.
Хората с истински дух в себе си обикновено са тези, които никога не го изтъкват, духовността прозира в делата им, не в думите. Защото истинския дух означава истинска любов към хората и света.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Какво е духовността?
« Отговор #9 -: Юли 08, 2009, 00:40:32 am »
Можем да си представим материята като едно вещество в твърдо състояние, а духът като същото вещество в газообразно състояние. Разлика съществува само в състоянията. Човек притежава тела с определена плътност и степен на организираност, същото важи за мислите и чувствата на които е способен - те са груби или по-възвишени и пластични. Духовността е посока към още по-голямо изтънчване на човешката форма и психика от постигнатото до момента. За да говорим за духовен човек, ние непременно следва да го сравним с друг човек или с някакво средно равнище за човечеството например. Но същият „духовен“ човек спрямо други същества би могъл да се окаже твърде материален. Говорим за дух и материя, но в действителност те представляват само наименования на две недостижими крайности на едно и също нещо, а целият видим и невидим за нас свят е създаден от безбройните им междинни състояния.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Какво е духовността?
« Отговор #10 -: Юли 08, 2009, 14:17:26 pm »
Не знам какво значи да си духовен,но ще напиша с простички думи каква бих искала да бъда аз,(ама още не съм :))Та значи мисля,че духовноста се изразява в това да обичаш себе си и всичко сътворено от Създателя.Да почиташ и уважаваш всяко същество и всяка форма на материята и духа.Да раздаваш без да искаш в замяна.Просто да даваме.Кой каквото може.Любов,усмивки,добри пожелания,позитивни мисли и енергии,сътрадателност,съпричастност,лично време материална помощ и т.н.Да почувстваме със всяка клетка,от тялото си,със всяка фибра на съзнанието си че сме част от едно цяло.Това което даваме на другите,го даваме на себе си и на Бог.Не мисля че за да сме духовно извисени трябва да висим по църкви или да медитираме.(не че не правя опити за медитация ;))Но не мисля че един йога който медитира е по духовен от някой като майка Тереза например.Да си духовен според мен означава да Обичаш.Истински и безусловно."Любов жива да блика от сърцата"Да почитаме природата,да се научиме да комуникираме без насилие,да прощаваме и да живеем със ясното съзнание че всичко е едно цяло.Всеки е съставна част на Бога и трябва да го разберем и осъзнаем.Кой би посегнал на Бога?Ако знаехме в сърцата си и осъзнавахме в умовете си,че всяко нещо което правим на другите,всъщност го правим на самият Творец дали щеше да има такива гадости като сега?в смисъл кой би убил,изнасилил и пр.своят Създател?Духовният човек според мен е онзи който се ръководи от принципите на любовта и съзиданието.Човек който не си задава въпроси защо и как.Човек който интуитивно знае че за всяко нещо има причина,и че борбата не е правилният път.Човек който би изпитал състрадание и към най-долният изверг."Прости им Господи те не знаят какво правят"Колко от нас могат да се помолят за душата на някой изнасилил или убил дете?Труден е пътят на духовноста мисля,защото човек първо трябва да се сблъска със самият себе си.                                                           п.с.                                                                      дано да успея в този живот :)

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Какво е духовността?
« Отговор #11 -: Юли 16, 2009, 22:05:31 pm »
За мен духовен е човек, който живее, познавайки и опознавайки духа, който носи в себе си. "Бог е дух и ония които му се кланят с дух и истина трябва да се кланят"
Ако живееш не заради Любовта, която носиш в душата си, а живееш, за да задоволяваш земните си егоистични желания /да не ги изброявам/ - не си духовен.
Ако се лишаваш от егоистичните си желания, за да се показваш пред другите извисен - не си духовен.
Ако ходиш редовно на църква и говориш постоянно за Бог, но се мислиш за повече от тези, които не го правят - не си духовен.
Хората с истински дух в себе си обикновено са тези, които никога не го изтъкват, духовността прозира в делата им, не в думите. Защото истинския дух означава истинска любов към хората и света.

Точно така!

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Какво е духовността?
« Отговор #12 -: Септември 06, 2009, 14:58:43 pm »
      Здравейте,
      Понеже немалко хора се хвалят наляво и надясно, че били много духовни, пък аз все не мога да схвана какво имат предвид, айде някой от духовните, които пишат тук да ми каже какво означава това да си духовен човек? (извън контекста на религиите)
Ако може ясно, точно и кратко ... да си духовен означава това, това и това...

      Страхотен въпрос!
      Да бъдеш чиста духовност значи, че още не си роден в този свят или вече си го напуснал, тоест си мъртъв за него. И тогава следва въпроса защо се раждаме! Ако идваме на този свят да се стремим към чиста духовност за какво ни е тялото? Значи не това е целта. Ако пък трябва да бъдем само материални защо сме надарени с духовност? Няма смисъл нали? А може би смисъла на живота е да се научат тези две същности да живеят в симбиоза? - Може би не знам. Наивни въпроси нали? - Не им обръщайте внимание.
      Да си духовен значи да имаш силата и вътрешната убеденост да живееш за другите! 
      С уважение: Туров
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27