Автор Тема: Обединеното кралство и Ирландската републиканска армия  (Прочетена 2581 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131




Тази тема засега не е засягана, а заслужава много сериозно внимание. За нея се сетих, когато си мислех за събитията в бивша Югославия. Интересно как една федеративна държава може да се разпадне и всички външни сили да способстват за това. Още по-интересно е поддържането на друга такава, но монархия, при това колониална империя, която държи в подчинение други два народа и куп колонии, а за това почти нищо да не се казва. Как ли биха реагирали англичани, ако САЩ помогнат на "терористична" организация като ИРА, както помогнаха на мюсюлманите в Босна, за независимост не Ирландия и Шотландия? Дали би им станало хубаво, а? :)  А как ли ще се почувства кралицата, ако утре е г-жа никоя? laugh   Я помислете ;)

Личната ми позиция е, че монархиите са морално остарели и не заслужават повече да съществуват. За жалост настоящата политическа обстановка говори друго - не само че те съществуват, а демокрацията в тях се потиска, но в контраст на това лобирането за тях е голямо >:(

От всичко това следва другият въпрос - кога Великобритания ще стане република и ще го доживеем ли? :)

Кой все още има интерес от съществуването на кралствата, емирствата, шейхствата, султанствата и всички останали техни производни?

Много мразя, когато хората започнат да ползват аргументи като "ми тя монархията там е символична" или "кралят/кралицата не взема решенията, а само си казва думата, която се взема под внимание..."  В такъв случай, бих казал аз, за какво трябва да ги хрантути народът? :-X

И да напомня - ИРА преустанови дейността си през 2005. С това се сложи край на надеждата за премахването на английската монархия отвътре.
« Последна редакция: Юни 21, 2009, 22:18:16 pm от Peacekeeper »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27