Автор Тема: Как да превърнем органичните отпадъци в първокласен компост  (Прочетена 11501 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Както знаете, вече и у нас има разделно събиране на отпадъците. Това, което отдавна ме гложди обаче е, че биоразградимите домакински отпадъци се напъхват в найлонови чували и се изхвърлят в контейнерите за общия боклук, където гният и червясват.
При късмет и желание, ако живееш в къща и си запален градинар, лесно можеш да си спретнеш компостер.
Но какво да направим, ако не разполагаме с място и живеем в апартамент? laugh  И особено, ако си падаме по суровата храна. Това са купища листа от маруля, обелки от краставици, банани и т.н. Спестяване на ресурси и затваряне на цикъла, това ме интересуваше.
И ровейки се в нета попаднах на компостери за балкон. С калифорнийски червени. Храниш червеите с огризки, а те ти дават в замяна перфектен компост. :) Усилията са минимални, неудобства- почти никакви, освен, че трябва да спазиш някои условия. И не на последно място: не мирише.
Ето клипче:
Има още доста на "Related Videos".
Едва ли много от вас ще се запалят, но можете да зарадвате майките си, като с почти никакви инвестиции им осигурите най- добрата, екологична и безплатна почва за цветята. :)
« Последна редакция: Юни 20, 2009, 16:33:14 pm от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен lokmar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 239
С тези червей и на риболов може да се ходи.  :P   :P

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
С тези червей и на риболов може да се ходи.  :P   :P
Aaa, не. Да си купувам червеи, а после да ги дам за закуска на някоя риба. ;D Не са за ядене. Те са ценни "работници".
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен ellimar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 34
С тези червей и на риболов може да се ходи.  :P   :P
В рибарските магазини продават такива, но са доста по- малки. Дали просто не са достатъчно охранени или са друг вид, не знам. :-\

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
Във Франция отдавна хората чрез данъците повече или по- малко са принудени да намират нови начини за редуциране на отпадъците си, при което компостирането се използва масово, за което, както се информирах от първа ръка, не са ви нужни никакви червеи- това си е абсолютно естествен процес на, да го кажем най- общо, ферментация.
...water can flow, and water can crash...

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
В градината знам как става, но в момента ми е ирелевантно, тъй да се каже. За балкон иде реч. Представяш ли си ферментиращи/по- точно гниещи/ отпадъци как смърдят. laugh Има компостери за балкон без червеи, но са прекалено големи и не ме устройват.
Не е само Франция. По-нататък от нас си е масово.
« Последна редакция: Юли 13, 2009, 07:23:07 am от Mirotvorec »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
Ми то ако ще смърди, то и с червеи ще си смърди  :P
То е ясно, че и за най- простите, но и полезни неща ний сме твърде далеч от цивилизацията, просто споменах Франция, понеже за там със сигурност знам...
Жената, с която говорих (българка, която от години живее във Франция) не си изсипва боклуците на купчина (каквато и днес е практиката по селата), а използва компостер, който представлява нещо като бидон с вратичка отдолу, откъдето да се вади компостът, който си прилича на пръст; и тоя "бидон", откъдето и да го отвориш, не мирише (което и аз смятам, че е странно, но е факт). Подробности не зная, със сигурност заинтересованите ще намерят повече информация в нета, но тя спомена нещо за редуване на влажни и сухи отпадъци, за да може процесът да е възможно най- ефективен.
...water can flow, and water can crash...

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
За градинския компостер ти трябват листа, сухи клони, окосена трева и т.н., затова и е  неприложимо за моите условия. Да, вярно е това за редуването, което пък се спестява при тези с червеи.Те ядат само останки от храна.С другото ще се "задавят". ;D
Обаче пък тези пусти калифорнийски червеи са неоткриваеми. Намерих биотор с червеи в нета, но не съм толкова богата и откачена да дам 300 лева за някакви червеи. laugh
Най-просто би било да се махна от града и да си направя истински компост. Хем най-просто , но и най-сложно за момента. :(
« Последна редакция: Юли 13, 2009, 07:24:47 am от Mirotvorec »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re:Как да превърнем органичните отпадъци в първокласен
« Отговор #8 -: Септември 21, 2011, 15:27:33 pm »
Както знаете, вече и у нас има разделно събиране на отпадъците.
Може би беше добре да отворя нова тема, но ако автора и няма нищо против - ще пиша засега тук. :)
Напоследък нещо ме е прихванало и умът ми е все в боклука.../не се получи много "мелодичен" израз! :D/ Искам да мога да събирам разделно боклука си и той да се рециклира. Защото виждам какви купища непреработваема смес представлява той сега. Впечатлих се от горния цитат! Нима има вече разделно събиране на отпадъците и аз не съм разбрала? Вярно е, че от години не гледам телевизия и може да съм пропуснала, но...все щях да разбера, ако такова нещо имаше около мен. Въпросът ми е : има ли или няма разделно събиране към днешна дата /питам най - вече за София/?
Виждала съм шарени кофи, надписани за различни отпадъци, но беше много отдавна...Вече ги няма. Оцеляха твърде за кратко. Защото клошарите ги изпонарязаха /виждала съм клошар, заврян целия в такава кофа, само краката му стърчат, за целта - изрязал отвора на същата пластмасова кофа...За да му е по - удобно./...Виждала съм също и подпалена такава кофа...Виждала съм и как поради липса на друга кофа в близост, някой, който не събира разделно си хвърля плика с боклука в кофата за стъкло или за хартия...и то май се обезсмисля всичко. Още нещо: не съм виждала камион, който да събира въпросните шарени кофи - никога! Единствените камиони са стандартните - на фирмата за чистота. Но не съм обръщала внимание дали вдигат и шарените кофи...Както и да е - тях вече ги няма - поне около мен.
Та...Знае ли някой как всъщност стоят нещата с разделното събиране за София?
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Как да превърнем органичните отпадъци в първокласен
« Отговор #9 -: Септември 22, 2011, 02:28:12 am »
Въпросът с боклука е тема- мътна и кървава. Особено в София положението е безнадеждно изтървано, според мен. Има кофи, но не във всички квартали, като на много места жълтите кофи са за хартия, пластмаса и метал едновременно(!).
И аз не гледам ТВ от години, но да ти кажа: много са ти правилни впечатленията.Идеята е хубава, но при нас е о..ана отвсякъде. Сигурно ако питаш властите, ще ти кажат:Има, разбира се, как да няма?!
Уж има, но на практика няма. Просто се отбива номерът. ;)



В квартала, в който аз живея не се разделя боклукът( имало кофи, но ги запалили(!), но това не ми пречи да си разделям боклука от години.Събирам си хартия и пластмаса и ги компактирам, а после си ги нося до някой квартал, където има кофи. И най- вече съм се научила на дисциплина- колкото по- малко потреблявам, толкова по- малко нося после.

Онзи ден ми казаха, че  в Кюстендил забранили пластмасовите торбички. Ще е много хубаво, ако е вярно!
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re:Как да превърнем органичните отпадъци в първокласен
« Отговор #10 -: Септември 22, 2011, 10:55:01 am »
Някой преди време се беше пошегувал, че клошарите правели разделното събиране на боклуците на практика...Ровейки в кофите отделят всичко, което може да се предаде някъде срещу пари. Има доза истина, но не 100%. Вярно е, че има и много изпаднали хора сред тях, но също така е вярно и, че не всички са такива /колкото и да не е за вярване!/...
Мисля си, дори и да има шарени кофи, дори и да разделят хората отпадъците си, дори и да се вдигат тези кофи от специални коли /не на чистотата/, дори и да имаше завод за рециклиране...Дори и тези толкова много "ако" да бяха на лице, то пак в крайна сметка клошарите щяха да се състезават с фирмата, вдигаща кофите, за съдържанието им...И в този ред на мисли: а има ли изобщо завод за рециклиране или и това е парлама? Колкото до индивидуалните акции които правиш ти, Magnolia, достойно е за уважение. И аз се опитвам да свеждам нещата, които потребявам до истински необходимите. Но това с боклука...не мога да го реша без кофи и завод за рециклиране. Някой знае ли дали има изобщо такъв завод и, ако да, дали работи?
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Как да превърнем органичните отпадъци в първокласен
« Отговор #11 -: Септември 22, 2011, 18:05:50 pm »
В София все още завод за преработка на битови отпадъци няма!
2005 година Бойко Борисов, тогава все още кмет на София заяви: За 5 години ще ви построя не един, а два завода! ???
Увеличиха се парите, които се събират от хората за боклука с цели 50 млн. лева на година( само за Софийска община), тоест ако общината плаща на концесионерите 25 млн, тя събира 30 млн.После тези пари се преразпределят по други проекти( сигурно за оправяне на улици, че да може бат Бойко да се пъчи да се бие в гърдите с думите: "Построих ви булеварди! :lol: "
 Така че софиянци отдавна са платили два завода, но заводите къде са, се пита в задачата! ???
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re:Как да превърнем органичните отпадъци в първокласен
« Отговор #12 -: Септември 22, 2011, 18:44:13 pm »
В София все още завод за преработка на битови отпадъци няма!
Добре де, тогава кой вдига шарените кофи /където още ги има/ и къде ги кара?! :unknown:
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Как да превърнем органичните отпадъци в п&
« Отговор #13 -: Септември 23, 2011, 00:46:36 am »
Карат ги май на едно място на Околовръстното. Мисля, че тук: http://ecobulsort.com/bg/activities/
« Последна редакция: Септември 23, 2011, 21:08:38 pm от Mirotvorec »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27