Автор Тема: Има ли конспирация в езиците?  (Прочетена 20484 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

prestor

  • Гост
Има ли конспирация в езиците?
« -: Февруари 23, 2006, 23:20:45 pm »
Представете си как би изглеждал света, ако всички говорехме един и същи език. Колко лесно щяха учените да обменят идеите си? Колко лесно щеше да става всичко... Ще дам само един прост пример: Представете си как би изглеждал портал подобен на XNETBG - всички мислещи различно, всички с отворено съзнание, от целият свят, на едно място.

Мисля че всеки разбира, каква пречка представлява езиковата бариера, както и всеки разбира какви биха били последствията, ако тя не съществуваше.

В главата ми изникват следните въпроси: Защо изобщо съществува тя?

Има много логични обяснения на този въпрос. Народите са били пръснати и са създавали отделно езиците си, когато не са имали контакт помежду си. Действителността около тях е изисквала специфични особености на езика около тях и тн. Дотук добре.Разбира се много добре разбирам факта че е невъзможно по целият свят да се говори на един език но какво пречи поне в различните езикови групи да е така? Нека разгледаме положението на езиците в Европа и Северна Америка. Най-големите езикови групи са германска, славянска, романска, гръцка и балтийска. Да вземем славянската например. Руският и Българският език са произлезли от общ корен , но имат осезаеми разлики помежду си. Какво е наложило това? Какво е пречило, когато са взаимствали да оставят нищожни разлики помежду си? И какво пречи сега да се работи по изглаждането на различията между езиците. Така седят нещата и с повечето езици.

Кой печели от това?
Кой би имал полза от това  разделение? И каква? На пръв поглед никой. Но като се замился нещата далеч не седят така. Ако бяхме единни щеше да е доста по-трудно да ни манипулират. А езикът е единство! Спомнете си легендата за Вавилонската кула. Точно тази легенда ме накара да се замисля над тази тема и да напиша тази тема, за да разбера и вашето мнеие по въпроса.

Eon

  • Гост
Отг: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #1 -: Февруари 24, 2006, 08:45:08 am »
Не мисля, че тука има някаква конспирация. ::)

fisk

  • Гост
Отг: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #2 -: Февруари 24, 2006, 13:45:56 pm »
Това е като пигментацията и езиковите диалекти, естествено...
След около 100 години всички ще говорят общ език, не заради NWO, само погледни статистиката за разпространението и приложението  на англ. език последните 10г. като християнството е  :)
Плюс това голяма работа, мога да се разбера с всеки, езика не е еддинственото средство за комуникация има и по-висши  :D

prestor

  • Гост
Отг: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #3 -: Февруари 24, 2006, 18:51:06 pm »
Точно това имах в предвид. Че е много по-удобно с един език. Какво ни е спирало това уеднаквяване да стане по-рано?

coroviev

  • Гост
Отг: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #4 -: Февруари 24, 2006, 18:59:47 pm »
   Най-вече комуникациите във всеки един аспект.

prestor

  • Гост
Отг: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #5 -: Февруари 24, 2006, 21:22:59 pm »
   Най-вече комуникациите във всеки един аспект.
Именно! Не казвам, че има конспирация. Просто ми хрумна подобна идея. Може би е поредната глупост породила се в ума ми, поради недоспиване и прекалено много размисли за "глупости".

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #6 -: Февруари 24, 2006, 21:28:31 pm »
Има по-интересен въпрос. Как са възниквали думите?
Кой е определил това да се казва "стол" или "маса". Защо небето не е "стол" ами е небе? И как думите са станали всеобщо валидни въобще?

Мисля че имаше отделна наука за това?...

Anamilk

  • Гост
Отг: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #7 -: Февруари 24, 2006, 22:08:36 pm »
Има, има наука за възникването на думите, има наука за произхода на думите - етимология. Като филолог-славист се изкушавам да кажа много неща, но наведнъж не става, а и не искам да съм досадна.. Ще се опитам да река нещо вкратце и във връзка с темата.
В основата на всяка дума стои нейният смисъл, значението, който при индоевропейските езици се носи от най-устойчивата й част - коренът. Звуковата комбинация за определена дума в един праезик се счита за произволна. Дали е произволна или съобразена с вибрациите на всеки звук - това е отделен въпрос :) Най-вероятно такава връзка има. С  времето, поради нормалните развойни езикови процеси на отделили се групи хора, първоначалната дума се деформира, придобивйки по-различен вид /звучене/. Тук няма никаква мистика.

Според известни теории в началото е била Музиката, тя е хармонизирала Вселената и е подредила звуците. Едва след това е възникнало словото, като отражение-подражание на тая божествена песен.

Ще цитирам един мислител: "Колкото и различно да говорят езиците, същата сърдечна люлка брои минутите в живота на хората и същата Земя отмерва ритъма на тяхното пребиваване".
Хайде, пак ще си говорим, мога да ви кажа защо столът е "стол", а масата "маса" или пък облакът "облак"  :)

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #8 -: Февруари 24, 2006, 22:25:42 pm »
Ами разкажи ни :D :D :D
Верно че е етимология, тази дума поне по веднъж на ден я ползвам, но сега кой знае защо ми изкочи от главата като израз и значение :P >:(

prestor

  • Гост
Отг: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #9 -: Февруари 24, 2006, 23:05:18 pm »
Не казвам, че има нещо мистично. Може би мястото на тази тема не е точно тук а във философските мисли... По точно тази тема няма определено място. По скоро мислих какво ни кара да правим различия в езиците си, а не да се стремим към уеднаквяване. Ще дам и пример за насилстено отчуждение на два езика (Български и Македонски). Не вярвам и сега някой да ми каже че народите са различни. Имат нужда от съвсем различни езикови потребности и тн.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #10 -: Февруари 24, 2006, 23:49:14 pm »
Може пък всичко да почва от т.н. богове-водачи на различните цивилизации. Ако за лемурийците те са били едни, то за атлантите са други (или идват и други). След това - потоп, хората на групи се разпръсват, идват им на помощ съвсем нови водачи-кой от Сириус, кой от Плеяди (съвсем примерно де). И всеки идва със своята си звукова вибрация...и така, повече не можах да измисля.  :D
Не мисли като човек!-Крион

Anamilk

  • Гост
Отг: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #11 -: Март 01, 2006, 09:47:30 am »
Доколкото има конспирация в езиците-тя си е явна и неприкривана политическа намеса. Както казва един колега: "собствен език има тази страна, която има армия". Вижте какво стана с бивша Югославия - на мястото на сформирания сърбохърватски/хърватосръбски език се появиха хърватски, че даже сега се говори за босненски език, за черногорски език /които всъщност са си диалекти на сръбския. Говорила съм с хървати езиковеди - те се надсмиват над сепаратистката езикова политика: как са създавани нови думи в последните 10 г., само и само да се отдалечи езика в Хърватска от езика в СЧГ. Че има разлики в интонациите, граматиката и фонетиката - имало си ги е и преди /за азбуката-латиницата -е била наложена точно поради консолидирането някога на хърватски и сръбски/, ама това е то - политика...
А за македонския - ще ви кажа, че е създаден официално през 1945г. с декрет. И представлява книжовна форма на регионален български говор /диалект/ - както банатците си имат книжовен език, но го наричат български, въпреки че, ако някой банатец ви загавари на своя български, едва ли ще го разберете. Но областта Банат не е държава...
Иле да вземе родопските говори - че то вие ще разберете по-скоро македонец от РМакедония, отколкото някой българин от смолянския край /защото родопските диалекти са най-близо до старобългарски и поради това имат много повече общи характеристики с чешки и руски, отколкото с книжовния български./
Очаквайте отново включване ;)

Eon

  • Гост
Отг: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #12 -: Март 01, 2006, 09:58:29 am »
Уке Цвятко клепа на манарче.

Вуйчо Цвятко си остри брадвичката.



Anamilk

  • Гост
Отг: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #13 -: Март 01, 2006, 10:18:47 am »
Това, че не разбирате какво ви се говори, не значи, че ви говорят на друг език... ;D
Ми то затова се съдава  изкуственото  формирование, наречено книжовен език - за да има норма, за да има разбиране, за да помири и обедини разните диалекти, съществуващи на една територия. Ето, че пак опряхме до въпроса за територията.... :D
И да уточня - изкуствено съзнателно формирование, базирано на естествени езикови явления.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #14 -: Март 01, 2006, 10:20:19 am »
Македонски език - български, написан на сръбска пишеще машина.   >:(
Не мисли като човек!-Крион

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27